Купчинський Роман

Із постанням незалежності України повернулися до нас ім’я і творчість Романа Купчинського – українського поета, прозаїка, журналіста, композитора, критика, громадського діяча. Він народився 24 вересня 1894 р. у с. Розгадів, нині – Зборівського району. Дитинство (з 1896) минуло в с. Кадлубиська Бродівського повіту на Львівщині. Навчався у Перемишльській гімназії, іспит зрілості склав у 1913 р. У 1913 – 1914 рр. вчився в Духовній семінарії у Львові. Довголітній активіст українського спортивного руху, зокрема член Товариства студентів вищих шкіл “Україна” від початку його заснування в 1911 р., на одних із перших змагань виграв суперництво з метання диска та штовхання ядра, рекордсмен з легкої атлетики Запорозьких ігрищ, чемпіон Галичини з легкої атлетики.

1914 р. Р. Купчинський записався до легіону УСС (рядовик, командант чоти, сотні, ад’ютант полку в ранзі поручника). В сотні В. Дідушка брав участь у боях на Маківці, згодом на Тернопільщині біля р. Стрипи у селах: Семиківці, Багатківці, Панталиха, Соколів, Раковець, Соснів. У 1918 р. командував сотнею Вишколу УСС на румуно-буковинському кордоні, в січні 1919 р. – пішим полком УГА у боях за Львів, разом з цією армією пройшов її шляхом перемог і поразок. Із середини 1920 р. до лютого 1921 р. був інтернований у польському таборі для старшин УГА в Тухолі.

Перший вірш Р. Купчинський опублікував 1915 р. у Відні в часописі “Вісник Союзу визволення України”; в рукописі передавали з рук у руки стрілецьку хроніку Р. Купчинського “Новініяда”, яку називали початком стрілецької преси. З 1915 р. належав до Пресової Кватири (разом із поетами, композиторами Л. Лепким, Ю. Назараком, Н. Гайворонським, А. Лотоцьким, С. Чарнецьким, Ю. Шкрумеляком та ін.) й Артистичної горстки УСС, які збирали різноманітні матеріали, документи, фотографії для увічнення пам’яті стрілецького чину, випускали періодичні видання, компонували архіви УСС. Активно публікував свої твори у стрілецькій періодиці, львівських часописах “Шляхи” і “Діло”. Автор поезій на стрілецьку тематику (“Ніби сниться”, “Дума про Хведора Черника”, “Перший листопад” та ін.), слів і музики стрілецьких пісень, багато з яких створені на Тернпільщині: “Ой там при долині” (1915), “Заквітчали дівчатонька” (гора Лисоня біля Бережан – с. Вільховець), “Гей там, у Вільхівці” (спільно з Л. Лепким, написана після бою під с. Потутори), “Як з Бережан до Кадри” (написана під час переїзду УСС з Бережан до Коша), “Ой шумить, шумить” (с. Тудинка над Стрипою; усі – 1916), “Вдаряй мечем” (1917), “Пиймо, друзі” (1918), “Ірчик”, ”Бодріться” (всі – 1920), “Ми по таборах і тюрмах” (1921), “Лети, моя думо” (1922) та ін., слів пісень “Ой впав стрілець” (1916, с. Тудинка, музика М. Гайворонського), “Ой зацвіла черемха” (1917, музика А. Баландюка) та ін. Пісні Р. Купчинського відомі також в обробках композиторів С. Людкевича, М. Вериківського, П. Козицького, В. Барвінського, М. Колесси, Н. Нижанківського, Б. Вахнянина, М. Леонтовича та ін. Стрілецькі пісні Р. Купчинського опубліковані у Львові 1937 р. в збірниках “Великий співаник “Червоної Калини” та “Альбом стрілецьких пісень” Б. Вахнянина (більшість із них – в обробках інших композиторів), у Кракові 1940 р. в народному співанику “140 пісень з нотами” (репринтне видання – Тернопіль, 1996; передмова Василя Подуфалого). Обширний пласт віршів Р. Купчинського – духовна лірика (різдвяна, великодня та ін.). Серед поезій громадянського звучання – поема “Пісня про Рідну Землю”, “Ода до Пісні”, вірші “На подільських ланах”, “На свіжому повітрі”.

Після звільнення з польського полону (1921) Р. Купчинський студіював філософію у Віденському університеті (1921 – 1922), невдовзі продовжив студії з гуманітарних наук у Львові в Українському таємному університеті (1922 – 1924). Працював у цьому місці професійно як журналіст, поєднуючи журналістику з літературою. У 1924 – 1939 рр. був співробітником редакції газети “Діло”, де вів постійну рубрику “Відгуки дня”, під якою друкував фейлетони, підписуючись псевдонімом Галактіон Чіпка, підготував книжку цих фейлетонів (її виходові перешкодила війна), також співпрацював з редакціями часописів “Новий Час”, “Кооперативна Родина”, “Неділя”, “Господарсько-Кооперативний Часопис”; у 1925 – 1929 рр. – з ілюстрованим журналом “Світ”, друкувався у “Заграві”, “Дзвонах”, “Нових Шляхах”, “Ілюстрованих Вістях” та інших періодичних виданнях. 1921 р. опублікував у Львові драматичну поему “Великий день”, написану в польському полоні 10 – 25 жовтня 1920 р. (перевидана у Тернополі в ТОВ “Поліграфіст” у 1997 р.). Співзасновник і редактор, постійний член редакційної колегії львівської видавничої кооперативи “Червона Калина” (1921 – 1939), яка видала, зокрема, 17 історичних календарів-альманахів, випускала місячник “Літопис Червоної Калини” (1929 – 1939), де Р. Купчинський публікував свої художні твори, статті, спогади. У 1922 р. разом із В. Бобинським та П. Ковжуном організував літературно-мистецьку групу “Митуса”, яка видавала однойменний місячник літератури й мистецтва; всі троє були співредакторами. Тут публікував і свої твори. Автор роману-трилогії зі стрілецького життя “Заметіль” (“Курилася доріженька”, “Перед навалою” (обидві частини – 1928), “У зворах Бескиду” (1933). Писав тексти для лялькового театру гумору і сатири “Вертеп наших днів”, який у 1926 р. організував у Львові Левко Лепкий; у 1946 р. знову разом з Л. Лепким створив сценарії до “Вертепу”, відновленого зусиллями останнього у таборі для переміщених осіб в с. Бльомгофен (Баварія, Німеччина). Як повідомила газета “Діло” (1929 – 29 червня), 26 червня 1929 р.
Р. Купчинський “виголосив веселу промову” на вокально-музичному вечорі співачки І. Шмериковської-Приймової та композитора В. Барвінського у Тернополі в залі “Міщанського Братства”.

У 1933 – 1939 рр. Р. Купчинський – голова Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка у Львові (ТОПІЖ). З ініціативи Р. Купчинського ТОПІЖ проводив літературні конкурси з грошовими нагородами, влаштовував вечори лауреатів конкурсу; в лютому 1935 р. започаткував Бал Української Преси – найбільшу в країні імпрезу такого роду. Співавтор (з Василем Софронівим-Левицьким) сценарію фільму “Для добра і краси”, який Юліан Дорош зняв у 1936 – 1937 рр. на Городенківщині та в м. Копичинці (у головних ролях – оперний співак з Волині Андрій Поліщук і аматорка з Копичинців Марійка Сафіянівна). 1939 р. Р. Купчинський переїхав до Кракова, де працював в Українському видавництві. Друкувався в газеті “Краківські Вісті” та інших періодиках. Наприкінці Другої світової війни виїхав до Німеччини, де продовжував займатися літературною творчістю (серед найвідоміших – вірш “Ніби сниться”, вперше опублікований у журналі “Зустріч” 1948 р. в Регенсбурзі; не раз передрукований в американській періодиці у 1950 – 1960 рр.; вміщений у збірнику “За волю України: До 50-ліття збройного виступу Українських Січових Стрільців проти Москви. 1914-1964”. – Нью-Йорк, 1967).

У 1949 р. Р. Купчинський емігрував до США (м. Оссінг поблизу Нью-Йорка). У 1952 – 1954 рр. вів тут свою рубрику “Відгуки дня” в україномовній газеті “Свобода”. У 1952 р. належав до ініціативної групи, яка організувала Спілку Українських Журналістів Америки (СУЖА), був її головою у 1958 – 1960 рр. (відмовився від цього поста внаслідок погіршення стану здоров’я). Почесний член СУЖА з 23 грудня 1966 р. Протягом тривалого часу працював у дирекції та редакційній колегії відновленого у 1950 р. за львівським зразком видавництва “Червона Калина”. У 1950 – 60 рр. – член управи Літературно-Мистецького Клубу в Нью-Йорку; діяльний в Об’єднанні Колишніх Вояків Української Армії та інших українських товариствах; працював у головній редакційній колегії журналу комбатантських об’єднань Канади і США “Вісті Комбатанта” (Нью-Йорк). Продовжував писати вірші та пісні; всього створив слова і мелодії до 84 пісень – патріотичних, ліричних, жартівливих, маршових та ін. Твір “Боже Великий, Творче Всесвіту…”, слова і музику якого написав Р. Купчинський, став національно-релігійним гімном українського народу.

Окремі вірші Р. Купчинського перекладені іноземними мовами. Видав “Мисливські оповідання” (Вінніпег – Торонто, 1964), куди увійшло 10 оповідань; гумористичну поему “Скоропад” (Нью-Йорк, 1965), яку написав у 1919 – 1922 рр. і відновив після того, як вона була втрачена, в 1940-х рр. у Німеччині. Був редактором мови збірки “Бурлацька правда” (Нью-Йорк, 1971). Автор ряду публікацій в українських періодичних виданнях діаспори: газетах, журналах, альманахах, календарях (стаття “Військові пісні” у календарі “Просвіти”, м. Буенос-Айрес, 1960), в збірниках (спогад “Місто і степ” у книзі “Теребовельська Земля”, 1968).

Можливості творчої та громадської діяльності митця були сковані хворобою. Помер 10 червня 1976 р. в м. Оссінг. Після смерті автора вийшли друком в еміграції збірники вибраних пісень “Ми йдемо в бій” (1977) та вибраної лірики і прози “Невиспівані пісні” (1983). У 1990 р. в Тернополі видано збірник “Як з Бережан до Кадри: Стрілецькі пісні Романа Купчинського” (упорядник Василь Подуфалий, редактор Богдан Мельничук).

В сучасній Україні твори Р. Купчинського вийшли окремими виданнями (трилогія “Заметіль”. – Львів, 1991), опубліковані в збірниках і часописах. Чотири вірші (“Благословенна зірка ясна”, “В той вечір Різдвяний”, “До Віфлеєму”, “На Різдво”) вміщені у книзі “Богославень: Духовна поезія західноукраїнських авторів” (Тернопіль, 1994; редактори-упорядники Богдан Мельничук, Михайло Ониськів). У червні 1990 р. в с. Розгадів урочисто, за участю близько 10 тисяч осіб, відкрито меморіальну таблицю Р. Купчинському; у вересні цього ж року тут освячено музей, започаткований у його родинній хаті – колишньому парафіяльному будинкові. У жовтні 1994 р. до 100-ліття від дня народження Р. Купчинського в цьому селі відкрито пам’ятник (скультпор Петро Кулик, архітектор Володимир Блюсюк, обидва – м. Львів) із написом “Роман Купчинський 1894 – 1976. Співець стрілецької слави”. З 1989 р. в Розгадові щорічно відбувається пісенний фестиваль “Стрілецька слава”. 1992 р. архів Р. Купчинського передано із США на зберігання у Львівську науково-педагогічну бібліотеку.

ЛІТЕРАТУРА:

ТВОРИ

Купчинський Р. Благословенна зірка ясна. В той вечір Різдвяний. До Віфлеєму. На Різдво [Текст] : вірші / Р. Купчинський // Богославень: духовна поезія західноукраїнських авторів / ред.-упоряд. Б. Мельничук, М. Ониськів. – Тернопіль, 1994. – С. 93-95, 191-193, 320.
Купчинський Р. Великий день [Текст] : драм. поема-містерія. – Тернопіль, 1997. – 45 с.
Купчинський Р. Г. Заметіль І. Курилася доріженька [Текст] : повість зі стрілецького життя / Р. Купчинський. – Львів: Каменяр, 1991. – 175 с.
Купчинський Р. Дедьо в гостях [Текст] / Р. Купчинський // Слово і час. – 1999. – № 9. – С. 35 – 36.
Купчинський Р. Жмут споминів про Богдана Лепкого [Текст] / Р. Купчинський // Україна. – 1991. – № 14. – С. 12-13.
Купчинський Р. Заметіль II. Перед навалою [Текст] : повість зі стрілецького життя / Р. Купчинський. – Львів: Каменяр, 1991. – 151 с.
Купчинський Р. Заметіль III. У зворах Бескиду [Текст] : повість зі стрілецького життя / Р. Купчинський. – Львів: Каменяр, 1991. – 143 с.
Купчинський Р. З циклу “Мій край”[Текст] : вірші / Р. Купчинський // Рости на щастя України-мами: Галицька читаночка / ред.- упоряд. Б. І. Мельничук, Б. В. Проник. – Тернопіль, 1991. – C. 44-45.
Купчинський Р. Зажурились галичанки. Сльота [Текст]: вірші / Р. Купчинський // Атом серця: Українська поезія першої половини XX ст. – Київ, 1992. – С. 258-259.
Купчинський Р. …І зі співом умирали [Текст]: вірші про січових стрільців / Р. Купчинський // Україна. – 1990. – № 6. – С. 8-9.
Купчинський Р. Літературні зустрічі: Київські письменники у Львові [Текст] / Р. Купчинський // Дзвін. – 1991. – № 10. – С. 133-136.

Купчинський Р. Мисливські оповідання [Текст] / Р. Купчинський. – Вінніпег – Торонто, 1964. – 207 с.
Купчинський Р. Мій край [Текст] : вірш-легенда / Р. Купчинський // Тернопіль. – 1994. – № 4. – С. 3.
Купчинський Р. Мій край. Гусоньки та лебідоньки. Будь, Україно [Текст]: вірші / Р. Купчинський // Жива вода. – 2001. – № 3. – С. 4.
Купчинський Р. Молитва. Як з Бережан до Кадри. Заквітчали дівчатонька. Стрілецька пісня. Засумуй трембіто [Текст]: вірші / Р. Купчинський // Тернопіль: Тернопільщина літературна. Дод. 2. – С. 80.
Купчинський Р. На подільських ланах. На свіжому побоєвищі. Стрілецька пісня. Зима. Спека. Сльота. І там, і тут…. Вітер [Текст] : вірші / Р. Купчинський // Жовтень. – 1989. – № 5. – С. 12.
Купчинський Р. Ода до пісні [Текст] : вірш / Р. Купчинський // Тернопіль. – 1991. – № 2. – С. 78.
Купчинський Р. Поезії [Текст] / Р. Купчинський // Дивослово. – 2000. – № 4. – С. 60, 61.
Купчинський Р. Роса, хмара та сніг [Текст] / Р. Купчинський // Слово благовісту. – Львів, 1999. – С. 288-290.
Купчинський Р. “Христос воскрес – воскресне й Україна”[Текст]: вірші / Р. Купчинський // Відродження. – 1991. – 15 січ.
Як з Бережан до Кадры [Ноти] : стрілецькі пісні Р. Купчинського. – Тернопіль : Ред.-вид. від. облполіграфвидаву, 1990. – 63 с.

ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ

Бард стрілецької музи [Текст] // Боднарчук І. Між двома світами / І. Боднарчук. – Донецьк, 1996. – С. 61-72.
Басок П. Ім’я, що стало піснею і легендою [Текст] / П. Басок // Вільне життя. – 2002. – 1 черв. – С. 5.

Бурма В. І співець, і командир [Текст] / В. Бурма // Вільне життя. – 2007. – 28 верес. – С. 8.
Вергелес І. Доля судила народитись двічі [Текст] / І. Вергелис // Вільне життя. – 2004. – 25 верес. – С. 6.
Вергелес І. Судилася доля народитися двічі [Текст] / І. Вергелис // Свобода. – 2004. – 25 верес. – С. 3. – (110-річчя від дня народження Р. Купчинського).
Виникнення ЗУНР і державне будівництво в Східній Галичині [Текст] : (біографічні відомості про Р. Купчинського) // Матейко Р. За рідний край, за нарід свій…/ Р. Матейко, Б. Мельничук. – Тернопіль, 1993. – С. 11.
Від Золотої Липи до Стрипи [Текст] // Матейко Р. Галицькі лицарі волі / Р. Матейко. – Тернопіль, 2003. – 151 с.
Гущак І. Комендант стрілецької стежі [Текст] : [тема січового стрілецтва у творах Р. Купчинського] / І. Гущак // Вільне життя. – 1990. – 7, 8 квіт.
Доценко Р. Співоча поезія і терпка проза Романа Купчинського // Березіль. – 2003. – №11–12. – С. 170–173.
Дуда І. Тернопільщина мистецька [Текст]: [про Р. Купчинського] / І. Дуда // Свобода. – 1992. – 16 трав.
Зависта дорога у мандрівку століть: Воскресіння Романа Купчинського [Текст] // Качкан В. Хай святиться ім’я твоє: Історія української літератури і культури в персоналіях (XIX – перша половина XX ст.) / В. Качкан. – Івано-Франківськ: Сіверсія, 2000. – С 258-279.
Зозуляк Є. Його пісні народ співає: 100 років від дня народження Р. Купчинського [Текст] / Є. Зозуляк // Вільне життя. – 1994. – 23 верес.
Кващук В. Його пісні кличуть у бій [Текст] : [січовий стрілець, письм., комп. Р. Купчинський] / В. Кващук // Вільне життя. – 2014. – 19 верес. – С. 5.
Купчинський Роман [Текст] // Історія української літератури ХХ ст.: У 2-х кн. – Київ, 1998. – Кн. 1. – С. 144-145.

Купчинський Роман Григорович [Текст] // Література рідного краю : 5-11 кл. : хрестоматія / упоряд. Н. Ю. Біловус, Л. С. Боруцька, М. М. Кондирєва. – Тернопіль : Мандрівець, 2011. – С. 258-260.
Купчинський Роман Григорович (24. 09. 1894 – 10. 11. 1976) – поет-лірик і композитор, автор пісень, прозаїк, критик // Медведик П. Літературно-мистецька та наукова Зборівщина / П. Медведик. – Тернопіль, 1998. – С. 152-154.
Купчинський Р. Літературні зустрічі: київські письменники у Львові [Текст] / Р. Купчинський //Дзвін. – 1991. – № 10. – С. 133-136.
Купчинський Роман [Текст] // “Журавлина” книга. Тернопільська українська західна діаспора: словник імен. / авт.-уклад. Б. Мельничук, Х. Мельничук, Н. Совінська. – Тернопіль, 2001. – Ч. 2. – С. 128-134.
Маслій М. Феномен Романа Купчинського: усі найвідоміші пісні написав під час війни [Текст] / М. Маслій // Нова Тернопільська газета. – 2013. – 5 -11 черв. – С. 5.
Мельник М. Кардіограма життєпису Романа Купчинського : морально-естетичні засади [Текст] / М. Мельник // Дзвін. – 2008. – № 7. – С. 131–135.
Мельничук Б. Його пісні, написані в боях, ще й досі звучать в українських серцях [Текст]: [про співця стрілецької слави Романа Купчинського] / Б. Мельничук, В. Уніят // Тернопіль вечірній. – 2011. – 9 листоп. – С. 8.
Мельничук Б. Роман Купчинський : варто уточнити [Текст] / Б. Мельничук // Вільне життя. – 2002. – 11 черв. – С. 3.
Мельничук Б. Чи є в світі краща зірка… Як завдяки Роману Купчинському Андрій Баб’юк став Мирославом Ірчаком! [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят // Місто. – 2005. – 23 лют. – С. 8.
Мельничук Б. Ще раз про Романа Купчинського [Текст] / Б. Мельничук // Вільне життя. – 2014. – 26 верес. – С. 6.

Музей-садиба прозаїка, поета, літературного критика, композитора Романа Купчинського в с. Розгадові [Текст] // Історія, вкарбована у камінь : реком. бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Укр. бібл. асоц., Зборів. централіз. бібл. система ; уклад. Л. Гунько ; ред. Л. Оленич, О. Раскіна. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2013. – С. 70-72.
Петренко М. Співець стрілецької слави: (Р. Купчинський) [Текст] / М. Петренко //Літ. Україна. – 1994. – 1 груд.
Петренко М. Як з Бережан до Кадри…: [Текст] : (Про Р. Купчинського) [Текст] / М. Петренко // Свобода. – 1994. – 18 жовт.
Погребенник Ф. Роман Купчинський – лицар чину і слова [Текст] / Ф. Погребенник // Слово і час. – 1999. – № 9. – С. 34-35.
Погребенник Ф. “Човен хитається серед води”: до 100-річчя від дня народження Р. Купчинського [Текст] / Ф. Погренник // Свобода. – 1994. – 24 верес.; Молодь України. – 1990. – 2 груд.
Подуфалий В. Співець стрілецької слави [Текст] / В. Подуфалий // Свобода. – 1994. – 24 верес.
Приходько І. “Є тільки клич розкутих міліонів : “Свобода!” [Текст] / І. Приходько // Дивослово. – 2000. – № 4. – С. 57–60.
Продан І. Не змовкнуть ніколи стрілецькі пісні : 110 років тому народився їх автор – Роман Купчинський [Текст] / І. Продан // Свобода. – 2002. – 26 листоп. – С. 4.
Різник Л. Усуси на Лисоні [Текст] : історична повість / Л. Різник // Дзвін. – 1997. – № 1.
Роман Купчинський. Поет, прозаїк, композитор, громадський діяч [Текст] // Визначні постаті Тернопілля. – Київ, 2003. – С. 112–113.
Роман Купчинський (1894 – 1976) [Текст] // Приходько І. Творчі портрети українських письменників XX століття / І. Приходько. – Тернопіль, 1993. – С. 140-156.
Роман Купчинський. Український прозаїк, поет, композитор [Текст] // Хома В. Літературно-мистецька Козівщина / В. Хома. – Тернопвль, 2003. – С. 55–56.

Роман Григорович Купчинський (1894 – 1976) – укр. письменник, журналіст, композитор [Текст] // Великодні дзвони дзвонять. – Тернопіль, 1991. – С. 70-71.

Роман Купчинський: український бард. І не тільки бард… [Текст] : [життя і творч.] // Вогонь, що не згаса… / Т.Салига. – Київ : Либідь, 2017. – С. 53-77.
Савак Б. На крилах пісні ввійшов у вічність [Текст] : святкув. 100-річчя Р. Купчинського в Розгадові / Б. Савак // Свобода. – 1994. – 27 верес.
Салига Т. “Гей, Січ іде! Красен мак цвіте’’ [Текст] : (Поезія січових стрільців. Серед поетів – Р. Купчинський) / Т. Салига // Дзвін. – 1990. – № 6. – С. 132-139.
Салига Т. Курилася доріженька [Текст] : (Про Р. Купчинського та українську стрілецьку поезію) / Т. Салига // Україна. – 1990. – № 6. – С. 6-8.
Салига Т. Поет із коша стрілецького [Текст] : (Роман Купчинський) / Т. Салига // Літ. панорама. – Київ, 1990. – Вип. 5. – С. 194-204.
Салига Т. Час судить по-своєму. Бо заметілями курилися дороги [Текст] / Т. Салига // Купчинський Р. Заметіль. – Львів, 1991. – Ч. І. – С. 5 – 15 ; Ч. ІІІ. – С. 133- 143.
Салига Т. Бард української пісні… і не тільки бард… до 110-ліття від дня народження Романа Купчинського // Дзвін. – № 8. – С. 121–130.
Семків Р. Патріотична ідея у творах Р. Купчинського [Текст] / Р. Семків // Тернопілля’ 95: регіон. річник. – Тернопіль, 1995. – С. 409-411.
Стахів Є. Крізь воєнну хурделицю [Текст] : (Про Р. Купчинського “Курилася доріженька”) / Є. Стахів // Відродження. – 1991. – 5 берез.
Стефанишин М. Гордість Розгадова і України [в с. Розгадові Зборівського р-ну відбувся фестиваль, присвячений 110-річчю з дня народження Р. Купчинського] // Вільне життя. – 2004. – 25 верес. – С. 6.
Стефанишин, О. Співець стрілецтва [Текст] : [Р. Купчинський] / О. Стефанишин // Вільне життя. – 2014. – № 3 жовт. (№ 80). – С. 6.
Стрипа – ріка стрілецької слави [Текст] // Городинський Л., Зінчишин І. Мандрівка по Теребовлі і Теребовлянщині. – Львів, 1998. – С. 265 -266.

Черемшинська Р. Розповідає виставка про співця стрілецької слави [Текст] / Р. Черемшинська // Свобода. – 2004. –16 жовт. – С. 5.

***

Купчинський Роман (псевд. і крипт. – Мусій Гак, Галактіон Чіпка, Мирон-Доля, Тойсам, Зиз, М. Д., Т. С. та ін.; 24. 09. 1894–10. 11. 1976) [Текст] // Панчук І. Тернопільщина в іменах: довід. / І. Панчук. – Тернопіль, 2006. – С. 91.