Аварія на Чорнобильській АЕС – найбільша у світі техногенна ядерна катастрофа. Вона надовго залишила свої згубні сліди не тільки на значній території України, а й території багатьох європейських країн: Білорусі, Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії та Росії, зумовивши істотне погіршення загальної екологічної ситуації та негативно позначившись на долі та здоров’ї мільйонів людей.
Її наслідки змусили світову громадськість замислитися над багатьма проблемами глобального характеру, зокрема над зміною світової енергетичної концепції, переглядом норм безпеки ядерної енергетики.
На виставці представлені книги, спогади, інтерв’ю ліквідаторів – чорнобильців, наслідки катастрофи для України та світу.
Виставку приурочено 35-м роковинам Чорнобильської трагедії.
Алексієвич, С. Чорнобиль: хроніка майбутнього [Текст] / С. Алексієвич ; пер. і передм. О. Забужко. – Київ : Факт, 1998.- 194с.
Нова книга відомої білоруської письменниці Світлани Алексієвич – це художньо-документальне дослідження тих психологічних, гуманітарних наслідків Чорнобильської катастрофи , які досі перебували поза громадською увагою. Шляхом опитування людей різних поколінь і професій, в чию долю так чи інакше війшов Чорнобиль, авторка створює вичерпну картину «посткатастрофічного» суспільства, котра не залишить байдужим жодного читача.
Андржеєвський, А. Чорнобильська бувальщина [Текст] / А. Андржеєвський. – Київ : Гамазин, 2019. – 155 с.
Розповідь про ліквідацію Чорнобильської катастрофи з перших вуст: про те, якою була Прип’ять до вибуху на ЧАЕС, як гасили пожежу, евакуйовували населення, зводили тимчасові містечка для ліквідаторів і вже постійне для працівників електростанції — Славутич. Спомини автора рясно доповнюють вирізки з тогочасної преси й розвідок, присвячених подіям тих часів, особисті фото.
Біль і тривоги Чорнобиля [Текст] : збірник / упоряд. Ю. В. Сафонов. – Київ : Київ. правда, 2006. – 286 с.
Книга “Біль і тривоги Чорнобиля” — колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже два десятка літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС.
Їхня розповідь доповнена фотосюжетами про подолання наслідків Чорнобильської трагедії — двадцятилітньої давнини й сучасними.
Векленко, О. Чорнобиль: етюди з натури [Текст] = Chornobyl: Sketches from Life / О. Векленко ; пер. з англ. С. Орлова. – Харків : Фабула, 2019. – 143 с. : іл. – Текст укр., англ. мовами.
Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні – червні 1986 року. Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.
Гусєв, О. 25 років віч-на-віч з “Чорнобилем” [Текст] / О. Гусєв. – Київ : Золоті Ворота, 2011. – 624 с.
У книзі Олега Петровича Гусєва, заслуженого журналіста України, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, йдеться про боротьбу ліквідаторів за живучість атомної станції після вибуху 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці, перебіг подій, пов’язаних з діяльністю і закриттям цього аварійного ядерного об’єкту підвищеної небезпеки наприкінці 2000 року, подальших дій вже у XXІ столітті.
Автор наводить низку документів про зусилля України і допомогу міжнародного співтовариства в організації виведення ЧАЕС з експлуатації, забезпечення соціального захисту персоналу станції, її вивільнених працівників, а також мешканців моноіндустріального міста енергетиків Славутича.
Костін, І. Чорнобиль: Сповідь репортера [Текст] : книга-альбом / І. Костін. – Київ : Мистецтво, 2002. – 320 с. : іл.
Книга – альбом приголомшує правдивою і широкою розповіддю про найстрашнішу техногенну катастрофу ХХ століття та її жахливі наслідки.
Своїми відвертими фотодокументами автор Ігор Костін засвідчує безприкладний героїзм, громадянську мужність і християнське милосердя людей, які врятували планету від загибелі.
Міхаліцина, К. Реактори не вибухають [Текст] : Коротка історія Чорнобильської катастрофи / К. Міхаліцина, С. Дворницький. – Київ : Портал, 2020. – 135 с. : іл.
Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Цю книжку створено, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися вже далеко по ній. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Його тут показано в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному.
Не стихає Чорнобильський біль [Текст] : Книга-реквієм : Хроніка подвигу чорнобільців Тернопільщини / упоряд. М. Ротман, Н. Ротман. – Тернопіль : Терно-граф, 2017. – 279 с.
Тернопілля і Чорнобиль. Книга про подвиг наших земляків – ліквідаторів найбільшої техногенної катастрофи ХХ століття. Спогади та інтерв’ю з живими учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС. Невідомі факти, архівні світлини, історії з життя людей. Кожний розділ книги присвячений окремому району Тернопільської області. Вперше тут поіменно зібрані всі, хто долучився до порятунку нашої землі від радіоактивної катастрофи. Багато з них вже відійшли у вічність – надто рано, ще молодими, вражені променевою хворобою. Ціною життя вони гасили радіоактивну пожежу. Хтось поїхав у Чорнобиль за наказом, хтось – добровільно. Хтось в перші дні без жодного захисту працював в епіцентрі вибуху на 4 блоці АЕС, хтось заступив на вахту через рік-два. Це наша пам’ять, це наша історія…
Плохій, С. Чорнобиль [Текст] : Історія ядерної катастрофи / С. Плохій. – Харків : Фоліо, 2019. – 396 с.
Сергій Миколайович Плохій (нар. 1957) — український та американський історик, професор української історії в Гарвардському університеті, директор Гарвардського українського наукового інституту. Член Українського ПЕН-клубу.
Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності.
Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50% усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим за-думатися і самим.
Чорнобиль – поруч [Текст] = Chornobyl Concerns Everyone : фотоальбом / за заг. ред. Бориса Патона ; пер. англ. С. Сингаївський, А. Фролккін. – Київ : Дніпро, 2000. – 199 с.
У виданні використано:
- поезії Ліни Костенко, Світлани Йовенко, Бориса Олійника, Івана Драча, Любові Сироти. Оксан/ Забужко, Рауля Чілачави, Юрія Каплана фрагменти виступів та прози Олеся Гончара. Івана Драча, Юрія Щербака, Володимира Яворівського, Степана Павлюка, Данила Кулиняка, Світлани Алексієвич, Світлани Йовенко, Роллана Сергієнка, Наталі Околітенко;
- висловлювання вчених та державних діячів Бориса Патона, Віктора Бар’яхтара, Альберта Гора свідчення журналістів Любові Ковалевської. Володимира Губарева, Георгія Медведева та інш.;
- фото Валерія Зуфарова, Івана Лисенка. Ігоря Костіна, Миколи Лябаха, Володимира Рєпіка. Валерія Орлова, Валеріана Скібінського. Миколи Семинога, Михайла Загреби, Ярослава Тараса. Ростислава Омеляшка та ін.;
- фотоматеріали з архіву агентств “Укрінформ” та Національного музею Чорнобиля.