Ми віримо глибоко й безконечно,
Що правда, і добро, і наш народ не вмре!
Богдан Лепкий
В історії української культури та громадсько-політичного життя Богдан Лепкий займає одне з найвизначніших місць як письменник, учений, критик, видавець, публіцист, промовець, декламатор, педагог, художник, мистецтвознавець, культурно-освітній і громадсько-політичний діяч.
Творча спадщина Б. Лепкого становить понад 80 власних книг. Вона ще за його життя вийшла далеко за межі України, стала надбанням багатьох літератур. Його книги перекладалися чеською, польською, німецькою та іншими мовами.
Богдан Сильвестрович – уродженець Тернопільщини. Тут минули його дитинство та юність. Письменник часто приїздив до Тернополя, Бережан; бував у Гусятині та Кременці.
Сподіваємося, що віртуальна виставка «Богдан Лепкий – літописець долі рідного народу» допоможе глибше пізнати й зрозуміти творчість письменника, ім’я якого стало гордістю нашого краю.
I. Твори Богдана Лепкого
Лепкий, Б. Вибрані твори [Текст]. Т. 1 : Мотря : іст. повість. Сотниківна : іст. картина з часів І. Виговського / Б. Лепкий. – Тернопіль : Збруч, 2005. – 350 с.
Книгу знаного українського письменника Богдана Лепкого (1872— 1941) склали два його твори, об’єднані спільними темами державницької діяльності гетьманів, боротьби козацтва за волю українського народу.
«Мотря» започатковує цикл повістей «Мазепа», про що детальніше йдеться в передмові. У центрі твору — кохання дочки генерального судці Кочубея і гетьмана Івана Мазепи. Дія відбувається на тлі важливих історичних подій.
«Сотниківна» розповідає про дещо раніший період в історії України — час, коли гетьманом був Іван Виговський; зокрема, про битву козацького війська під його орудою з московськими полками 1659 року біля Конотопа.
Лепкий, Б. Вибрані твори [Текст]. Т. 2 : Мотря : іст.повість. Орли : іст. оповідання з рр.1734-1750. Крутіж : іст. повість. Оповідання / Б. Лепкий. – Тернопіль : Збруч, 2006. – 399 с.
Історичне оповідання «Орли» повертає до років 1734–1750, коли в Україні після смерті гетьмана Данила Апостола почалася доба так званого «міжгетьманства», характерного посиленням московських катувань та знущань, насаджуванням деспотичного царського режиму.
У повісті «Крутіж» Б. Лепкий відобразив епізоди ще ранішого історичного періоду – Руїни (1663–1687). Фахівці по праву відносять цей твір до найкращих в українській художній літературі на теми минулого нашої країни.
Лепкий, Б. Вибрані твори [Текст]. Т. 3 : Не вбивай. Батурин : іст. повісті / Б. Лепкий. – Тернопіль : Збруч, 2008. – 487 с.
У цьому збірнику вміщені повісті «Не вбивай» і «Батурин». Перша висвітлює перебіг подій, унаслідок яких було страчено батька Мотрі – генерального суддю Василя Кочубея, а також складну дипломатію з російським царем Петром І. У другій йдеться про вибір І. Мазепи – обравши шведів за спільників, боротися проти Петра І та про те, як військо під командуванням О. Меншикова зруйнувало гетьманську столицю – Батурин.
Лепкий, Б. Вибрані твори [Текст] : у 2-х т. Т.1 / Б. Лепкий ; упоряд. Н. Білик, Н. Гавдиди. – вид. друге. – Київ : Смолоскип, 2011. – 604 с.
До «Вибраних творів» видатного українського письменника та громадсько-культурного діяча Богдана Сильвестровича Лепкого (1872-1941) ввійшли всі його поезії, віршовані драми, повість «Зломані крила», оповідання та новели, драми, прозові твори для дітей, а також спогади. Більшість цих творів опубліковано в Україні вперше.
Лепкий, Б. Вибрані твори [Текст] : у 2-х т. Т.2 / Б. Лепкий ; упоряд. Н. Білик, Н. Гавдиди. – Київ : Смолоскип, 2011. – 614 с.
До другого тому «Вибраних творів» видатного українського письменника, вченого, культурно-просвітнього та громадсько-політичного діяча Богдана Сильвестровича Лепкого (1872-1941) ввійшли його публіцистичні статті, промови, наукові розвідки та дослідження, більшість з яких опубліковано в Україні вперше.
Журавлі повертаються… [Текст] : з епістолярної спадщини Б. Лепкого / упоряд. М. Качкан. – Львів : Фенікс, 2001. – 919 с.
Вперше опубліковано понад 500 листів Богдана Лепкого (1872-1941) до видатних письменників, вчених, громадсько-культурних і освітніх діячів за період 1895-1932 рр.; репродуковано майже 100 документів – світлин, листів, щоденникових записів.
Лепкий, Б. Казка мойого життя [Текст] / Б. Лепкий. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2014. – 415 с.
«Казка мойого життя» — особлива повість, адже її цікаво читати незалежно від віку — і зовсім юним, і поважним та досвідченим. Загадка цього феномена захована в особистості автора, в його таланті творити магію слова, яка бентежить, притягує і зачаровує назавжди.
Лепкий, Б. Казки [Текст] / Б. Лепкий ; худож. Н. Собкович. – Тернопіль : Богдан, 2012. – 96 с. : іл.
В основі кожної казки лежить захоплююча розповідь про вигадані події і явища, які сприймаються і переживаються наче реальні. Вони мають пізнавальне, морально-етичне, соціально-виховне, розважальне та естетичне значення.
Лепкий, Б. Місячна ніч [Текст] : вибр. поезії / Б. Лепкий. – Київ : Кондор, 2021. – 85 с.
Богдан Лепкий (1872–1941) — письменник, літературознавець, критик, видавець, редактор, перекладач, художник, педагог, видатний діяч української та польської культур. До даної книги увійшли найвідоміші поетичні збірки, теми яких і нині залишаються актуальними.
Лепкий, Б. Під Тихий Вечір [Текст] : повість-казка / Б. Лепкий. – Тернопіль : Джура, 2017. – 527 с.
Ця маловідома повість класика української літератури Богдана Лепкого розкриває і драму двох люблячих людей, яким за суспільними «законами» не судилося бути в парі, і проникнення в пануючі верстви населення віянь нового часу. Сумовита історія має казковий фінал. За щастя таки треба боротися!
Лепкий, Б. Поезії [Текст] / Б. Лепкий. – Тернопіль : Джура, 2005. – 499 с.
Серед багатогранної творчої спадщини поета, прозаїка, літературознавця, перекладача Богдана Лепкого (1872-1941) вагоме місце займають віршовані твори. Настроєва лірика, поезії про події часів козаччини, Першої світової війни, вірші для дітей знайомлять читача з поетичним надбанням митця. Провідною думкою цих творів, яка співзвучна до ритму нашого сьогодення, є ідея незалежної соборної України.
Лепкий, Б. Сотниківна [Текст] : Історична картина з часів Івана Виговського : повість / Б. Лепкий ; інсценізації О. Скалозуба, Б. Мельничука. – Тернопіль : Богдан, 2012. – 271 с. : іл.
До збірника увійшли повість Богдана Лепкого «Сотниківна. Історична картина з часів Івана Виговського» та дві її інсценізації, які здійснили Олекса Скалозуб і Богдан Мель-ничук; ці три твори опубліковано в одній книжці вперше.
II. Слово про письменника
Високе небо Богдана Лепкого [Текст] : спроба антології у публіц., поезії, пісні. – Бережани ; Тернопіль : Джура, 2001. – 203 с.
Творчість видатного українського письменника Богдана Лепкого – неосяжне як саме небо. Тому так і називається своєрідна антологія лепківського слова, віддзеркалена у публіцистиці, поезії, пісні.
Климишин, М. Лірика Богдана Лепкого [Текст] : спроба нової оцінки / М. Климишин. – Тернопіль : Тернограф, 2003. – 151 с.
Микола Климишин першим у післявоєнні роки виступив за належну оцінку лірики Богдана Лепкого. Дослідник по-новому проаналізував ідейний зміст поезій митця; довів хибність висновків окремих тогочасних критиків про “небоєвість”, “кволість” творів поета, назвавши Богдана Лепкого “співцем воюючої України”. У праці багатьма прикладами віршованої поезії підведено читача до пізнання, що творчість Богдана Лепкого високопатріотична, де панує ідея боротьби за визволення нації з-під чужоземного поневолення.
Лев, В. Богдан Лепкий [Текст] = Bohdan Lepky : 1872-1941 : життя і творчість / В. Лев. – Париж : [б. в.], 1976. – 399 с. – (Записки наукового товариства ім. Шевченка).
Том СХСIII: Філологічна секція. [Монографічне дослідження]: Лев Василь. Богдан Лепкий. 1872-1941. Життя і творчість / [Редактори]: Василь Лев, директор; Василь Верган, секретар; Микола Чировський, науковий секретар. – Ню Йорк; Париж; Сідней; Торонто, 1976. – 399 с., іл.; титул укр. та англ, мовами, с. 1-4; [оголошення]: [Том] видано коштом Фундації ім. Богдана Лепкого при Науковому Товаристві ім. Шевченка в ЗСА, с. 4; адреса видавництва у США англ, мовою, с. 4; [портрет] Богдана Лепкого, світлина з нагоди ювілейного свята шістдесятиліття Поета у Львові, 1932 р., с. 5; спис ілюстрацій, с. 389-391; зміст СХСІІІ тому укр. та англ, мовами, с. 396-399.
Богдан Лепкий в духовній історії України [Текст] : матеріали наук. конф. Бережани, 27 серп. 2005 р. / ред. Р. Гром`як. – Тернопіль : Джура, 2006. – 128 с.
У збірнику поміщено матеріали оригінальних досліджень, які охоплюють широке коло питань з лепкознавства.
Лепкий, Б. Про життя і твори Тараса Шевченка [Текст] / Б. Лепкий. – Тернопіль : Джура, 2004. – 183 с.
У монографії авторові вдалося оптимально поєднати цікаву докладну розповідь про життя національного Генія з аналізом його творчості. Богдан Лепкий переконливо довів, що єдиними світлом, котре осявало його наукову, літературно-мистецьку і громадсько-політичну діяльність, була національна ідея, християнська віра і мистецька краса.
Проблеми інтерпретації творчої спадщини Богдана Лепкого [Текст] : матеріали міжнародної наукової конференції, Тернопіль, 2-3 листопада 2007р. / ред. М. Ткачук, Н. Білик. – Тернопіль : Рада, 2007. – 388 с.
Учасники наукової конференції, присвяченої 135-річчю від дня народження митця, «реінтерпретації життя і творчості Богдана Лепкого», з’їхавшись з усіх земель соборної України, вкотре пошановують пам’ять невтомного націєтворця, вносячи власну лепту в утвердження історичної справедливості. Письменника, його спадщини довго цуралися на Батьківщині-Україні чужинці і «рідні» владоможні, а народ його любив.
Шана і любов зрештою перемогли…