Клячківський Дмитро

(1911-1945)

Дмитро Клячківський (псевдо Клим Савур) був провідником ОУН, організатором і першим командиром УПА. Саме він відіграв значну роль в організації та розбудові відділів УПА на Поліссі та Волині.

Народився у місті Збараж Тернопільської області 4 листопада 1911 р. У восьмирічному віці Дмитро втратив батька, який повернувся у 1919 р. з лав січового стілецтва хворим на тиф. Мамі, щоб поставити дітей на ноги, потрібно було важко працювати. Дмитро закінчив школу, а згодом Станіславську гімназію, відслужив у польській армії. Був студентом юридичного факультету Львівського університету. З юних років брав активну участь у молодіжному русі, був членом правління Збаразької організації «Сокіл», яка перебувала під впливом Організації Українських націоналістів. З 1935 по 1938 рік працював продавцем у «Народній торгівлі».

У 1937 р. Дмитра заарештували за підозрою приналежності до ОУН. Звільнившись, він налагодив тісні контакти з ОУН і підпільно очолив юнацьку ОУН, легально працював у «Просвіті». Для безпеки переїхав у Станіславів, де продовжував працювати в «Народній торгівлі» й очолив юнацьку ОУН Станіславщини. У січні 1942 року Дмитро Клячківський очолив крайовий провід ОУН на північно-західних землях. Також він був керівником УПА, яка наприкінці 1943 року налічувала близько 8 тисяч вояків, від січня 1944 р. – командир «УПА-Північ». Саме тоді Дмитро Клячківський взяв собі псевдо «Клим Савур». Він відіграв значну роль в організації та розбудові Української повстанської армії. Займався створенням військового підрозділів і їх забезпеченням, вишколом старшин , розробкою стратегії і тактики бойових дій, організацією самооборони, керував окремими наступальними операціями. На звільненій від окупантів території наказував організовувати місцеве самоврядування, відкривати школи і лікарняні пункти. До речі, саме за його наказом свято Покрови Пресвятої Богородиці стали вважати днем зародження УПА.

На посаді керівника УПА Клим Савур проявив себе енергійним, вмілим та відважним командиром. Та вести збройну боротьбу ставало все важче і важче, підрозділи НКВС та НКДБ за підтримки армійських частин завдавали повстанцям дошкульних ударів. Чекісти намагалися будь-якою ціною захопити насамперед командирів УПА. Була розроблена операція щодо знешкодження Клима Савура. 12 лютого 1945 р. його та двох двох охоронців вистежили й оточили біля Оржевських хуторів поблизу с. Суськ Клеванського району на Рівненщині, де в нерівному бою він був убитий.

Місце поховання героя тривалий час було невідоме. Після здобуття Україною незалежності почалися пошуки його могили. У 2002 році на місці віднайдених останків, замурованих бетоном біля колишньої слідчої тюрми, відкрили і освятили пам’ятник відважному командиру. Також пам’ятник Дмитру Клячківському було встановлено у Збаражі.

Література

Гуменюк А. Віднайдено місце захоронення Клима Савура [Текст] / А. Гуменюк // Свобода. – 2002. – 24 січ. – С. 3.
Дмитро Клячківський, 1911-1945: політичний та військовий діяч [Текст] // Визначні постаті Тернопілля: біогр. збірник. – Київ, 2003. – С. 89-90.
Дригуш Б. На пропозицію здатися відповів вогнем…62 роки тому загинув Дмитро Клячківський (Клим Савур) [Текст] / Б. Дригуш // Вільне житття. – 2007. – 10 лют. – С. 2.
Заячківський О. Волонтер свободи [Текст] : повість / О. Заячківський. – Збараж : Обрій, 2003. – 138 с.
Золотнюк А. Перший командир УПА [Текст] / А. Золотнюк // Вільне життя. – 2011. – 4 лист. – С. 2.
Клячківський Дмитро («Клим Савур») [Текст] // Збараж: події, дати, імена : реком. бібліогр. посіб. / Терноп. обл. від-ня Укр. бібл. асоц., Збаразька централіз. бібл. система ; уклад. В. Радовська, Н. Сенчишин ; ред. Т. Кульпа, О. Раскіна. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2013. – С. 49-50.
Ліберний О. Перший головнокомандувач УПА / О. Ліберний // Свобода. – 2011. – 11 лист. – С. 3.