(1924-2023)
Все її життя − це суцільна боротьба за волю України. Життєве кредо – «Здобудеш Українську Державу або згинеш в боротьбі за Неї».
Людина-легенда, членкиня ОУН, зв’язкова, розвідниця та медик УПА (псевдо «Лілея», «Конвалія»), кавалерка ордена княгині Ольги ІІІ ступеня. Народилася Ганна Лінько-Ковальчук 2 березня 1924 року у селі Терпилівка Підволочиського району в селянській родині. Старшого брата Івана у 1946 засудили за участь в українському націоналістичному підпіллі. Відбував покарання в Республіці Комі.
Початкову школу закінчила у рідному селі. До сьомого класу вчилася у Новому Селі. У 1942 році вступила у Збаразьку дворічну торговельну школу.
Наприкінці 1942 року стала членом Організації українських націоналістів. Працювала зв’язковою і розвідницею. Пройшла медичний вишкіл у підпіллі. Мала псевдо «Лілея».
21 квітня 1949-го дівчину заарештували у Львові. За чотири місяці засудили до 10 років виправно-трудових таборів і п’яти років позбавлення громадянських прав. Покарання відбувала у таборі суворого режиму «Берлаг» у Магаданській області. Звільнена у квітні 1955-го.
У Магадані Ганна Ковальчук познайомилася зі своїм чоловіком Трохимом Лінько – побратим «Граб» з відділу УПА – Північ Клима Савури, який був засуджений 1947-го. У 1955 році вони повернулися додому, після чого одружилися. Ганна зі своїм чоловіком Трохимом прожила довге життя разом. У 1991 році вони вступили до новоутвореної ОУН − УПА. З проголошенням незалежності України обоє були реабілітовані.
Померла Ганна Лінько-Ковальчук 1 січня 2023 року в м. Збараж.
Вона ніколи в житті не втрачала оптимізму, брала участь у всіх патріотичних заходах. Співала у церковному хорі, була активною просвітянкою. Вона жила та працювала для рідної України. Служила взірцем для всіх молодих людей. Жила та боролась за Україну, за її майбутнє.
Література:
Ломага І. Незламна Ганна Лінько-Ковальчук [Текст] / І. Ломага // Свобода. − 2023. − 27 січ. − С. 2.