Михаловський Казимир

Казимир Михаловський – польський археолог, історик мистецтв, засновник польської археологічної школи єгиптології.

Народився у 1901 р. в Тернополі. Закінчив Тернопільську гімназію, після чого здобув вищу освіту на філософському факультеті Університету Яна Казимира у Львові. Поглиблював знання у навчальних закладах Берліну, Гайдельбергу, Парижу, Риму та Афін. Молодим ученим брав участь у розкопках, що проводились у Дельфах, на Тасосі та Делосі. У 1926 році у Львівському університеті під науковим керівництвом Едмунда Булянди захистив докторську дисертацію про ніобідів у грецькому мистецтві (за рік дисертацію опубліковано французькою мовою). У 1931 році отримав габілітацію завдяки праці про елліністичні та римські портрети з Делосу (опублікованій наступного року в Парижі). Одразу після габілітації був запрошений до Варшавського університету, де у 1931 році організував кафедру класичної археології, у 1953 році перейменовану на середземноморську, та став її керівником аж до виходу на пенсію в 1972 році.

З його ініціативи у 1936 році польські археологи з Варшавського університету почали археологічні роботи в єгипетському Едфу.

З початком Другої світової війни був мобілізований до армії. Кавалер ордена “Віртуті Мілітарі”. З 1947 р. – проректор Варшавського університету, був редактором “Малої енциклопедії античної культури” (у 2-х тт.), автор “Енциклопедії стародавнього мистецтва” та “Стародавньої історії”. З 1953 р. член Президії ПАН. Консультант ЮНЕСКО з питань археології.

Організував першу кафедру середземноморської археології у Варшавському університеті, якою керував у 1930 – 1972 рр. Районом досліджень були Єгипет та Нубія (Північно-Східна Африка). Створив у Національному музеї у Варшаві постійно діючу Галерею старожитностей (1938).

З 1966 р. – голова Міжнародного товариства латинської епіграфіки, почесний доктор наук університетів у Кембріджі, Страсбурзі, Упсалі. Автор більш як чотирьохсот книг, які перекладені різними мовами світу. Найвідоміші з них: “Дельфи”, “Пальміра”, “Фарас”, “Не тільки піраміди”, “Як греки творили мистецтво”. Помер у 1981 р. у Варшаві.

 

ЛІТЕРАТУРА:

Казимир Михаловський [Текст] // Ткачов С. 250 імен на карті Тернопілля: польсько-українські культурні взаємини: краєзнавчо-біографічний покажчик / С. Ткачов, В. Ханас. – Тернопіль, 1996. – С. 34.
Ткачов С. Михаловський Казимир [Текст] / С. Ткачов // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. − Т. 2 : К−О. − С. 522.