Іоанн Георг Пінзель: повернення


Скульптор Іоан Георг Пінзель творив на теренах Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини ще в другій половині XVIII століття, але й до сьогодні він залишається найбільшою загадкою… Ми не знаємо, хто він і звідкіля, як виглядав, не знаємо причини його смерті.

Знаємо тільки, що працював у Бучачі в канівського старости Миколи Потоцького.

Більше того, ім’я «Іоан Георгій Пінзель» є досить умовним.

І попереду ще багато загадок і відкриттів, пов’язаних із таємничим скульптором.
Матеріал згруповано за розділами:

  • Видання із фондів Тернопільської обласної бібліотеки для молоді
  • Вебліографія

1Іоан Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення [Образотворчий матеріал] : альбом / ідейна концепція : Тарас Возняк ; фото : М.Іващенко, К. Сачек, А. Кісь. — К. : Грані-Т, 2007. — 149 с.

Альбом присвячено спадщині одного з найзагадковіших майстрів барокової скульптури XVIII ст.

Більша частина її зібрана у Львівському музеї сакральної скульптури.

Також до альбому входять зображення творів скульптора, що донині залишилися у вівтарях храмів м. Бучач (Тернопільська обл.) та у Тернопільському краєзнавчому музеї.

Видання відзначено: Почесною Грамотою конкурсу «Книга Форуму – 2007» у рамках ХIV Форуму видавців у Львові, Дипломом переможця Національного конкурсу «Краща книга України» у номінації «Краща книга України – 2007»; Дипломом ІІ-го ступеня ІV Міжнародного конкурсу країн-участниць СНД «Мистецтво книги» у номінації «Діалог культур».

2Стецько В. Пінзель і Тернопільщина [Текст] : альбом / В. Стецько ; ред. С. Ткачов ; фото : Т. Іванків, В. Стецько. — Т. : Підручники і посібники, 2007. — 47 с. — (Тернопільщина мистецька).

Згідно гіпотези авторки видання – тернопільського науковця Віри Стецько – єдину згадку про себе майстер Пінзель залишив на передпліччі скульптури “Алегорія Мужності”, вирізьбивши портрет-маску, сповнений безмірного трагізму, окутаний настроєм драматичної фатальності, життєвої безвиході. І хочеться вірити, що ця унікальна знахідка проллє світло на загадкову постать трагічного генія.

Ці та багато інших штрихів до біографії скульптора зібрано автором своєрідної подорожі місцями майстра Пінзеля на тернопільській землі – Бучача, Монастириська, Буданова, Рукомиша.

До речі, Віра Стецько, названа лауреатом обласної премії в галузі культури за 2008 рік за підготовку і видання саме цього альбому.

3Годовицький вівтар Й. Г. Пінзеля, 1759-1761 рр. [Текст] // Сто найвідоміших шедеврів України / О.Ламонова, Т. Романовська, М. Русява [та ін.]. — К.: Автограф, 2004. — С. 406 – 410. — (100 найвідоміших).

За силою емоційного впливу з найкращими мистецькими досягненнями людства порівнюють мистецтвознавці Годовицький вівтар Пінзеля (1759 – 1761 рр, м. Годовиця).

Зачаровує бездоганною композицією “Голгофа”, “Самсон, що боре лева”, “Жертвоприношення Авраама”, чудовий дерев’яний рельєф “Христос у Єрусалимському храмі”, створений за співавторства Бернарда Меретина… А загалом, це – яскраво зілюстрована, захоплююча книга про художні твори, які виготовлені або зберігаються на території України.

Ви дізнаєтесь про скарби тисячолітньої історії зі скіфських курганів, про зразки книжкової майстерності, про видатні пам’ятки писемності, архітектури, скульптури, живопису.

4Дуда І. Постріл в історію [Текст] : (майстер Пінзель) / І. Дуда, М. Фіглевський // Тернопілля, 98-99 : регіон. річник. — Т. , 2002. — С. 585 – 586.

На окремих шедеврах Іоана Пінзеля, що зберігаються в Івано-Франківському художньому музеї, видно сліди від куль “визволителів”, що вправлялись у храмах із влучності по стрільбі…

І важко повірити, що створені ним шедеври в Городенці розпилювали на дрова…, а в Бучачі на західному фасаді Ратуші кариатіди з пишними оголеними торсами виламували з допомогою трактора за розпорядженням голови райвиконкому – жінки.

Не відали, що нищать…” – про багато маловідомих фактів буття та тернисті дороги мистецьких шедеврів і їх автора ведуть мову автори розвідки.

5Полянський І. Іоан Георгій Пінзель [Текст] / І.Полянський // Тернопілля, 97 : регіон. річник. — Т. , 1997. — С. 448 – 449.

“… Італійці називають його Джованні Георгій Пінзель, поляки – Ян Єжи, ми – просто Іваном, але й досі ніхто не зміг аргументовано пояснити, звідки прийшов у Галичину цей майстер, до якої школи його приписувати, хто ж він, врешті, за походженням? …

Науковці за голови хапаються: прізвище Пінзель не зафіксоване в жодному старому реєстрі європейських (навіть посередніх) скульпторів…

То що, все втрачено чи досі не розшукано? ”, – такі непрості запитання хвилюють автора публікації Ігоря Полянського з приводу відкриття єдиного в Україні музею сакральної барокової скульптури у Львові, перлиною якої є пінзелівські шедеври.

6Дуда І. Пінзель Іоанн-Георгій [Текст] / І. Дуда, Б.Пиндус, В. Стецько [та ін.] // Тернопільський Енциклопедичний Словник : в 3 т. / ред. колегія : Г.Яворський, Б. Мельничук, М. Ониськів [та ін.]. — Т. : Збруч, 2008. – Т. 3.— С. 87.

Пінзель Іоанн-Георгій (Penzel Iohann Gerg, Пільзе, Пільце, Пільзнов, Йогранн Георг, Ян-Єжи, Іван-Юрій, Майстер пінзель; бл. 1725, м. н. невід. – кін. 1761, ймовірно, м. Бучач) – скульптор.

Належить до найвидатніших скульпторів бароко України 18 ст. Творча діяльність тривала близько 10 років.

Автор придорожніх монументів, циклів кам”яних фігур і фасадних, рельєфів скульптурних костьольних вівтарів у Бучачі, Монастириськах, Буданові, Львові, Годовиці та ін.

З коротких біографічних довідок, поданих у виданні, читач почерпне систематизовану новітню інформацію з різних галузей: історії, географії, економіки, політики, освіти, науки, літератури, мистецтва, спорту тощо; відомості про визначних уродженців краю та відомих людей, які тут жили і творили.

7Пінзель [Текст] // Митці України : енциклоп. довідник / упоряд. М.Лабінський, В. Мурза ; за ред. А. Кудрицького. — К. : Українська Енциклопедія, 1992. — С. 461.

Пінзель Іоанн-Георгій (? – ?) – український скульптор другої половини 18 ст. Працював у Львові, Ходовичах, Бучачі, Монастириськах.

Ймовірно, автор кам’яних фігур на фасаді ратуші в Бучачі, постатей на барельєфах в церкві Покрови, оздоблення костьолу в с. Городку.

У довіднику містяться статті про художників, архітекторів, скульпторів, композиторів, кобзарів, акторів музичного та драматичного театру і кіно, диригентів, балетмейстерів, режисерів, митців естради, цирку, майстрів народної творчості, відомих мистецтвознавців.

Довідник містить відомості про творчі спілки, пам’ятки архітектури, художні музеї, театральні і мистецькі колективи України.

В комплексі довідник через творчі біографії митців висвітлює історію українського мистецтва, всіх його галузей різних часів і епох. Розрахований на фахівців та широке коло читачів.

8Пінзель [Текст] // Мистецтво України : біографіч. довідник / упоряд. М. Г. Лабінський, А. В. Кудрицький ; за ред. А. В. Кудрицького. — К. : Українська Енциклопедія, 1997. — С. 476.

У виданні поміщено коротку біографічну довідку про Іоанна-Георгія Пінзеля. Працював у Львові, Ходовичах, Бучачі, Монастириськах.

Характерним є те, що упорядники довідника вказують на невизначеність, ймовірність авторства Пінзеля у створенні кам’яних фігур на фасаді ратуші в Бучачі, постатей на барельєфах в церкві Покрови, оздоблення костьолу в с. Городку.

До однотомника включено понад 6,5 тис. статей — коротких біографічних довідок про українських митців, а також діячів культури інших народів, життя і діяльність яких пов’язані з Україною.

В комплексі довідник через творчі біографії митців висвітлює історію українського мистецтва, усіх його жанрів і галузей, різних епох і часів.

9Кононенко Є. Жертва забутого майстра [Текст] : роман / Євгенія Кононенко. — К.: Грані-Т, 2007. — 174 с.

Як відначають критики, роман – елегантна спроба відтворити життя Пінзеля.

Це зроблено вельми майстерно: перед читачем з туману історії поступово матеріалізується тендітна, трохи розпорошена та невротична постать художника, який творив для церков в Бучачі та Львові цілком модерні скульптури.

Дія роману відбувається у сучасному Львові, куди приїжджає жінка середнього віку Леся Касовська зі своїм клієнтом, французьким поцінувачем творчості галицького Мікеланджело Мішелем Арбріє.

Вони блукають старовинним містом у пошуках місць, де міг би жити Пінзель у XVIII столітті.

Виявилося, що одного разу Пінзель передав одного загадкового листа, написаного старовинним готичним шрифтом, одному аптекарю – ребе Нухе.

Цей рукопис успадкували його діти і після довгих пригод під час другої світової війни згорток потрапив до рук німецького солдата. І хоча на цьому пергаменті містився тільки один сонет, але саме він є ключем до таємниці великого скульптора.

***

1. Близнюк О. Слов’янський Мікеланджело [Текст] : [виставка скульптур І.Пінзеля в худож. музеї] / О. Близнюк // 20 хвилин. — 2007. — 16 листоп. — С. 14.

2. Власенко С. Великі пригоди за два дні [Текст] : [скульптури І. Пінзеля] // Берегиня. — 2006. — № 4. — С. 25-26.

3. Гулько Я. Таємничий скульптор прославив наш край Текст] / Я.Гулько // Тернопіль вечірній. — 2007. — 9-15 трав. — С. 14.

4. Дольна С. Розквіт бароко в музеї [Текст] : [виставка творів І. Пінзеля в обл. худож. музеї] // 20 хвилин. — 2006. — 5 груд. — С. 6.

5. Дуда І. Невідомі твори Б. Меретина та Пінзеля [Текст] / І. Дуда // Джерела : наук. часопис Тернопілля. — Т. , 1994. — Вип. 1. — С. 63 – 64.

6. Заморська Л. Найзагадковіший митець [Текст] : [І. Г. Пінзель] / Л.Заморська // Свобода. — 2007. — 9 лют. — С. 12 ;13.

7. Кириченко О. Ожиле дерево майстра [Текст] / О. Кириченко // Міжнародний туризм. — 2007. — № 4. — С. 114-119.

8. Кононенко Е. Земное и небесное бытие Иоганна Пинзеля [Текст] / Е.Кононенко // Караван историй. — 2008. — № 2. — С. 230-239.

9. Крізь арканове коло віків [Ізоматеріал] : [фото скульпт. робіт І. Пінзеля в костелі Успіня Пресвятої Богородиці в Бучачі] // Вільне життя. — 2007. — 9 трав. — С. 5.

10. Ліберний О. Шедеври Іоана Пінзеля побачать в Києві. Можливо й у Парижі та Вашингтоні [Текст] : [виставка в обл. краєзн. музеї] / О. Ліберний // Свобода. — 2007. — 11 серп. — С. 8.

11. Мельник О. Українського Мікеланджело знає світ, але не знає Україна [Текст] : [І. Пінзель] / О. Мельник // Урядовий кур’єр. — 2002. — 27 квіт. — С.9.

12. Мичко С. Нерозгаданий і містичний Пінзель [Текст] / С. Мичко // Україна молода. — 2007. — 12 груд. — С. 10.

13. Мичко С. Із Пінзелем на плечі… [Текст] / С. Мичко // Україна молода. — 2007. — 16 серп. — С. 13.

14. Мичко С. Тернопіль побачив те, що хочуть бачити і Лувр, і Вашингтон [Текст] : [виставка скульптур І. Пінзеля в краєзн. музеї] / С. Мичко // Місто. — 2007. — 21 листоп. — С. 3.

15. Попова О. Знайдено втрачену реліквію [Текст] : унікальні царські врата Іоана Пінзеля, які вважалися втраченими, віднайшла терноп. мистецтвозн. В. Стецько / О. Попова // Експрес. — 2008. — 14-15 березн. — С. 3. – (Додаток “Регіональні новини”).

16. Попович Ж. Епоха Пінзеля почалася в музеях [Текст] : [виставка скульптур І. Пінзеля в краєзн. музеї] / Ж. Попович // Тернопіль вечірній. — 2007. — 21-27 листоп. — С.16.

17. Попович Ж. Іоан Пінзель увічнив себе на плечі “Мужності” [Текст] / Ж.Попович // Дзеркало тижня. — 2007. — 8 верес. — С.13.
Те ж // RISU / Релігійно-інформаційна служба України. — Електрон. текстові дані (1 файл: 33.67 КБ). — К., 2001-2008. — (Калейдоскоп-дайджест). — Режим доступу: http://www.risu.org.ua/ukr/news/article;17756/, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 10.09.2007, [13:28]. — Перевірено: 22.12.2008.

18. Попович Ж. Пінзель – Мікеланджело українського бароко [Текст] : [під Бучачем знайдено скульптуру І. Пінзеля, що вважалась втраченою] / Ж. Попович // Захід. — 2002. — 3 трав. — С.6.

19. Попович Ж. У тіні історії [Текст] : [І. Пінзель] / Ж. Попович // Дзеркало тижня. — 2002. — 28 черв. – 5 лип. ( № 24). — С.16.

20. Попович Ж. Шедевр ховали… на кладовищі [Текст] : [під Бучачем знайдено скульптуру І. Пінзеля, що вважалась втраченою] / Ж. Попович // Тернопіль вечірній. — 2005. — 11-17 трав. — С.3.

21. Савчук В. Виставка унікальних творів [Текст] : [скульптури І. Пінзеля] / В.Савчук // Вільне життя. — 2002. — 27 квіт. — С.4.

22. Стецько В. Легенда, вплетена в реальність [Текст] / В. Стецько // Свобода. — 2007. — 19 трав. — С. 8.
Те ж // Українська культура. — 2008. — № 1. – С. 34-37.

23. Стецько В. Майстер Пінзель – український Мікеланджело [Текст] / В.Стецько // Образотворче мистецтво. — 1993. — № 2. – С. 14-18.

24. Тарнавська Н. У краєзнавчому музеї гучне відкриття [Текст] : [ймовірно знайдено автопортрет І. Пінзеля] / Т. Тарнавська // 20 хвилин. — 2007. — 20 лип. — С. 4.

25. Шот М. На Пінзеля дивиться Тернопіль. Пізнає його і світ [Текст] / М.Шот // Урядовий кур’єр. — 2007. — 23 листоп. – С. 9.

26. Юхим О. Загадка на відстані століть [Текст] / О. Юхим // Вільне життя. — 2005. — 13 лип. — С. 10.

27. Ярчук В. Мікеланджело українського бароко [Текст] : [І. Пінзель] / В.Ярчук // Тернопіль вечірній. — 2002. — 8 трав. — С.9.

28. Ярчук В. Повернення загадкового майстра [Текст] : [І. Пінзель] / В.Ярчук // Свобода. — 2002. — 27 трав. — С.4.

 

2007, РІК І. ПІНЗЕЛЯ

 

29. Автопортрет Пінзеля – відкриття тернопільського мистецтвознавця [Текст] : [Міжн. конф. “Творчість Іоана Пінзеля і мистецтво бароко на західноукр. землях” у Львові] // Місто. — 2007. — 3 жовт. — С. 8.

30. Костюк С. Повисмикувано музи [Текст] : скульптурний пленер Олександр Смик присвятив Року Пінзеля / С. Костюк // Нова Тернопільська газета. — 2007. — 29 серп. — С. 5.

31. Кузик В. У Кременці фантазують на тему українського бароко [Текст] : [пленер скульпторів у будинку творчості “Потік Іква”, присв. 300-річчю від дня народж. І. Пінзеля] / В. Кузик // Номер один. — 2007. — 5 верес. — С. 3.

32. Ліберний О. Іоанові Пінзелю присвячено [Текст] : [Міжнар. конф. “Творчість Іоана Пінзеля і мистецтво бароко на захудноукр. землях” у Львові] / О. Ліберний // Свобода. — 2007. — 22 верес. — С. 5.

33. Машлянка Б. Естафету Пінзеля приймає Тернопілля [Текст] : [заходи з відзн. Року Пінзеля] / Б. Машлянка // Свобода. — 2007. — 13 черв. — С. 2.

34. Сергієнко Г. Європа нам заздрить. А ми? [Текст] : [підсумки Року І.Пінзеля на Тернопіллі] / Г. Сергієнко // Свобода. — 2007. — 17 листоп. — С. 8.

35. Тет Т. На території вільних муз творили скульптори [Текст] : [кременецький пленер скульпторів, присв. Року Пінзеля] / Т. Тет // Місто. — 2007. — 29 серп. — С. 17.

***

ВИДАННЯ, ПРИСВЯЧЕНІ МАЙСТРУ

 

36. Дольна С. Найзагадковіший скульптор у світлинах [Текст] : [про вид. альбому “Іоан Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення”] // 20 хвилин. — 2007. — 31 лип. — С. 14.

37. Із Пінзелем – у Європу! [Текст] : [репрезент. кн. В. Стецько “Пінзель і Тернопільщина”] // Нова Тернопільська газета. — 2007. — 14-20 листоп. — С. 6.

38. Кононенко Є. Жертва забутого майстра [Текст] : роман / Є. Кононенко. — К. : Грані-Т, 2007. — 174 с.

39. Криниця М. Премію віддасть на пам’ятник [Текст] : [серед лауреатів обл. премії 2008 — Віра Стецько за альбом “Пінзель і Тернопільщина”] // 20 хвилин. — 2009. — 23-24 берез. — С. 4.

40. Мичко С. Віра Стецько підготувала унікальний альбом [Текст] : [“Пінзель і Тернопільщина”] / С. Мичко // Місто. — 2007. — 14 листоп. — С. 6.

41. Родик К. Пінзель – вектор [Текст] : [книжкові новинки присв. І. Пінзелю] / К.Родик // Дзеркало тижня. — 2008. — 17 – 23 трав.— С. 20.
Те ж — Електрон. текстові дані (1 файл: 35.06 КБ). — К., 1994 – 2008. — (Людина). — Режим доступу: http://www.dt.ua/3000/3680/62929/, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Перевірено: 22.12.2008.

42. Слов’янський Мікеланджело [Текст] : [про роман Є.Кононенко “Жертва забутого майстра”] // 20 хвилин. — 2007. — 13 квіт. — С. 14.

 

Вебліографія

 

1. Те ж ” // Мистецька сторінка : галерея мистецтв. — Електрон. текстові дані (1 файл: 74.02 КБ). — [Україна ?], 2008 – . — Режим доступу: http://storinka-m.kiev.ua/article.php?id=393, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 12 березня 2009 р. 15:01:42. — Перевірено: 02.04.2009.

2. Возняк Т. Пропозиції до життєпису та інтелектуальної біографії Майстра Пінзеля (?- 1761) [Електронний ресурс] / Т. Возняк // “Ї” : незалеж. культурологіч. часопис / ред. Т. Возняк. — Електрон. текстові дані (1 файл: 40.37 КБ). — Л., 2004 – . — (Галерея “Ї”). — Режим доступу: http://www.ji-magazine.lviv.ua/gallery/pinzel/about_pinzel.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Електрон. версія друк. вид. (Культурологіч. часопис “Ї”.).— Текст в форматі HTML.— Опис основано на версії, датованій: 6 лютого 2008 р. 19:05:02. — Перевірено: 22.12.2008.

3. Вуйцик В. Меретин і Пензель у Городенці [Електронний ресурс] / В.Вуйцик // Городенківщина : офіц. Інтернет – представництво / Городенківськ. РДА. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 34.36 КБ). — Городенка, 2006 – . — Режим доступу: http://gorodenka.if.ua/history/005.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою.— Текст в форматі HTML.— Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2007 р. 13:20:27. — Перевірено: 22.12.2008.

4. 2007, “Рік Іоанна Георга Пінзеля” в Україні [Електронний ресурс] :[інформ. підбірка] / Г. Добош, Л. Петренко, І. Єгорова [та ін.] // “Ї” : незалежний культурологічний часопис / ред. Т. Возняк. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 41.14 КБ). — Л., 2004 – . — (Галерея “Ї”). — Режим доступу: http://www.ji-magazine.lviv.ua/gallery/pinzel/rik_pinzela.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Електрон. версія друк. вид. (Культурологіч. часопис “Ї”.).— Текст в форматі HTML.— Опис основано на версії, датованій: 17 листопада 2008 р. 13:25:19. — Перевірено: 22.12.2008.

5. Дмитренко Н. Пінзель: майстер не «дерев’яних» емоцій [Електронний ресурс] / Н. Дмитренко // ПіК України. — Електрон. Текстові та граф. дані (1 файл: 47.1 КБ). — К, 2004 – . — (Українські скульптори). — Режим доступу: http://ukr.pik.demo.team.com.ua/news_print/2008/3/17/208709.htm – 9k, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Інтернет-версія друк. вид. (ПіК України. 2007. № 3 (51). — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 23:18. 9 серпня 2008. — Матеріал подається в скороченні. — Перевірено: 22.12.2008.

6. Заник В. Хто ти і звідки, маестро Пінзель? [Електронний ресурс] / В. Заник, фото М. Кушніренка ; прогр. Д. Овчара // Карпати: туризм, відпочинок : всеукр. турист. ж-л. — Електрон. текстові дані (1 файл: 46.79 КБ). — [Україна ?], 2004-2008. — (Українські скульптори). — Режим доступу: http://www.karpaty.net.ua/articles_15/pinzel.php, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Інтернет-версія друк. вид. (Карпати. 2007. № 3 (51). — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 23:18. 9 серпня 2008. — Матеріал подається в скороченні. — Перевірено: 22.12.2008.

7. Егорова И. И снова майстер Пинзель [Електронний ресурс] / И. Егорова // Голос Украины : газета Верховной Рады Украины. — Електрон. текстові дані (1 файл: 41.73 КБ). — К., 2004-2008. — (Культура). — Режим доступу: http://www.golos.com.ua/rus/article/1227014650.html, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: рос. мовою. — Інтернет-версія друк. вид. (Голос Украины. 2008.). — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 24 березня 2009 р. 15:43:57. — Перевірено: 02.04.2009.

8. Єгорова І. Скульптор рівня Мікеланджело став символом об’єднання для Галичини [Електронний ресурс]: проголошено Рік Пінзеля / І. Єгорова, фото Є. Кравса // День : щод. всеукр. газета / ЗАТ “Українська прес-група” ; розробка сайту: компанія “CiM”. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 65.47КБ). — К., 1997-2007. — (Культура). — Режим доступу: http://www.day.kiev.ua/174748, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Інтернет – версія друк. вид. (День. 2006. 27 груд. ( № 228). — Текст в форматі HTML. — Перевірено: 22.12.2008.

9. Іванченко Н. Відродження Йоанна Георга Пінзеля [Електронний ресурс] / Н. Іванченко ; фото: С. Камшилін // Хай Вей: тобі є, що сказати світові : Інтернет – видання. — Електрон. текстові та граф. дані. — К., 2005 – . — Режим доступу: http://h.ua/story/81579/, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Розмір ресурсу не встновлено. —Текст в форматі HTML.— Опис основано на версії, датованій: 4 лютого 2008 19:10:51. — Перевірено: 22.12.2008.

10. Камшилін С. Майстер Пінзель. Український дім [Електронний ресурс] : [фоторепортаж] / С. Камшилін // Народна правда : Інтернет – проект. — Електрон. текстові та граф. дані (13 файлів: 401.96 КБ). — К., 2007-2008. — Режим доступу: http://narodna.pravda.com.ua/photos/47d28d0d06d69, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 8.03.2008 14:56. — Перевірено: 22.12.2008.

11. Коваль Я. Пінзель дочекався альбому [Електронний ресурс] : [презент. художнього альбому “Іоанн Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення”] / Я.Коваль // Львівська газета : Інтернет – архів / прогр. та підтр.: Роман Библюк ; дизайн: Ігор Мартинів. — Електрон. текстові дані (1 файл: 93.1 КБ). — Л., 2004 – . — (Культура). — Режим доступу: http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2007/06/11/23968/, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Мова: укр., пол., англ., рос.— Електрон. версія друк. вид. (Львівська газета. 2007. 11 черв. ( № 97 (167). — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 13:50, 24 грудня 2006. — Перевірено: 22.12.2008.

12. Мельник О. Загадка майстра Пінзеля [Електронний ресурс] : [презент. художнього альбому “Іоанн Георг Пінзель. Скульптура. Перетворення”] / Я.Коваль // Персонал плюс : Інтернет – видання / співзаснов. – МАУП, редакція газети “Гарт” ; гол. ред. Іван Ольховський. — Електрон. текстові дані (1 файл: 13.35 КБ). — К., 2006 – . — Режим доступу: http://ukrgazeta.plus.org.ua/print.php?ida=2244 вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою.— Електрон. версія друк. вид. (Українська газета. 2008. 27 берез. – 2 квіт. (№ 12(152) ). — Текст в форматі HTML. — Перевірено: 22.12.2008.

13. Пінзель Йоган [Електронний ресурс] // Вікіпедія : Інтернет – енциклопедія. — Електрон. текстові дані (1 файл: 5.7 КБ). — [Україна ?], 2008. — (Українські скульптори). — Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%96%D0%BD%D0%B7%D0%B5%D0%BB%D1%8C_%D0%99%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 23:18, 9 серпня 2008. — Перевірено: 22.12.2008.

14. 2007, “Рік Іоанна Георга Пінзеля” в Україні [Електронний ресурс] : темат. gідбірка // “Ї” : незалежний культурологічний часопис / ред. Т. Возняк. — Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 40.37 КБ). — Л., 2004 – . — (Галерея “Ї”). — Режим доступу: http://www.ji-magazine.lviv.ua/gallery/pinzel/rik_pinzela.htm, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Електрон. версія друк. вид. (Культурологіч. часопис “Ї”.). — Текст в форматі HTML.— Опис основано на версії, датованій: 17 листопада 2008 р. 13:25:19. — Перевірено: 22.12.2008.

15. Пустиннікова І. Годовиця: Перлина Меретина та Пінзеля у галицькій глибинці [Електронний ресурс] / І. Пустиннікова // Замки та храми України : Інтернет – проект / автор : І. Пустиннікова. — Електрон. Текстові та граф. дані (1 файл: 93.1 КБ). — Кам’янець-Подільський, 2003- . — Режим доступу: http://www.castles.com.ua/godovytsa.html, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Текст в форматі HTML. — Перевірено: 22.12.2008.

16. Таємниці нашого “Мікеланджело” [Електронний ресурс]: сенсацією європейського масштабу дослідники пізнього бароко вважають віднайдення у Мюнхені шести боцеті Йоанна Георга Пінзеля // Поступ : щоден. львів. газета : Інтернет – архів / BRAMA, Inc.tm, Inc. — Електрон. текстові дані (1 файл: 30.53 КБ). — Л., 1997-2002. — (Українські скульптори). — Режим доступу: http://postup.brama.com/020420/59_6_1.html, вільний. — Загол. із тит. екрану. — Текст на екрані: укр. мовою. — Інтернет-версія друк. вид. (Postup / Поступ. 2002. 20-21 квіт. ( № 59 (915)). — Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 23:18, 9 серпня 2008. — Перевірено: 22.12.2008.

17. У 2007 році Пінзель стане головною постаттю в культурному житті Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини [Електронний ресурс] // ЗІК : Інтернет – архів / Західна інформаційна корпорація. — Електрон. текстові дані (1 файл: 93.1 КБ). — Л., 2004-2008. — (Культура). — Режим доступу: http://zik.com.ua/ua/news/2006/12/24/58998 вільний. — Загол. із тит. екрану. — Мова: укр., пол., англ., рос.— Текст в форматі HTML. — Опис основано на версії, датованій: 13:50, 24 грудня 2006. — Перевірено: 22.12.2008.