За рішенням Міжнародної авіаційної федерації 12 квітня – Всесвітній день авіації і космонавтики та Міжнародний день польоту людини в космос. Ці свята з’явилося на честь першого польоту людини в космос, тим самим підкреслюючи нестримну жагу людського роду до пізнання Всесвіту.
12 квітня 1961 року громадянин СРСР майор Юрій Гагарін на космічному кораблі «Восток» вперше у світі здійснив орбітальний обліт Землі, відкривши епоху пілотованих космічних польотів. Він зробив один виток навколо земної кулі, який тривав 108 хвилин.
Розвиток пілотованих польотів проходив поетапно з урахуванням досягнутих науково-технічних результатів і появи нових наукових, господарських і технічних завдань.
Яскраві успіхи космонавтики – закономірний результат самовідданої праці багатьох тисяч людей, десятків трудових колективів.
В Україні Всесвітній день авіації і космонавтики має назву «День працівників ракетно-космічної галузі України» і закріплений Указом Президента України від 13 березня 1997 року. Пізніше, 7-го квітня 2011-го року на рівні Генеральної Асамблеї ООН була прийнята відповідна резолюція, в якій 12-е квітня проголошено Міжнародним днем польоту людини в космос.
Свого часу українські науковці зробили величезний внесок у розвиток радянської космонавтики, що дозволило СРСР бути провідною космічною державою. Численні українські наукові установи, конструкторські бюро, промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР – від перших польотів у космос до створення й запуску космічного ракетного комплексу «Енергія-Буран».
Донедавна Україна входила в топ-п’ятірку країн за кількістю космічних запусків, але нині, переважно через брак коштів, втрачає раніше завойовані позиції. Наразі пріоритетним напрямком української космонавтики є міжнародна співпраця, участь у реалізації міжнародних проєктів.