Мазуркевич Михайло

(1909 – 1992)

Михайло Мазуркевич – надзвичайно талановитий наш земляк. Народився 25 грудня 1909 року у селі Купчинці Тернопільського повіту в родині Юліана та Анни Мазуркевичів. Коли хлопчикові минуло шість років, батьки переїхали до Америки у м. Коговз, що недалеко від Нью-Йорка. Тут він вчився у початковій школі при церкві св. Петра і Павла. Завдячуючи своїм батькам Михайло не забув української мови і на все життя зберіг добре її знання.

Ще школярем цікавився різними видами спорту. Успіхи у спорті відкрили йому двері до вищої школи. У 1930 році закінчив коледж, став студентом правознавства у Фордгеймському університеті. Одночасно працював контролером у одній із фірм.

У тридцятих роках виступав у професійних баскетбольних і футбольних командах, але перевагу віддав класичній боротьбі. Ще у коледжі став членом драмгуртка і виступав у щорічному «Кінстер Шоу», наслідуючи артистку Неллі Лінінг. Згодом родина Мазуркевичів переїхала на постійне проживання до Каліфорнії і поселилась у провінції Глейден, що біля Голлівуду. В цей час він звертає на себе увагу під час фестивалю борців з усієї Америки, де, ставши переможцем, нагороджений Золотою Чашею. Якось під час боротьби в Лос-Анджелесі, яка проходила в присутності артистів і директорів різних кіностудій, на нього звернув увагу режисер Штернберг, запропонувавши йому «тест» перед камерою і мікрофоном.

Це й принесло Михайлові перший контракт. Дебютував він в одному із фільмів у Нью-Йорку. Великий успіх у трьох наступних фільмах зробив його широко відомим актором. Відтоді нашого земляка запрошували на головні та інші важливі ролі у багатьох фільмах. Так Михайло Мазуркевич став Майком Мазуркі.

Понад 50 років він не сходив з екрана і знімався з багатьма голлівудськими зірками – від Рейгана до Мадонни. На його рахунку понад 300 робіт у різних фільмах та телешоу. Найбільш відомі нам фільми, де знявся актор, – це насамперед культова комедія «У джазі тільки дівчата» (1956 р.), «Це вбивство, моя дорогенька!» (1944 р.), «Цей божевільний, божевільний, божевільний світ» (1963 р.). Попри екранний імідж недалеких і легковажних героїв яких він грав, у житті М. Мазуркевич був високо інтелігентною людиною, дуже начитаним і дотепним співрозмовником, мав ступінь бакалавра мистецтв.

Його популярність викликала почуття гордості серед української громади у США, бо в усіх біографічних довідниках поряд з його прізвищем зазначено, що Мазуркевич українського походження.

Помер Михайло Мазуркевич (Майк Мазуркі) 9 грудня 1992 року у місті Глендейл (штат Каліфорнія), так і не здійснивши своєї мрії ще раз побачити Батьківщину.

 

Література

Голлівудський актор народився у Тернополі? [Текст] // Нова Тернопільська газета. – 2006. – 24-34 трав. – С.11.
Дуда І. Мазуркевич Михайло (Маркіян) Юліанович (Майк Мазуркі; 25.12.1909 – 9.12.1992) – американський кіноактор, спортсмен [Текст] / І. Дуда, Б. Пиндус, В. Хома // Тернопільський енциклопедичний словник. В 4-х т. – Тернопіль, 2005. – Т. 2. – С. 42
Подуфалий В. Михайло Мазуркевич – артист Голлівуду [Текст] / В. Подуфалий // Свобода. – 1992. – 1 лют. – С. 8.