Історія України: сучасний погляд у художньому слові


Що може бути цікавішим за її величність історію? Тільки історія,
про яку розповідають небайдуже та неупереджено

 

До незалежності Україна пройшла довгий і жертовний шлях. Відзначаючи 25-ту річницю незалежності нашої держави, маємо можливість пригадати, якими важкими зусиллями вона здобувалася. У цьому допоможуть нам художні твори.

Більшість сучасних українських письменників намагаються відтворити те, що українська література і її читач чекали роками: твори написані на дійсних правдивих історичних фактах, у центрі подій сильні герої, готові віддати життя за свою землю, за її свободу та щастя, здатні на глибокі почуття патріотизму та жертовності, мають гордий і нескорений дух.

Пропонуємо Вашій увазі перелік творів сучасних українських письменників. Перед вами постануть герої, які, перебуваючи в різних історичних обставинах, демонструють найкращі риси людини: розум, шляхетність, силу духу, мужність, почуття обов’язку, винахідливість, фізичну силу, непереборне бажання йти назустріч своїй долі.

img-01Басараба В. Страшний Суд [Текст] : роман / В. Басараба. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2013. – 368 с.

Моторошна історія, криваві роки пропаганди та ідеологій тоталітарної держави. Брат іде на брата, або, рятуючись, зраджує свій народ, зрікається його. Герой роману Мойсеєнко, дописавши до свого прізвища «-ов», перероджується в Мойсеєнкова. Дві постаті, дві жертви однієї ідеологічної машини. До колишнього совєтського окупанта Мойсеєнкова несподівано приїздять двоє молодих людей. Нащадки Мордвінова, якого свого часу Радянська влада посилала звільняти Україну від українців і заселяти ними Сибір, приїхали, щоб нагадати про давно минулі та спільні «подвиги». Але пам’ять нічого не забуває. Усе закінчується трагедією. Страшним Судом. Борги все-одно доведеться заплатити.

img-02Винничук Ю. Танго смерті [Текст] : роман / Ю. Винничук. – Харків: Фоліо, 2013. – 379 с.

Події у новому романі Юрія Винничука «Танго смерті» розгортаются в двох сюжетних зрізах. У довоєнному Львові і під час Другої світової четверо друзів − українець, поляк, німець і єврей, батьки яких були бійцями армії УНР і загинули у 1921 році під Базаром, − переживають різноманітні пригоди, закохуються, воюють, але за будь-яких катаклізмів не зраджують своєї дружби.

Паралельно вже у наші дні відбуваються інші події з іншими героями. І не лише у Львові, а й у Туреччині. Про те, яким чином обидві сюжетні лінії зійдуться докупи, довідаєтеся у несподіваному фіналі.

img-03Вільчинський О. Останній герой [Текст] : роман / О. Вільчинський. – Львів. : Піраміда, 2004. – 132 с.

Олекса, вояк УПА, після тривалих поневірянь на сході повертається у рідне село, де він залишив стареньку маму і кохану дівчину. Але повертається не сам, а з новим товаришем Віллі Шубертом, колишнім піхотинцем вермахту , скаліченим у багаторічному полоні, чоловік прибився до нього десь на Донбасі. Майже двотижневе перебування у Західній Україні стало для Олекси та Віллі своєрідним іспитом на виживання, перевіркою їхніх людських та суто чоловічих якостей. Та хто знає, що чекає їх попереду…

img-04Дочинець М. Горянин [Текст] : Води Господніх русел : роман / М. Дочинець. – Мукачево : Карпатська вежа, 2013. – 311 с.

Незбагненна історія про дивовижного чоловіка, який несподівано втрачає все і починає свою щоденну боротьбу за кожну п’ядь родової землі, кожну крихту родового скарбу. Книга про життя. Таке як воно є: з бідами і радощами, любов’ю і ненавистю, стражданням і насолодою, зі щасливими хвилинами і гіркими розчаруваннями. Таке, яке треба любити і цінувати, яке треба прожити гідно.

img-05Дочинець М. Криничар [Текст] : роман / М. Дочинець. – Мукачево: Карпатська вежа, 2014. – 611 с.

В основі роману − дивовижна одіссея з пригод та поневірянь простого закарпатського хлопця, поки він став чільною у краї фігурою, з якою рахувалися в Будапешті і Відні.
Криничар узяв від землі силу, а від Неба духовність і навчає цьому людей, рішуче міняє їх, а з ними й довколишній світ. Своїм життям він відкриває читачеві дві найголовніші принади – свободу від страху і свободу від злиднів. Будуючи власним коштом міст у Мукачеві, насправді він прокладає міст до нової доби, нової свободи, до нової сутності буття на задвірках європейського маргінесу. Події відбуваються наприкінці XVI-початку XVII століть в Угорській Русі, у Війську Запорозькому, в Туреччині і Єгипті.

img-06Іванченко Р. Отрута для княгині [Текст] : роман / Р. Іванченко. − Київ : Спалах, 1995. − 462 с.

Хто вона, княгиня Ольга, жінка, яка змогла в тяжку добу X століття потіснити владолюбних мужів і сісти на древньому київському престолі? Вперше і востаннє за всю історію України-Руси. Як їй вдалося подолати чвари, змови, підступи, спроби перехопити владу в Києві. Чи вдалося їй довести, що «…держави піднімаються не мечем, а духом просвітництва…»?
Роман напрочуд актуальний. Автор своїми відвертими думками постійно підштовхує читача до порівнянь і аналізу минулого і сучасного, до створення власного критичного погляду на проблеми у суспільстві.

img-07Іваничук Р. Вогненні стовпи [Текст] / Р. І. Іваничук. – Львів : Літопис, 2002.

Роман-тетралогія відомого письменника – спроба правдиво розповісти читачеві про одну з найскладніших і найсуперечливіших сторінок минулого країни. Це перший в Україні художній твір про історію Української Повстанської Армії. Історію боротьби і трагедії народу, відданості рідній землі і зради, честі і безчестя, історію, яка є такою, якою вона є…

img-08Іваничук Р. Торговиця [Текст] : роман / Р. Іваничук. – Київ : Ярославів Вал, 2012. – 273 с.

У творі Романа Іваничука розкрито історію того, що пережило покоління автора від 30-х років минулого століття під час польської та радянської окупацій, розказано про здобуття довгожданої Незалежності. Описано духовне й політичне життя маленького містечка Коломия. Герої твору — українці, що одружувалися чи «водилися» з поляками або з євреями. Книга просякнута коломийським колоритом, цікава та оптимістична. Автор зобразив «живі» діалоги, правдиві ситуації, що дає змогу читачам дізнатися, «як то воно було тоді жити»…

img-09Кільченський В. Присмак волі [Текст] : роман / В. Кільченський. –Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 590 с.

Бурхливе XVII століття. Україна потерпає від нападів татар. Ще в юнацькі роки Андрієві довелося взяти зброю, щоб захистити рідну домівку. Та коли під час чергового набігу батько Андрія загинув, хлопець присягнувся помстися ворогові! Залишивши вдома красуню дружину з малям, Андрій з побратимами вирушає на Січ, а незабаром разом із козаками − на визвольну війну проти Речі Посполитої в лавах війська Богдана Хмельницького. На нього чекають перемоги і труднощі, небезпечні походи та запеклі бої, блискавичні атаки, кохання на шляхах війни й довга дорога до рідного дому…

img-10Кокотюха А. Повний місяць [Текст] : роман / А. Кокотюха. – Київ : Нора-Друк, 2014. – 367 с.

Осінь 1944 року. Поділля. Лінія фронту вже далеко, але спокою в тилу немає. У селищі Сатанів страх перед гестапо змінився боязню каральних операцій НКВС. Мало того, округу тероризують озброєні до зубів банди кримінальників та дезертирів. Але й це ще не все: кілька місяців по околицях на узліссі знаходять тіла людей, загризених дикими тваринами. Люди кажуть, завівсяв в тутешньому лісі вовкулака…

Розгадати таємницю сатанівського лісу береться бойовий офіцер, фронтовик Андрій Левченко. Разом із ним у небезпечній грі – втікач із сталінського табору Ігор Вовк, жорстокий капітан НКВС Сомов, дезертир Жора Теплий та повстанський сотник Грім. Їхні долі сплелися в тугий вузол, кожен має свій секрет. Кому з них вдасться вистояти у двобої з перевертнем?

img-11Кокотюха А. Справа отамана Зеленого. Українські хроніки 1919 року [Текст] : роман / А. Кокотюха. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 304 с.

У центрі сюжету – історія київського лікаря Артема Шеремети, який з волі трагічних обставин опинився у повстанській армії отамана Зеленого серед селян, які прагнуть встановити справедливу українську владу. Саме 1919 рік позначився розгортанням масштабного селянського повстанського руху. Герой роману – отаман Дністровської повстанської дивізії Зелений, постать відома в історії України. Про нього складено багато легенд, але про ці малознані сторінки історії боротьби українців за незалежність і соборність України відомо чимало. Історія – це та реальність, коли 26 млн. українців, виборювали своє право бути господарями на своїй землі.

img-12Кокотюха А. Червоний [Текст] / А. Кокотюха. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2012. – 316 с.

Повстанський рух, якого автор частково торкається у романі, неоднорідний і неоднозначний. В середині цього руху було багато розбіжностей, багато неузгодженостей. Але всі вони мали одну мету – звільнити Україну від окупації. Просто в кожного були свої методи.

Червоний – це псевдо ватажка осередку УПА на Волині. Історію його життя розповідають троє різних людей: наш сучасник, який знайшов записи свого дядька-дисидента і журналіста, вірний радянській владі міліціонер, який починає сумніватися в офіційній версії подій, та радянський офіцер, який опинився в ув’язненні. Даний твір без пафосу та зайвих емоцій зображає реальну картину тих важких часів.

img-13Кононенко Є. Жертва забутого майстра [Текст] : роман / Є. Кононенко. − Київ : Грані-Т, 2007. − 174 с.

Таємничий скульптор Іоанн Георг Пінзель і його загадкова творчість надихають і справжніх поціновувачів мистецтва, і тих «мисливців за великими грішми», котрі добре розуміються на унікальних творах минулого. Все триває, ніщо не пішло в небуття: скульптури, які магнат Потоцький замовляв за шалені гроші, і якими потім опалювали хати, сьогодні знову в ціні. Основні події роману й маршрути подорожей стосуються прекрасного осіннього Львова та не менш прекрасного маленького містечка Бучач. Головна героїня − киянка, головний герой француз, що невдовзі виявиться німцем. Що ж до таємничого майстра – зацікавлений читач, прочитавши роман і наукові додатки, усе ж не дізнається ані його справжнього імені, ані дат народження й смерті, й тим більше – національності. Таємницю так і не розкрито, але інтригує вона сильніше, ніж на початку пригод.

img-14Костенко Л. Берестечко [Текст] : іст. роман / Л. Костенко ; іл. С. Носка. – 2-ге вид. – Львів : Каменяр, 2007. – 170 с. : іл.

Історичний роман Ліни Костенко «Берестечко» писався протягом трьох десятиріч, і ця обставина має бути взята до уваги в розмові про твір. Це книга про одну з найбільших трагедій української історії − битву під Берестечком. Роман «Берестечко» – це монолог Богдана Хмельницького, який на наших очах переживає трагедію поразки.

Роман охоплює надзвичайно широке коло філософських, морально-етичних, загальнолюдських проблем, які є актуальними і зараз, коли Україна утвердилась як незалежна держава. Поразка під Берестечком у романі з історичної події переросла в «синдром Берестечка», який супроводжує весь історичний розвиток української державності. Саме з «синдромом Берестечка» пов’язує Ліна Костенко концепцію національної історії.

img-15Левицька В. Степан Бандера і я [Текст] : оповідання / В. Левицька. – Київ : Зелений пес, 2011. – 47 с.

Книга «Степан Бандера і я» написана саме для того, аби збудити цікавість школярів до такої непересічної й актуальної нині особистості як Степан Бандера і надати інформацію про життя та діяльність цієї видатної людини, щоб читач сам зміг зрозуміти, на чиєму боці правда. Розповідь ведеться від імені хлопчика, який вирішив провести своєрідне розслідування «справи» про Степана Бандеру: почувши різні точки зору щодо цієї особистості, хлопчина вишукує дані про те, якою насправді людиною був лідер українських націоналістів, які ідеї він сповідував і яке життя прожив.

img-16Лис В. Країна гіркої ніжності [Текст] : роман / В. Лис. − Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. − 364 с.

Три покоління однієї родини, три жіночі долі, три щемливі історії, з яких складається вже історія власної країни в жорсткому й несентиментальному XX столітті. Кожна з цих жінок проживає власне життя сповна − із його болем і радістю, гіркою ніжністю та любов’ю, від якої, мов напнута струна, тремтить душа…

img-17Лис В. Століття Якова [Текст] : роман. Переможець конкурсу «Ґранд-коронація слова / В. Лис. − 2010». – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2010. – 238 с.

«Століття Якова» − переможець конкурсів «Коронація слова-2010» та «Ґранд-коронація слова», визнаний кращим романом десятиріччя. Роман − своєрідний епос-біографія одного поліського українця, який за свій столітній вік пережив п’ять держав: Російську імперію, УНР, Польщу, гітлерівську Німеччину, сталінський СССР. Доживши до незалежності, він опинився віч-на-віч з родинною, і національною драмою, яка була запрограмована катастрофами XX століття. Як зазначає Оксана Забужко : «…книжка ця − не тільки про дядька-поліщука, мужчину з вимираючої породи справжніх, якого, як тріску, жбурляло по водах вийшлого з берегів XX століття, − а й, якимсь таємничим чином, як то завжди буває з направду добрими книжками, − про кожного з нас?…»

img-18Литовченко Т. Кинджал проти шаблі [Текст] / Т. Литовченко, О. Литовченко. – Харків : Фоліо, 2012. – 315 с.

… Коли князь Іван Вишневецький та його молода дружина Олександра раділи народженню свого первістка Дмитра, людська заздрість єдиним ударом розбила їхнє щастя. Полонена і продана в рабство Олександра була змушена боротися за виживання, доки не зійшла на один з найвищих щаблів влади в Османській імперії. Княжич Дмитро Вишневецький виріс хоробрим вояком, справжнім оборонцем українських земель від турецьких набігів і дістав прізвисько Байди. Саме тоді невблаганна доля зіткнула матір і сина, які не підозрювали про кревний зв’язок між ними!

img-19Лущик П. Тамплієри короля Данила [Текст] : роман / П. Лущик. − Харків: Фоліо, 2015. − 286 с.

Дія роману відбувається у XIII столітті. Папа Римський Інокентій IV відправляє до галицького князя Данила Романовича свого посла. Охороняти важливу особу доручено загону воїнів-тамплієрів на чолі з командором Гійомом де Пардо. Храмовникам доведеться вступити у сутичку не лише з монголами, що захопили руські землі, але й зі своїми одвічними суперниками госпітальєрами і навіть з ассасинами.

img-20Матіос М. Нація. Одкровення [Текст] / М. Матіос. − 3-тє вид. – Львів: Піраміда, 2006. − 202 с.

Твори Марії Матіос − одного з лідерів сучасної української літератури − надають читачеві унікальну можливість по-справжньому зрозуміти, що ж насправді відбувалося на Західній Україні в 40-50-ті роки XX століття; побачити, відчути весь драматизм і складність тих трагічних подій, які оживають на сторінках, просочених болем, гнівом і співчуттям до людей, долі яких були нещівно розмелені невблаганним і страшним часом.

img-21Матіос М. Солодка Даруся [Текст] : драма на три життя / М. Матіос. – 3-тє вид. − Львів : Піраміда, 2005. − 174 с.

«Солодка Даруся» Марії Матіос віддає гіркотою історії. Це і роман, і драма, і щоденник часу… Історія одного божевілля людини чи людства. Колись суспільство спрямували на стежу злочину проти життя, проти материнства, проти Людини. Суспільству кинули цукерку заохочення до зради…лишили лиш нестерпний головний біль та гіркоту від заподіяного…

Цей твір – це українська історія 30-х – 70-х років, минулого століття в галицькому і буковинському краях. Це вражаюча і приголомшлива розповідь про безпощадні жорна історії, які мололи український народ, про добро і зло та про пристрасті маленького людського серця.

img-22Проник Б. Страх [Текст] : роман. Кн. 1 / Б. Проник. – Тернопіль : Принтер-інформ, 2011. – 241 с.

Страх, здається, чорний, аж липкий. День і ніч – страх. Місяцями. Роками. Колгоспи відбирають у галицького селянина землю. Його спихають з дороги господарника. Що буде з ним завтра – позавтра? Невідомість. Селянина тисне важка брила страху за дітей. Роман широкоплановий і гостросюжетний. Тут і прийоми емгебістської машини, і долі вояків УПА, окремі моменти навіть детективні.

img-23Романчук Л. Лицарі любові і надії [Текст] / Л. Романчук. – Тернопіль : Богдан, 2011. – 671 с.

У цьому унікальному романі з всеохоплюючою правдивістю змальовано важкі життєві дороги політв’язнів сталінських таборів у далекому безжальному Сибірі. На сторінках монументальної праці авторка майстерно виплітає мереживо понівечених доль представників різних народів, поневолених комуністичним режимом.
Репресивна машина завдає невимовних страждань представникам інакомислячої інтелігенції – письменникам, артистам, священикам Української греко-католицької церкви та інших конфесій. Показує, як кращі сини і доньки українського народу та інших національностей, самовіддано боролися за волю нашої держави в рядах Української Повстанської Армії.

img-24Сорока, Ю. Хотин [Текст] : роман / Ю. Сорока. − Київ : Гетьман, 2013. − 476 с.

Рік 1621 від Різдва Христового. Османська імперія вже пережила пік своєї могутності, однак усе ще агресивно позирає на захід, намагаючись поширити свій вплив на Річ Посполиту. Цього разу на шляху армії султана Османа II опинилась Україна. У центрі подій роману троє запорізьких козаків: Микита Непийпиво, Максим Горбоніс і Андрій Кульбаба, які в складі об’єднаного козацько-польського війська протистоять експансії войовничого Сходу, а також чарівна пані Юстися. На сторінках роману читача очікує дим бойовищ, непохитна воля, міцна дружба і романтичне кохання.

img-25Талан С. Розколоте небо [Текст] : роман / С. Талан. − Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. − 347 с.

Україна, 1930-ті роки. Варя виросла в заможній родині, у якій вміли та любили працювати, тому й господарство мали міцне. Але настали лихі часи. Почалася колективізація, і все, що люди заробили своїм потом, потрібно було віддати… Хіба ж хто знав,яка страшна біда чекає на ці щедрі землі? Годі було уявити, що голодна смерть спустошить все навколо. Втративши чоловіка, родичів, Варя залишилась сама з маленькими дітьми. Хто зможе їх врятувати? Автор роману реалістично відтворила атмосферу радянських часів доби колективізації та формування колгоспів. Твір залишає велике поле для роздумів і нагадує, щоб ми цінували життя.

img-26Хома А. Лемберг. Під знаменами сонця [Текст] : роман / А. Хома. − Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. − 302 с.

Мета цього роману − увіковічнити славетне місто Львів. Події в творі відбуваються в давнину, але не настільки сиву, щоб здаватися нам дуже далекою – ХIX сторіччя. Розрахований «Лемберг», як вважає автор передмови до роману, на мрійників, що хочуть насолодитися цікавим львівським минулим, духом старовинних вулиць. Головні герої цього історико-авантюрного твору – заможний шляхтич Януш Губицький і запеклий львівський злодій Мар’ян Добрянський. Доля недарма з’єднала їх дороги, і ось уже жорстокий розбишака та розпещеннй аристократ опиня поза законом, намагаючись зрозуміти правду один про одного − і про самих себе. Хто є хто у цій загадковій історії і які таємниці зберігають стіни старого міста?

img-27Чемерис В. Трагедія гетьмана Мазепи [Текст] : роман-есе / В. Чемерис. − Харків : Фоліо, 2015. − 475 с. − (Історія України в романах).

У романі В. Чемериса описуються ті часи, коли європейці називали Україну − з подивом і пошаною − країною гордих козаків, а гетьмана Мазепу − їхнім вождем. Ця людина − одна із найцікавіших знакових постатей української історії. Борець за інтереси України, майстер дипломатичних ігор, він поставив на карту все і програв найголовнішу гру свого життя та помер на чужині. А ще ця книжка про романтичні пригоди Мазепи, улюбленця жіноцтва і чи не єдиного справді обдарованого поета і музиканта серед українських гетьманів, про його кохану − юну Мотрю Кочубей, яку він називав «моя остання любов, але перша справжня».

img-28Чемерис В. Ярославна [Текст] : роман-есе / В. Чемерис. − Харків : Фоліо, 2015. − 508 с. − (Історія України в романах).

Ярославна − одна з найвидатніших постатей Київської Русі, донька галицького князя Ярослава Осмомисла й жінка князя Ігоря Святославовича. Відомі й невідомі перипетії її життя та любові вже дев’ять століть хвилюють всіх, хто не байдужий до історії рідної країни.

А взагалі-то «Ярославна» − це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу з кочівниками. Саме тому роман Валентина Чемериса переповнений динамічними і бурхливими пригодами, пов’язаними з походом князя Ігоря. Автор скористався жанром роману-есе, що дозволяє позбутися традиційних обмежень і рамок, і виклав власне бачення тих далеких подій.

img-29Шкляр В. Залишенець. Чорний ворон [Текст] : роман / В. Шкляр. − Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2009. − 381 с.

Про що цей твір? Про події майже сторічної давнини – початок 20-х років минулого сторіччя, коли громадянська війна ще залишала надії серед лав національної армії, яка змушена була перейти до стану партизансько-повстанської, на перемогу й на встановлення Української держави. Цей роман репрезентує одну із найгероїчніших і найтрагічніших сторінок українського народу – відважну й нерівну боротьбу останнього повстанського загону Холодного Яру, очолюваного Чорним Вороном, із новою колоніальною радянською владою в Україні.

Ця книга для тих, хто любить і цікавиться історико-героїчним минулим України, і для тих, хто вперто не визнає деякі очевидні історичні факти – для ознайомлення, пам’яті, захоплення і визнання.

img-30Шкляр В. Маруся [Текст] : роман / В. Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 320 с.

«Маруся − це документальна історія про одну справжню українську амазонку – Олександру Соколовську. Це була юна, тендітна дівчинка-гімназистка. Народжена не для війни, а для щастя. Але бурхливий 1919 рік – один із найдраматичніших в історії України – покликав її до боротьби за волю Вітчизни. Після того як загинуло троє її братів, вона стала отаманом. Вела за собою величезне українське військо аби очистити нашу землю від московських загарбників», – розказує про свій твір письменник. Головною сюжетною лінією є родинна історія поліських вчителів Соколовських, які всі як один стали на оборону молодої незалежної української держави. Їхнє родинне гасло: «Будемо тримати Україну» було актуальне тоді і, як ніколи, актуальне тепер.