Коструба Теофіл

Теофіл Коструба народився 26 травня 1907 р. в родині вчителя у с. Стара Ягільниця, тепер Чортківського району. Вже у дитинстві йому довелося переживати буремні роки й страхіття Першої світової війни. Складні матеріальні обставини в період війни і після неї, особливо після смерті батька, надщербили здоров’я юного Теофіла, якого спіткала, до того ж, важка недуга – туберкульоз кісток, що негативно відбилося на його фізичній структурі. Ця хвороба й стала причиною смерті після довгих страждань.

Переїхавши з провінції до Львова, Т. Коструба замешкав разом із мамою у двох скромних кімнатах на околиці. Здавши матуру як естерніст, 1935 р. записався на гуманістичний факультет Львівського університету, де почав студіювати історію середньовічної доби при кафедрі середньовіччя й допоміжних дисциплін. Уже мав стаж наукової діяльності й праці над собою, був ознайомлений із літературою широкої проблематики, зокрема з історії України, відзначався небуденним талантом, фанатичною наполегливістю, гострим розумом та перевищував знаннями університетських аспірантів, навіть декого з доцентів.

Останні його роки були виповнені жахливими стражданнями внаслідок наступу недуги та постійною працею. Відчуваючи, мабуть, що час відходу наближається, історик мріяв залишити по собі вагомий внесок у скарбницю української історичної науки. Це мало бути, на його думку, науково-ідеологічним завершенням тодішнього етапу розвитку української історіографії.

Початок 1939 р. дав деякі надії, але згодом були розчарування. Т. Коструба за дозволом Митрополита Андрея Шептицького висвятився на священика і вступив у новіціят монашого ордену Отців Василіян (чернече ім’я – Теодосій).

Історик Т. Коструба, який розпочав роботу над синтезою історії Руси-України, крім того, працював над історією Української Церкви, поруч з іншими численними публікаціями і статтями на різні теми виявився справжнім енциклопедистом на полі українознавства й таким увійшов в історію нашої науки. Автор праці “Нариси з церковної історії України 10 – 13 ст.” (1939; 2-е вид. – 1955). На жаль, смерть не дозволила йому закінчити згаданого курсу історії.

Помер Т. Коструба 6 березня 1943 р. у Львові, на 36-у році життя.

 

ЛІТЕРАТУРА:

Домбровський О. Теофіль Коструба [Текст] : людина історик-енциклопедист / О. Домбровський // Тернопілля’95: регіон. річник. – Тернопіль, 1995. – С. 165–168.
Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 1997 рік [Текст] : Бібліогр. список. – Тернопіль, 1996. – С. 52–54.
Коструба Теофіль [Текст] // Енциклопедія українознавства. – Львів, 1994. – Т. 3. – С. 1149–1150.