Духовні обереги Тернопілля


Тернопільщину часто називають маленьким Єрусалимом. Адже релігійна та історична спадщина нашого краю охоплює духовні центри, древні культові кам’яні та дерев’яні споруди, джерела з цілющою водою.

Численні храми на території області шанобливо зберігають мощі святих і чудотворні ікони, місця перебування відлюдників та пам’ять про видатних церковних діячів – вихідців з Тернопільщини.

Виставка “Духовні обереги Тернопілля” знайомить з різноманітними виданнями про сакральні пам’ятки Тернопілля з фондів обласної бібліотеки для молоді.

Збережемо культурні надбання народу для майбутніх поколінь.

1Бренер Л. Таємничі місця сили України : [Текст] /Л. Бренер, К. Соляник. – Х. : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2013. – 193с.

Книга знайомить із найрізноманітнішими місцями сили, їхніми унікальними можливостями й особливостями їхнього можливого впливу на життя і долю людини.

Серед таких місць що зосереджені на карті України є і дивовижне озеро Святої Анни що знаходиться в селі Онишкові Кременецького району Тернопільської області.

2Духовні святині Збаражчини [Текст] : інформаційно-бібліогр. нарис. – Збараж, 2008. – 93с. – (Збаразька ЦБС).

У нарисі розкрито неоціненне багатство та велич духовних цінностей Збаразького краю.

3Вісімдесят три святині Тернопілля [Текст] : путівник / І. Пустиннікова. – К.: Грані-Т, 2010. – 72 с., іл. (Серія Путівники).

Видання зацікавить духовними центрами області й багатьма святинями, а саме: Зарваниця, Язловець, Почаївська лавра.

Путівник розповість і про старі костели, синагоги та окописька, про які варто довідатись.

4Тернопіль сакральний [Текст] : фотоальбом. Кн. 1: Храми / О. Снітовський. – Т. : [б.в.], 2012. – 84с. : іл.

У виданні висвітлено одну із частин духовного світу мешканців Тернополя – храми.

Тут зберігаються унікальні зразки сакральної культури – чудотворні ікони, мощі святих, унікальні настінні розписи, самобутні іконостаси, давні плащаниці та стародруки.

5Під знаком благодаті [Текст] : до 100-річчя ювілею церкви Святої Покрови м. Чортків. – [Б.м]:[б.в.], 2012. – 100с.

У старій, лівобережній частині міста Чорткова стоїть церква Святої Покрови.

Та й саме місце, де стоїть церква, позначене особливою благодаттю, бо ще до спорудження храму, понад 100 літ назад, забило тут джерело із надзвичайно смачною та цілющою водою, над яким незабаром зросла капличка Матері Божої.

Невдовзі віруючі люди вирішили спорудити тут церкву на славу Божої Матері Покрови.

6Сакральні пам’ятки Тернопільщини [Образотворчий матеріал] : фотоальбом / автор концепції Куневич Б. М. – Т.: Новий колір, 2011. – 127 с.

Ця книга – фоторозповідь про пам’ятки сакрального мистецтва Тернопілля.

Вперше зроблено спробу зібрати та систематизувати під одною палітуркою, показати у виразних світлинах усі пам’ятки духовної культури, які дійшли до нас з глибини віків – від печерних монаших келій та древніх кам’яних хрестів до величних сучасних духовних центрів.

Читачі зможуть дізнатися про святі місця краю, його цілющі джерела, чудотворні ікони, інші духовні святині.

7Сакральні пам’ятки Тернопілля [Текст] : релігійно-туристичний довідник. – Т. : Навч. книга-Богдан, 2001. – 35 с.

Релігійно-туристичний довідник видано за сприяння управління з питань туризму Тернопільської облдержадміністрації для численних туристів і паломників, які відвідують Тернопільщину.

Довідник знайомить з найдавнішими культовими спорудами, місцями відлюдників, чудотворними іконами, цілющими джерелами, духовними центрами.

8Глубіш О. Симфонія Катедрального собору : минуле і сучасність [Текст] / О. Глубіш, Н. Шподарунок – Т.: Джура, 1999. – 115 с.

Катедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці є своєрідною візитною карткою обласного центру і всього Тернопільського краю.

Ця святиня – невичерпне джерело духовності, культури і просвіти. Вона, немовби та неопалима купина, що своїм невгасним полум’ям зігріває людські серця, неначе світильник, який просвічує вірним дорогу до спасіння.

Видатній події всього людства – 2000-літтю Різдва Христового приурочено книгу “Симфонія Катедрального собору. Минуле і сучасність”

9Катедра [Текст] / упоряд. Надія Шподарунок; авт. текстів: О. Орест Глубіш, Богдан Новосядлий, Надія Шподарунок. – Т.: Джура ,2009. – 377 с.

Книга приурочена 20-й річниці створення парафії катедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у м. Тернополі.

У щедро ілюстрованому виданні подано хроніку минулого і сучасності, а також представлено художній розпис, інші елементи оздоблювальних робіт та особливості катедрального храму на основі наукових досліджень.

Сто стежок веде до Зарваниці, І віки стежин цих не зітруть Люди йдуть до Матері-Цариці, до криниці вільні люди йдуть. В. Вихрущ

10Зарваниця [Текст] – Т. : Збруч, 2006. – 48с.

Альбом містить інформацію про Зарваницю – духовний християнський центр, вічно живе джерело, до якого постійно припадають спраглими вустами люди, щоб набратись сили і відчути себе божою кровинкою Всесвіту.

Видання цікаве тим, що воно багато ілюстроване оригінальними світлинами.

Зарваниця, де знаходиться Марійський духовний центр, село у Теребовлянському районі Тернопільської області.

11Зарваниця [Текст]: [фотонарис] / авт. тексту П. Бубній. – Т.: Балюх В., 2004. – 26 с. – Короткий виклад англ., нім.

Цей фотонарис нагадає про незабутні хвилини перебування у Зарваниці і водночас запрошує ще раз відвідати цю твердиню нашої духовності, щоб засвідчити любов Матері Божої та її Синові Ісусу і почерпнути снаги з джерела Божих Благодатей.

12Зарваниця [Текст] : фотонарис / авт. тексту П. Бубній . – Т. : Горлиця, 2001. – 19 с. – Короткий виклад англ., нім.

Із проголошенням незалежності Української держави, як фенікс з попелу, піднімаються із руїн Зарваниця.

Вона урочисто відзначила 2000-ліття Різдва христового.

На честь цієї дати в липні 2000 р. проведено багатолюдну прощу, збудовано на пожертвування вірних в Україні та діаспорі величний собор Зарваницької Матері Божої, надбрамну церкву Благовіщення, скульптурну композицію ікони Богородиці, чотириярусну дзвіницю та співоче поле на 50 тис. глядачів.

Фотонарис розрахований на українських і зарубіжних прочан.

13Зарваниця [Текст] / авт. тексту П. Бубній. – Т.: Балюх В., 2008. – 23 с.

Зарваниця – величний Марійський центр Західного Поділля.

Доля цієї святині невіддільна від історії краю, його людей.

Вона, як неопалима купина, оживала із руїн, оновлювалась, оберігаючи найцінніший скарб – чудотворну ікону Матері Божої.

Про походження Зарваниці, історію її розквіту, сучасність йдеться у цій книзі.

14Кузьмович-Головінська М. Зарваниця [Текст] : листки споминів / М. Кузьмович-Головінська. – Т.: Джура, 2000. – 224 с.

Книга дає унікальну можливість побачити зблизька, очима авторки, визначних ієрархів греко-католицької церкви, без прикрашувань і недомовок, колізії кривавих 1940-х років.

В усіх складних перепетіях долі головна героїня твору надію і уповання покладає на заступництва Матері Божої в чудотворній зарваницькій іконі.

15Зарваниця у духовному і художньому слові, спогадах і переказах [Текст] / укл. М. Сагайдак, П. Бубній. – [б. в.], 1993. – 112 с. – (Б-ка журналу ‘Тернопіль’).

Укладачі книжки “Зарваниця”, яку пропонують відвідувачам цього Святого Місця, мають за мету ознайомити з історією появи чудотворних ікон Пречистої діви Марії і Розп’ятого Спасителя, з іменами тих, кого благословила у світ Зарваниця, з літературними творами, молитвами і піснями на честь чудотворних ікон.

16Гринчишин П. Від Зарваниці до Гарабандалу [Текст] / П. Гринчишин. – Торонто : [б. в.]; Т.: [б. в.], 2001. – 352 с.

У книзі зібраний багатющий матеріал появ Божої Матері по світі, в тому числі в Україні.

Всі ці появи подаються в хронологічному порядку — час, місце, кому і де об’явилася Діва Марія, що було при цьому оголошено чи сказано.

В книзі розміщені унікальні фотодокументи.

Деякі з них публікуються вперше.

17Ведуть в Зарваницю дороги [Текст] / упоряд. Д. Михайлюк. – Т. : Збруч, 1995. – 24 с.

Не заростають стежки до чудотворної Ікони Матері Божої у Зарваниці, що на Теребовлянщині.

Цілюще джерело поїть спраглих: зцілює недужих. Допомогти паломникам, що мандрують звідусіль на відпуст у Зарваницю, дати короткі відомості про село, знайти найкоротший шлях до святого місця і покликана ця книжечка.

Величаво дивиться у небо Лавра, що стоїть в Почаїв-граді…

Йдіть у храм, коли в душі потреба, Хай ніщо не стане на заваді М. Баліцька

18Чернихівський Г. Почаївська Свято-Успенська Лавра [Текст] / Г. І. Чернихівський, В. О. Балюх. – Т.: Збруч, 2006. – 49 с.

Ілюстрований нарис про всесвітньовідомий духовний християнський центр, занесений у Книгу ЮНЕСКО.

Лавра стала твердинею православної віри, високої моральності та культурного розвитку українського народу.

19Свято-Успенская Почаевская Лавра [Текст] : [фотоочерк]. – Т.: [б. и.], 2007. – 16 с.

Фотонарис про Почаївську Лавру – архітектурний ансамбль, до якого входять шістнадцять церков, архітектурний будинок, надбрамний корпус (Святі врата), дзвіниця, келії та ін.

Неповторне враження справляють унікальної роботи позолочені іконостаси, вівтарі, кіоти.

Настінний розпис собору здійснений майстрами лаври протягом ХІХ століття.

20Огієнко І. (Митрополит Іларіон) Свята Почаївська лавра [Текст] / упоряд. Огієнко І.; авт. передмови М. С. Тимошик. – К.: Наша культура і наука, 2004. – 440 с.

В основі дослідження – драматична й цікава сімсотліття історія твердині православ’я на святій Почаївській горі.

Огляд подій двох найскладніших періодів існування обителі – польського та російського – завершується 30-ми роками ХХ ст.

Детально розповідається про головні лаврські святині, описуються зруйновані і відновлені церкви, їх архітектурні особливості та змістове наповнення іконостасів.

21Гудима А. Почаївський монастир в історичній долі українства [Текст] / А. Гудима. – Т.: Підручники і посібники, 2003. – 40 с.

В науково-популярному виданні представлені матеріали міжнародної наукової конференції “Почаївський монастир в контексті історії та духовності українського народу”, яка відбулася в Тернополі 29 квітня 1995 року.

22Вечерський В. Українські монастирі [Текст] / В. Вечерський. – К.: Наш час, 2008. – 399 с. – (Невідома Україна).

Книжка присвячена українським монастирям як прадавнім центрам духовності, культури, освіти нашого народу, а також як видатним архітектурним ансамблям, з якими пов’язана історія України та окремих її регіонів.

Більша частина обсягу книжки присвячена розповіді про основні, найвідоміші й найстародавніші монастирі всіх регіонів України, зокрема – Почаївську лавру, що на Тернопільщині.

23Почаївська Лавра [Образотворчий матеріал] : буклет / В. В. Фенцур. – К.: Час, 1990. – Текст укр., польськ., угорськ.

Буклет про реліквію Лаври – ікону Божої Матері “Почаївську”, оспівану в народних легендах, дзвіницю Лаври, Троїцький собор.

24Як народжуються святині [Текст] / Б. Андрушків, Б. Новосядлий, Н. Кирач, О. Погайдак. – Т.: Терно-граф, 2007. – 255 с.

У цій публіцистично-документальній книзі на прикладі Острівського джерела, Зарваницького Марійського центру та інших християнських об’єктів, розташованих на Тернопіллі, авторський колектив розглядає процес виникнення і становлення нових святинь, традицій та духовного відродження Галицько-Подільського краю.

25Новосядлий Б. Буцнів. Екскурс у минуле на хвилях любові [Текст] : історико-краєзнавчий нарис / Б. Новосядлий. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Т.: Джура, 2006. – 295 с.

У книзі в розділі “З літопису прабатьківської церкви”, розповідь про одну з найгарніших на Поділлі церков.

Вона збудована у 1744р. у стилі бароко у вигляді хреста.

Має на вершині кам’яний мур, який оздоблений чудовими архітектурними прикрасами.

26Петровський О. Загаєцький святого Іоанна Милостивого чоловічий монастир [Текст] / О. Петровський, В. Мрига. – Т.: Джура 2005. – 112 с. – (Культурна спадщина України).

Непересічною пам’яткою історії та архітектури XVII-XVIII ст. є Загаєцький святого Іоанна Милостивого чоловічий монастир, заснований поблизу с. Великі Загайці на Шумщині (Тернопільська обл.) Тривалий час монастир святого Іоанна милостивого був осередком духовності та національної культури.

В його історій відбулися як світлі так і сумні епізоди історії України.

27Церква в ім’я Пресвятої Богородиці у селі Ванжулів [Текст] : історико-краєзнавчий нарис / ред. В. Богачук. – Т.: Принтер-інформ, 2006. – 18с – (храми Лановеччини).

У книзі на основі маловідомих архівних матеріалів досліджено історичний шлях парафії церкви в ім’я Пресвятої Богородиці у селі Ванжулів Лановецького району, що на Тернопіллі.

У Храмі Божому прадіди наші возносили молитви Всевишньому і рятували свої душі від спокус цього світу.

Без перебільшення можна стверджувати, що храм у тогочасному селі був осередком і духовного і громадського життя.

28Кричковська О. Святі обереги мойого села [Текст] : історія церкви с. Давидківці Чортківського району Тернопільської області / О. Кричковська. – Т.: [б. в.], 2008. – 51 с.

У книзі розповідається про історію церкви с. Давидківці Чортківського району Тернопільської області.

Також подані відомості про відновлення фігури Матері Божої та реконструкцію кринички. Автором віршів і статей є п. Оксана Кричковська, дружина настоятеля церкви с. Давидківці, уродженка с. Могильниця Теребовлянського району.

29Гошій І. Серединки – Вкраїни маленька перлинка / І. Гошій, М. Колоденна. – Т. : Горлиця, 2005. – 103 с.

В історико — публіцистичному нарисі яскраво відтворене духовне, національне та громадсько-просвітницьке життя с. Серединок Тернопільського району.

30Свинко Й. М. Травертинові скелі Середнього Придністров’я [Текст] : посібник – путівник / Й. М. Свинко, О. В. Волік. – Т.: Навч. книга – Богдан, 2004. – 43 с.

У книзі в розділі “Використання травертинів” в доступній науково-популярній формі описані архітектурні споруди, пов’язані із травертинами, та їх історичне значення.

Серед культових споруд, насамперед, слід назвати печерний храм у селі Стінка, скельний монастир і наскельні церкви в с. Сокільці, культові споруди в с. Рукомиші Бучацького району, Терн. обл. Текст ілюстровано картою та значною кількістю фотографій.

31Теребовлянщина в спогадах емігрантів [Текст] / упоряд. – ред. Б. Мельничук, Г. Миколенко, Г. Цубера – Т.: [б. в.], 1993. – Кн. 1. – 259 с.

До двотомника увійшли статті, спогади, нариси та інші матеріали, що були опубліковані в різних виданнях діаспори і в Україні не друкувалися.

Книги містять багато недоступної раніше інформації, зокрема стаття о. др. Михайла Ваврика “Василянські манастирі в Теребовельщині”.

Збережені особливості лексики, стилю і правопису оригіналів.

32Експедиція ХХІ [Текст] : історико-культурологічне вид.: спецвипуск Тернопіль. – [б. м. : б. в.], 2009. – 19 с.

Одна з найменших за площею областей України-Тернопільська зібрала на своїй території чи не найбільшу кількість духовних святинь та місць куди з благословенням поспішають сотні тисяч віруючих з усіх куточків країни і навіть зарубіжжя.

Про чудотворні ікони Тернопільщини йдеться в статті Василя Дунця вміщеної у виданні “Експедиція ХХІ”.

Радимо також прочитати:

 

1. Краснодемський В. Дзвенить собор акордами літургії [Текст] : [про катедральний собор непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Тернополі] // Свобода. – 2010. – 24 лют. – С. 5.

2. Густенко О. Катедра стоїть на фундаменті давньоруської церкви [Текст] : [про Теребовлянський костел] //Номер один. – 2010. – 3 берез. – С. 5.

3. Теребовля: Павло-за-мурами [Текст] : [про Теребовлянський костел] // Міжнародний туризм. – 2010. – No. 1. С. 114

4. Небесна О. Катедра – місце зцілення і духовної віднови [Текст] : [історія собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці (Домініканський собор)] // Місто. – 2009. – 16 груд. – С. 16

5. Мороз В. Окраса обителі у “Красній пущі” [Текст] : [про монастир отців Василіан у Краснопущі] // 20 хвилин. – 2009. – 4 груд. – С. 18

6. Конанець А. Відродження святині над Стрипою [Текст] : [про костел у Бучачі] // Вільне життя. – 2009. – 24 лип. – С. 6

7. Мороз В. На прощу люди йдуть пішки [Текст] : [про святині Тернопілля] // RIA плюс. – 2009. – 27 трав. – С. 6.

8. Андріїшин В. Тут хрест животворить, ікона випромінює тепло [Текст] : [про старовинну церкву в с. Монастирок Борщівського р-ну] // Тернопіль вечірній. – 2009. – 18 лют. – С. 17.

9. Новосядлий Б. Зарваницьке джерело духовної любові [Текст] // Свобода. – 2009. – 22 лип. – С.3.

10. Мичко С. Де “зарвав” ченця чудесний сон [Текст] // Україна молода. – 2008. – 17 лип. – С. 11

11. Кепін Д. Перлина Волинського краю [Текст] : [Свято-Успенська Почаївська лавра] // Вісник Книжкової палати. – 2007. – No.. – С. 39-41

12. Сливка П. Українська святиня – [Текст] : [Почаївська лавра] // Четверта Влада. – 2007. – 28 лют. – С. 6

13. Садовська Г. Радуйся, похвало Почаївська [Текст] : [Про Почаївську ікону Божої Матері] // Вільне життя. – 2005. – 10 серп. – С. 2.

14. Головко Г. Святині мальовничої Тернопільщини [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2006. – No. 14-15. – С. 37-41.

 

Радимо ознайомитись з Інтернет-ресурсами:

 

Список дерев’яних храмів Тернопільської області [Електронний ресурс] // Вікіпедія : інтернет-енциклопедія / MediaWiki 1.16alpha. – Електрон. текстові та граф. дані. – [Україна?], 2007-2010. – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA_%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2’%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%B2_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%96, вільний. – Загол. із тит. екрану. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: HTML. – Опис основано на версії, датованій: 5 квітня 2009, 16:22:45. – Перевірено: 18.05.2010.

Храми Тернополя [Електронний ресурс] // Вікіпедія : інтернет – енциклопедія / MediaWiki 1.16alpha. – Електрон. текстові та граф. дані. – [Україна?], 2007-2010. – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B8_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8F, вільний. – Загол. із тит. екрану. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: HTML. – Опис основано на версії, датованій: 20 квітня 2009 , 14:58:05. – Перевірено: 18.05.2010.

Тернопільська область [Електронний ресурс] // Дерев’яні храми України : інтернет-портал та фотокат. пам’яток дерев’ян. архітект. / О. Крушинська. — Електрон. текстові та графічні дані. — К., 2007 – 2009. — Режим доступу:
http://www.derev.org.ua/tern/tern.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:49:32. — Перевірено: 18.05.2010.

Святині Тернопілля [Електронний ресурс] // Хто є хто в Україні : інтерет-енциклопедія / Укр. видав. консорціум. — Електрон. текстові та графічні дані. — К., 2007 – 2009. — Режим доступу: http://who-is-who.com.ua/bookrubr/ternopol/2.html, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:49:32. — Перевірено: 18.05.2010.

Християнське Тернопілля [Електронний ресурс] / Ірина Робак // Світанок : християнське радіо / керівн. проекту В.Сампара. — Електрон. текстові та граф. дані. — Т., 2009- . — Режим доступу: http://www.svitanok.te.ua/topics.php?cat=10, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:23:06. — Перевірено: 18.05.2010.

Зарваницький духовний центр [Електронний ресурс] // Вікіпедія : інтернет – енциклопедія / MediaWiki 1.16alpha. – Електрон. текстові та граф. дані . – [Україна?], 2007-2010. – Режим доступу
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B0%D1%80%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80 , вільний. – Загол. із тит. екрану. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: HTML. – Опис основано на версії, датованій: 10 квітня 2009 , 0:02:02. – Перевірено: 18.05.2010.

Марійський духовний центр у с. Зарваниця [Електронний ресурс]. — Електрон. текстові та граф. дані. — Зарваниця, 2010. — Режим доступу: http://www.matir.org.ua, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 19 травня 2010 р. 10:24:12. — Перевірено: 19.05.2010.

Почаївська лавра [Електронний ресурс] / фото: М. Іващенко // Подорож Україною. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 44.51 КБ). — К., 2005 – 2010. — Режим доступу: , вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:23:06. — Перевірено: 18.05.2010.

Почаївська лавра [Електронний ресурс] // Вікіпедія : інтернет – енциклопедія / MediaWiki 1.16alpha. – Електрон. текстові та граф. дані . – [Україна?], 2007-2010. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D1%87%D0%B0%D1%97%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B0_%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B0 , вільний. – Загол. із тит. екрану. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: HTML. – Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010 р. 18:13:45. – Перевірено: 18.05.2010.

Свято-Успенская Почаевская Лавра [Електронний ресурс]. — Електрон. текстові та граф. дані. — Почаїв, 2007 – 2010. — Режим доступу: http://www.pochaev.org.ua/, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Мова: укр., рос. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:23:06. — Перевірено: 18.05.2010.

Свято-Успенська Почаївська лавра [Електронний ресурс] // Сім чудес України : сайт всеукр. акції. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 44.51 КБ). — К., 2007 – 2010. — Режим доступу: http://7chudes.in.ua/info/108.htm , вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:23:06. — Перевірено: 18.05.2010.

***

Дубовик О. “На перехресті доль, надій і вір стоїть Тернопіль – майже в центрі світу” [Електронний ресурс] : [духовн. святині краю] / О. Дубовик ; свілини: О.Снітовський, Н. Чайка // Українське слово : всеукр. громадсько-політ. тижн. / голов. ред. М. Кримчук. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 8.58 КБ). – Т., 2000 – 2010. – Режим доступу: http://www.ukrslovo.com.ua/work/archive/2009/20/13.html, вільний. – Мова: укр. – Текст у форматі: HTML. – Опис основано на версії, датованій: 21 травня 2009 р. 17:50:17. – Перевірено: 18-05-2010.

Жужа К. Дерев’яні храми Поділля [Електронний ресурс] / К. Жужа // 20 хвилин : інтернет-видання / Інтернет група RIA. – Електрон. текстові та граф. дані. – Т., 2000 – 2010. – Режим доступу: http://te.20minut.ua/news/139135, вільний. – Мова: укр. – Текст у форматі: HTML. – Електрон. версія друк. вид. (20 хвилин. 2008. 8 груд.). – Опис основано на версії, датованій: 2010-05-18 10:33:44. – Перевірено: 18-05-2010.

Мороз В. Кременецький Миколай [Електронний ресурс] / В. Мороз // 20 хвилин : інтернет-видання / Інтернет група RIA. – Електрон. текстові та граф. дані. – Т., 2000 – 2010. – Режим доступу: http://te.20minut.ua/news/139805 , вільний. – Мова: укр. – Текст у форматі: HTML. – Електрон. версія друк. вид. (20 хвилин. 2008. 17 груд.). – Опис основано на версії, датованій: 2010-05-18 10:53:24. – Перевірено: 18-05-2010.

Мороз В. Надставна святина Тернополя [Електронний ресурс] / В. Мороз // 20 хвилин : інтернет-видання / Інтернет група RIA. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 5.52 КБ). – Т., 2000 – 2010. – Режим доступу: http://te.20minut.ua/news/172090, вільний. – Мова: укр. – Текст у форматі: HTML. – Електрон. версія друк. вид. (20 хвилин. 2010. 31 берез.).- Опис основано на версії, датованій: 2010-05-18 10:53:24. – Перевірено: 18-05-2010.

***

Жарких М. І. Бібліографія дерев’яної архітектури України. Православні храми [Електронний ресурс] / М.І.Жарких // Дерев’яні храми України : інтернет-портал / О. Крушинська. — Електрон. текстові та графічні дані. — К., 2007 – 2009. — Режим доступу: http://www.derev.org.ua/biblio/8236.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану.. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст у форматі: HTML. — Опис основано на версії, датованій: 18 травня 2010,12:49:32. — Перевірено: 18.05.2010.