Бенза Ярослав (1950−2010)


Радіожурналіст, літератор Ярослав Бенза народився 20 листопада 1950 р. на хуторі Гутишина неподалік від села Бариш Бучацького району в селянській родині. У дитинстві ходив до Бариської школи, що за п’ять кілометрів від дому.

Закінчив школу із золотою медаллю, а факультет журналістики Львівського державного університету ім. І. Франка – з «червоним» дипломом. Після закінчення університету і служби у війську молодий журналіст влаштувався працювати у Тернопільський облтелерадіокомітет, що став його місцем роботи на все життя. Він був справжнім професіоналом. Через кілька місяців після працевлаштування йому довірили очолювати найвідповідальніший підрозділ – призначили старшим редактором, керівником відділу інформації.

Для багатьох радіослухачів упродовж майже сорока років Ярослав Бенза був справжньою мистецькою візитівкою обласного державного радіо. «В ефірі програма обласного державного радіо « Медобори». Перед мікрофоном її автор і ведучий Ярослав Бенза», – так упродовж понад двох десятиліть розпочинався радіо альманах «Медобори».

Ярослав Бенза любив свій край, тому віддавав серце і душу, відображаючи пером і словом його красу та велич постатей, які творили суспільно-економічний поступ регіону, примножували його культурно-мистецьку спадщину. Літописцем культури і мистецтва Тернопільщини назвав Ярослава Бензу заслужений художник України Богдан Ткачик: «Художники і письменники повинні йому завдячувати, бо він зробив про них дуже багато передач…».

Ярослав Бенза був не тільки високопрофесійним журналістом, який висвітлював культурно-мистецьку тематику, а й робив чудові інформаційні, суспільно-політичні, економічні, спортивні матеріали. Новини, які він готував були своєрідною картиною життя краю. Його програма «Господар» захоплювала радіослухачів неординарністю і творчим підходом у висвітленні проблем, була добрим порадником для аграріїв. Проте цим він не обмежувався. Окрім основної роботи, великим захопленням у Ярослава Бензи була поезія. Він був обдарованим поетом, який залишив велику спадщину – як глибоких філософських, так і задушевно теплих віршів, більшість яких присвячена дітям. Його літературний доробок оцінено Всеукраїнською премією імені Іванни Блажкевич.

Ярослав Бенза жив словом і жив у слові та відзначався жагучою любов’ю до словотворення: «Кожну фразу він виношував як дитину, її народжував і виколихував…». Підтвердженням цих слів є красномовно-мальовнича назва його збірок «Олині олені» (1992), «Чарунки або мовні народичі» (1995). Літературні критики дуже високо оцінили «Чарунки», яку вдало оформив художник Микола Ткачов. Її називали «святошною», «храмом добра і духовності». В передмові до видання зазначається: «Коли з’явилися «Чарунки», одразу стало ясно: майже усе, що виходило у нас на Тернопіллі для дітей, позначено вторинністю і сірістю. Бо для допитливих малюків треба писати зовсім не так, як це робилось досі, а малювати пером, як Бенза. І поруч з «Чарунками» поставити нічого…».

На жаль, після цієї збірки більше нічого не з’явилося друком під авторством Ярослава Бензи. Хоча багато віршів для дітей друкував в обласній та республіканській періодиці.

І ось, у січні 2017 року, уже по смерті поета, у видавництві «Навчальна книга – Богдан», вийшла третя книга Ярослава Бензи «Абомовня» – абетка в іменах для дітей, куди увійшли скоромовки, спотиканки, лічилки, дражнилки, веселики і вигадки. Книга вийшла за сприяння родини та друзів, вона гарно проілюстрована тернопільським художником Володимиром Якубовським. Кращого вшанування пам’яті поета, аніж тоді, коли виходять його книги, читають і перечитують його поезію, бути не може.

Помер Ярослав Бенза 2 лютого 2010 року, похований у Тернополі.

Література
ТВОРИ

Бенза Я. Абомовня : абетка в іменах [Текст] / Я. Бенза. – Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2017. – 72 с.
Бенза Я. Чарунки [Текст] / Я. Бенза. – Тернопіль : Лілея, 1995. – 67 с.

* * *

«Абомовня» Ярослава Бензи: світ, що почався з алфавіту [Текст] : [щойно вийшла книга для дітей] // «Нова Тернопільська газета. – 2017. – 25-31 січ.
Золотнюк А. Світ Ярослава Бензи : [вийшла дитяча книга «Абомовня»] / А.Золотнюк // Вільне життя. – 2017. – 3 лют. – С. 6.
Лівінський О. Щоб не згасла пам’ять тернопільської громади про Ярослава Бензу [Текст] / О. Лівінський // Тернопіль вечірній. – 2016. – 1 берез. – С. 1, 5.
Росіл М. Вшанували світлу пам’ять Ярослава Бензи, презентувавши його книгу [Текст] / М. Росіл // Тернопіль вечірній. – 2017. – 8 лют. – С. 1,7.