Ломніцький Мар’ян

Мар’ян Ломніцкий – польський геолог і зоолог, українського роду.

Народився Мар’ян Ломніцький у сім’ї зубожілого польського шляхтича Якуба Ломніцького і Маґдалени Борковської 9 вересня 1845 року. Дитинство Мар’яна проходило в Баворові, де він закінчив початкову школу, а згодом батьки відправляють його на навчання до Львова в Академічну гімназію. Саме тут у Ломніцького проявляється схильність до природничих наук, а саме зоології та геології.

Саме ці дві дисципліни й обрав для себе Мар’ян Ломніцький, який в науковому світі знаний як видатний ентомолог і ґеолог. Успішності Ломницького можна було лише позаздрити, і у 1864 році він здобуває стипендію відомого магната і філантропа Володимира Дідушицького. Ця стипендія дозволила молодому Ломницькому на три роки переїхати до Кракова, де він продовжує вивчати природничі науки, а в 1867 поступити до віденського університету.

Ще в 1867 році Ломніцький налагоджує зв’язок з Комісією Фізіографічною Краківського Наукового Товариства, яке згодом стало Академією Умінь, де власне він й опублікував свою першу наукову працю. А у Львові стає одним із засновників Товариства Природничників імені Коперніка, членом якого був усе своє життя, а в 1897-1898 та 1914 роках обирався його президентом.

А вже через рік – у 1868 році, він складає іспит на вчителя середньої школи й повертається до Львова, де працює в гімназії імені імператора Франца Йосипа. Наступного року Мар’ян Ломніцький перебирається до Станіславова (нині Івано-Франківськ), де викладає зоологію в тутешній гімназії.

У 1879 році Ломніцький знову переїжджає до Львова де проживає аж до кінця свого життя. Тут він працює у Львівській гімназії й одночасно (з 1878 по 1882 рік) викладає зоологію у Вищій рільничій школі в Дублянах.

Визнанням наукових заслуг Мар’яна Ломніцького стало нагородження його орденом імператора Франца Йосипа (1904 рік), присвоєння йому почесного доктора філософії Львівського університету (1812 рік), почесного члена Товариства Природничників імені Коперніка (1909 рік) та Татранського Товариства (1912 рік). На честь Ломніцького названі види рослин, жуків і викопних тварин.

Помер Мар’ян Алоїз Ломницький 26 жовтня 1915 року і похований на Личаківськім цвинтарі у Львові.

 

ЛІТЕРАТУРА:

Ломніцкий Мар’ян (1845 – 1915), польський геолог і зоолог укр. роду [Текст] // Енциклопедія українознавства: словникова частина / за ред. В. Кубійовича. – Київ, 1996. – Т.4. – С. 1376.