Дністрянська Софія Львівна (дівоче прізвище Рудницька) народилася 1 жовтня 1882 р. у м. Тернополі в родині професора гімназії. Із шести років навчалася гри на фортепіано у м. Тернополі. У 1895 році поступила в Тернопільську гімназію і паралельно продовжувала вчитися в приватній музичній школі. Десятирічною переїхала з батьком до Львова, де навчалася по класу фортепіано у Львівській консерваторії. Згодом продовжила навчання у Віденській музичній академії, а в 1912-1913 рр. удосконалювала майстерність з «концертного курсу» у професора Ф. Бузоні.
У 1905-1914 рр. Софія Дністрянська виступала на концертах у Львові зі співаками Ганною Крушельницькою, Олександром Мишугою, скрипалями Євгеном Прифецьким та Омеляном Садовським, піаністом Тарасом Шухевичем, виконувала твори Шопена, Медельсона, Чайковського, Масканьї, Верді, Вольфа, Ліста, Бетховена, Лисенка. У Відні Софія Львівна брала участь у Шевченківських концертах, зокрема в 1911-1915 рр. за участю видатних українських співаків М. Менцинського, О. Носалевича, Р. Любинецького і Р. Прокоповича. Піаністку запрошували на ювілейні концерти М. Шашкевича і Т. Шевченка до Львова, Перемишля (1911-1914).
У 1913-1915 рр. працювала викладачем Віденської консерваторії, 1916-1922 рр. – там же – педагогом і диригентом музичної школи. У 1922-1933 рр. С. Дністрянська працювала викладачем Празького педагогічного інституту ім. М. Драгоманова (її чоловік на той час працював там же професором університету). Цей період життя піаністки ознаменувався творчою співпрацею з композиторами С. Людкевичем, В. Барвінським, її гру високо оцінили С. Людкевич, В. Барвінський, чеська та німецька музична критика.
У 30-х роках вона виступала з концертами фортепіанної класики. У зв`язку з хворобою чоловіка, подружжя за порадою лікарів переїхало до Ужгорода. Тут Софія Львівна організувала музичну школу (за зразком найвизначніших фортепіанних шкіл Європи) і керувала нею у 1933-1938 рр. Ця школа відіграла значну роль для музичних вистав і концертів Українського театру в Ужгороді. Дністрянська постійно брала участь у концертах товариства «Просвіта», виступала у пресі. У складних суспільно-політичних умовах, в яких опинилася Чехословаччина, С. Дністрянська працювала викладачем музики та німецької мови у державній гімназії м. Виноградів на Закарпатті. Згодом вона переселилася до Перечина, а звідти знову до Праги, де заснувала приватні музичні курси, які в 1943-1945 рр. переросли в музичну школу. Крім музичної школи, С.Дністрянська паралельно працювала викладачем музики і німецької мови в Українській реальній гімназії у Моружанах.
У 1946-1952 рр. С. Дністрянська – викладач фортепіано в музичній школі м. Трнава у Словаччині. Тут при підтримці словацького композитора Мікулаша Шнайдер-Трнавського влаштувала декілька власних концертів.
Софія Дністрянська була авторкою музикознавчих статей про композиторів М. Лисенка, С. Людкевича, Ф. Колессу, Л. Бетховена, Ф. Ліста, Д. Пуччіні та інших; залишила спогади про співака О. Мишуту, публікувала свої розвідки з історії музики в українській, польській, чеській, та німецькій пресі. Серед її учнів були Галина Лагодинська, Ганна Тимінська-Василашко, диригент празького хору «Візантіон» О. Балицька-Янчук.
У 1954-1956 рр. С. Дністрянська жила в домі своєї племінниці, художниці Емілії Охримович у місті Вейпртах, працювала в музичній школі. Померла 9 лютого 1956 р.
Література
Медведик П. К. Дністрянська СофіяЛьвівна [Текст] / П. К. Медведик, І. М. Лисенко, Г. В. Карась // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Координаційне бюро енциклопедії сучасної України НАН України. – Київ, 2008. – Т. 8.
Софія Дністрянська [Текст] // Визначні постаті Тернопілля : біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. – Київ: Дніпро, 2003. – 231 с.
Софія Дністрянська [Текст] // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2002 рік : бібліогр. список / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. М. Друневич ; ред. Г. Моліцька ; відп. за випуск В. Вітенко. – Тернопіль, 2002. – С. 94-96.