Музей-садиба Івана Горбачевського

с. Зарубинці, Збаразький район

Великим кроком до пізнання і розуміння значення І. Я. Горбачевського для української і світової науки є музей-садиба в його рідній хаті в селі Зарубинці Збаразького району, де 15 травня 1854 року він народився у сім’ї священника.

В основу експозиції музею лягли фотографії, листи, особисті речі родини Горбачевських, предмети побуту, наукові книги, підручники та публікації, написані академіком і опубліковані ще при його житті та інше. Велику цінність становлять експонати, які зберегла й подарувала музею онука Антона Горбачевського – рідного брата академіка Ірена-Романа Носик, мистецтвознавець, графік із Торонто.

В першій кімнаті знаходяться експозиції двох розділів музею. Перший розділ «Життєвий шлях академіка І. Горбачевського» присвячений родині Горбачевських, різним періодам життя вченого від юних років до смерті. В ньому експонуються особисті речі вченого, предмети побуту його сім’ї. Другий розділ експозиції «Брати Горбачевські» висвітлює життєвий і творчий шлях брата Івана Горбачевського – Антона, який був відомим юристом та громадсько-політичним діячем.

В другій кімнаті знаходяться експозиції, присвячені науковим досягненням та відкриттям академіка.

Оглядаючи кімнати музею, ви перенесетесь в минуле, глибше зрозумієте особистість геніального вченого, який все життя жив і творив в імя України.

Література

Гонський Я. Завітайте до музею-садиби академіка І. Я. Горбачевського [Текст] : [про музей в Зарубинцях] / Я. Гонський // Медична академія. – 2014. – 16 трав. – С. 11.
Гонський Я. Музей-садиба академіка І. Я. Горбачевського [Текст] : [історія відкриття та структура музею-садиби в селі Зарубинці Збаразького р-ну] / Я. Гонський, О. Лотоцька // Збірник праць / Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 163−168.