(1922-2015)
Йосип Гошуляк – талановитий камерний та оперний співак, який своєю творчістю вписав яскраву сторінку в історію українського вокального мистецтва.
Народився співак 7 жовтня 1922 року у с. Палашівка Чортківського району в багатодітній родині. Дитинство хлопця проминуло у стихії народної пісні та музики, церковного співу. До війни Йосип закінчив Чортківську гімназію, навчався у Станіславській духовній семінарії, в якій отримав основи музичних знань та навики сольного співу.
Друга світова принесла велике горе у сім’ю майбутнього співака – його батьки були вивезені на примусові роботи до Німеччини. То ж у 1944 році юнак подався на Захід у пошуках родини. У Гіршберґу в Німеччині продовжив навчатися у богословській семінарії і почав учитися вокалу в оперних співаків, педагогів Дометія Йохи-Березенця (Німеччина), Анни Ель-Тур у музичній консерваторії (Голландія, Амстердам, 1948–49). Співав у хорах В. Божика і драматичного театру В. Блавацького, був солістом семінарійного хору Мирослава Антоновича (Голландія). Духовну семінарію закінчив успішно, однак священиком не став.
У 1950 році Йосип Гошуляк разом із родиною еміґрував до Канади. Там продовжив навчання у консерваторії Торонто. Його талант помітили та запросили стати солістом Торонтської опери, а також камерним співаком радіо та телебачення. Чільним етапом стали його виступи в Канаді та США в складі знаменитої капели бандуристів під керівництвом Григорія Китастого.
У 60-80-х роках Йосип Гошуляк з успіхом гастролював з концертами у багатьох містах Канади та США, у 1980 році його слухали в кращих пісенних залах Києва, Львова, Тернополя та Чернівців.
У репертуарі Гошуляка були оперні партії Карася («Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Тараса «Тарас Бульба» М. Лисенка), Захара Беркута («Золотий обруч» Лятошинского), Кочубея («Мазепа» Чайковського), Тімура («Турандот» Пуччіні) та інші. Він завжди залишався палким пропагандистом і виконавцем українських народних пісень, дум, романсів, давніх і сучасних солоспівів української та світової класики, релігійних творів, багатої вокальної Шевченкіани.
Співав п’ятьма мовами: українською, російською, італійською, англійською, французькою; у камерних концертах – ще й німецькою. У його репертуарі 25 оперних партій. У камерному репертуарі – здебільшого музична класика й романси (приблизно 200 творів), у тому числі 40 оперних арій: українських і західноєвропейських композиторів; більше 60-ти українських народних пісень і перлин епічного жанру: думи, чумацькі і козацькі пісні, балади.
Шевченкіана Йосипа Гошуляка налічує понад 40 різностилевих творів українських композиторів. Вписав теж яскраву мистецькому сторінку в пропагування музичних творів на поезію Івана Франка (18 одиниць). Повернув в Україну рідкісні музичні твори як «Псалом Давида 94» (П. Куліш, В. Барвінський) і поему-монолог «Чернець» (Т. Шевченко, М. Вериківський).
Нестабільність праці у Канадській оперній компанії змусила Йосипа Гошуляка у зрілому віці вступити до Оттавського університету і здобути ступінь бакалавра за спеціальністю – бібліотекознавство. На цій ниві він пропрацював до виходу на пенсію.
Йосип Гошуляк помер 26 травня 2015 року в Торонто, Канада. 2 червня його було поховано на цвинтарі Св. Володимира в Оуквілі. Деякі його речі дружина передала до Музею Соломії Крушельницької у Львові.
Література
Гощуляк Й. Й свого не цурайтесь [Текст] : спогади, листування, матеріали / Й. Гощуляк. – Львів : Каменяр, 1995. – 590 с.
Гошуляк Й. Миті життя [Текст] : фотоальбом / Й. Гошуляк. – Тернопіль : Джура, 2002. – 108 с.
Гошуляк Й. Рятуймо українську музичну культуру [Текст] / Й. Гошуляк // Вільне життя. – 2006. – 27 трав. – С. 8.
* * *
Грабовський В. Космогонія українського співу [Текст] : до 80-річчя Йосипа Гошуляка / В. Грабовський // Українська музична газета. – 2003. – № 3. – С. 10.
Грабовський В. Обереги української культури [Текст] : [укр. співак (бас) – Йосип Гошуляк] / В. Грабовський, О. Німилович // Вільне життя. – 2017. – 8 верес. – С. 1.
Житкевич А. Ходімо ж, доленько моя… [Текст] : (до 65-річчя творчої діяльності Й. Гошуляка) / А. Житкевич // Своя музика. – 2009. – № 6. – С. 26-28.
Зозуляк Є. Висока відзнака [Текст] / Є. Зозуляк // Вільне життя. – 2008. – 11 лип. – С. 1.
Золотнюк А. Шевченків співець [Текст] : [відомий оперний співак Й. Гошуляк] / А. Золотнюк // Вільне життя. – 2014. – 4 квіт. – С. 6.
Ліберний О. Звучав на всіх континентах могутній голос Гошуляка [Текст] / О. Ліберний // Свобода. – 2002. – 12 лист. – С. 4.
Ліберний О. Талант родом з України [Текст] / О. Ліберний // Свобода. – 1999. – 2 жовт.
Луговська Н. «Людина і митець великого формату» [Текст] : [до 100 річчя від дня народження Йосипа Гошуляка] / Н. Луговська // Свобода. − 2022. − 7 жовт. − С. 3.
Медведик П. Йосип Гошуляк про культурно-музичне життя нашої діаспори [Текст] / П. Медведик // Тернопільська газета. – 1998. – 13 серп.
Мочевус Е. «У Києві на Подолі» [Текст] : [Й. Гошуляк включив у свою кн. поему-монолог Шевченка «Чернець», яку озвучив М. Вериківський] / Е. Мочевус // Вільне життя. – 2014. – 14 лют. – С. 6.
Орав свій переліг [Текст] : Йосип Гошуляк: від маминої пісні до вершин вокалістики / упоряд. М. Онуфрів. – Київ : Києво-Могилян. акад., 2012. – 910 с.
Свою Україну любіть. Йосип Гошуляк: до тебе в пісні лину, рідний краю [Текст] / авт.-упоряд. М. Онуфрів. – Київ : Києво-Могилян. акад., 2014. – 392 с.
Турчин-Дувірак Д. Лицар української музи [Текст] / Д. Турчин-Дувірак // Вільне життя. − 2022. − 7 жовт. − С. 1.