Горошівська Маланка

с. Горошова, Борщівський район

У Горошовій з вечора 13 січня і до пізньої ночі 14-го на вулицях бродять різноманітні персонажі української політики, ведмеді, чорти та інша буйна нечисть. Так, в цьому селі над Дністром відзначають свято Маланки.

Горошову називають тернопільським Ріо – і недаремно. Святкують тут з розмахом і душею. При цьому, так ретельно бережуть унікальні традиції, що здається наче здійснюєш подорож у минуле.

Традиція святкування Маланки корінням сягає ще в дохристиянські часи. Кажуть, свята Меланія замінила древній образ богині родючості. Взимку богиня ховалася в царство мертвих, проте якось раз їй вдалося вирватися з потойбічних лабіринтів і повернутися додому. За нею були послані всі темні сили підземного царства. А люди, які скучили за теплом та весною, переодяглися в костюми і маски, щоб заплутати нечисть і не дати відвести Меланію назад в темряву.
Раніше Маланку святкували по всій Україні. До наших днів традиція «переберії», коли люди перевдягаються у різних персонажів, в автентичному вигляді збереглася лише в кількох селах. Жителі Горошови водять Маланку вже понад сотню років.

Зранку учасники дійства сходяться знову усі разом – палити дідух. На тому і скінчаться перевтілення місцевих парубків до наступних різдвяних свят. Самі горошівчани вірять, що сміх, гамір та веселощі в цю ніч відганяють злі сили на весь рік навесні.

Література

Брик Т. Перебраний світ [Текст] / Т. Брик // Свобода. – 2009. – 21 січ. – С. 14.
Мадзій І. Не злякав дощ Маланку – всі гуляли аж до ранку [Текст] / І. Мадзій // Вільне життя. – 2011. – 19 січ. – С. 9.
Мадзій І. Таємниця горошівської Маланки [Текст] / І. Мадзій // Вільне життя. – 1999. – 1 груд.
Матуш І. На Маланки ховайтеся за пирогами та лякайте сокирою дерева [Текст] / І. Матуш // Свобода. – 2009. – 14 січ. – С. 12.
Небесна І. Маланка – карнавал смерті, весни та природи [Текст] / І. Небесна // Свобода. – 2017. – 11 січ. – С. 18.
Новіцький К. Бешкетниця Маланка [Текст] / К. Новіцький // Свобода. – 2010. – 20 січ. – С. 10.
Попович Ж. Маланку після танців кидають в ополонку [Текст] / Ж. Попович // Номер один. – 2010. – 20 січ. – С. 19.
Попович Ж. Під старий Новий рік знову був карнавал у Горошовій [Текст] / Ж. Попович // Місто. – 2007. – 17 січ. – С. 11.
Сагаль О. Маланка у Грошовій : Ріо-де Женейро «відпочиває» [Текст] / О. Сагаль // Нова Тернопільська газета. – 2007. – 17-23 січ. – С. 12.
Семиволос П. Тернопілля: «розцяцькований» уїк-енд [Текст] / П. Семиволос // Дзеркало тижня. – 2007. – 10-16 лют. – С. 23.
Сергієнко Г. Погода погодою, а Маланка – за календарем [Текст] / Г. Сергієнко // Свобода. – 2007. – 17 січ. – С. 4.

Фото