Гермаківський дендропарк

с. Гермаківка, Борщівський район

Гермаківський дендропарк − це памʼятка садово-паркового мистецтва, розташований в мальовничому куточку Поділля, у межиріччі Збруча й Дністра, на околиці села Гермаківки Борщівського району. Початок йому поклав ще за австрійських часів власник маєтку в Гермаківці граф Блюхер де Вальштадт. З різних кінців світу він завіз у подільське село більше 330 видів дерев і чагарників. Дендропарк на місці старого маєтку заклав у 1956 році заслужений лісівник України М. Дейнека. Розташований парк на північно-західній околиці села в урочищі «Дача Романського».

На п’ятдесяти шести гектарах розкинулися зелені масиви дендрарію, в якому зібрано понад дві тисячі видів і форм деревних і чагарникових порід екзотів, розбито площу на секції та ділянки, оформлено і впорядковано алеї, створено групи дерев, закладено розарій, розбито квітники.

Наразі, в дендропарку представлені 248 видів і 75 деревовидних форм, з них 7 гібридних дерев, кущів та ліан. Нині на його території росте понад 1500 різноманітних порід дерев та чагарників. Основну частину колекції становлять хвойні породи, представлені 200 видами, з них понад 20 видів і форм ялини, 34 − сосни, 32 − туї, кілька видів секвойї. Росте тут сосна італійська, ялиця іспанська, тюльпанове дерево, пірамідальний кипарис, голубий каліфорнійський кипарис, тис, бархат японський та багато інших небачених раніше на Поділлі рослин.

На території дендропарку можна натрапити і на унікальні рослини, занесені до природоохоронної Червоної Книги України: ясен білоцвітий, модрина польська, сосна кедрова європейська, сосна Станкевича, дуб австрійський, жостір фарбувальний, верба туполиста, коркичка периста, бузок східнокарпатський, тис ягідний.

Серед великого рослинного розмаїття дендропарку є реліктові рослини, які заселяли нашу планету ще в сиву давнину. Один з таких унікальних представників реліктової флори серед листяних порід − гінкго дволопатеве. В країнах Азії цю рослину вважають священною.

Важливою ботанічною пам’яткою природи місцевого значення, що зростає в дендропарку, є Гермаківський скельний дуб. Це дерево, вік якого складає понад 150 років, діаметром понад 80 см є унікальним у науково-пізнавальному та естетичному значеннях.

У погожі дні і вечори алеї дендропарку заповнюють туристи, натуралісти, художники-натуралісти. Їм буде цікаво побачити, як росте коркове дерево (бархат амурський), помилуватись гігантськими платанами, дуже гарно виглядає це дерево восени, коли з його гілок звисають плоди.

Завітайте в цей рослинний музей природи і ви збагатитесь знаннями і сповнитесь враженнями від рослинного різноманіття, яке знаходиться в Гермаківському дендропарку.

Література

Денека М. Г. Гермаківський дендропарк [Текст] : [путівник] / М. Г. Денека. − Львів : Каменяр, 1982. − 30 с.
Єлагін І. Рукотворні лісові дива [Текст] / Єлагін І. // Свобода. − 2003. − 8 лип. − С. 4.
Костів-Гуска Г. Шелестять дерева дендропарку [Текст] // Свобода. − 1999. – 25 вер.
Мадзій І. Казка Гермаківського лісу [Текст] / І. Мандзій // Вільне життя. − 2007. − 18 квіт. − С. 6.
Одноралов В. С. «Гермаківський дендропарк» [Текст] // «Географічна енциклопедія України». — Київ, 1989. − Т. 1. − С. 260−261.
П’ятківський І. «Гермаківський дендропарк» [Текст] // ТЕС. – Тернопіль, 2004. − Т. 1. А−Й. − С. 350.

Фото