Палац графа Бадені


1893−1906 роки с. Коропець, Монастириський район

До чималого переліку старовинних замків Тернопільщини належить Палац графа Бадені, що у селищі Коропець Монастириського району. Його на початку ХІХ століття звела родина Мисловських, які в той час були власниками Коропця.

В 1893 році Коропець переходить у власність маршалка Галицького сейму, графа Станіслава Марціна Бадені. Станіслав одразу почав перебудову замку у родинну резиденцію. Новий палац звели у стилі віденського ренесансу. Будівельні роботи було завершено в 1906 році. Палац повстав двоповерховим, прикрашений трьома ризалітами та фігурним дахом. До нашого часу збереглася овальна бальна зала на першому поверсі палацу прикрашена панелями з дуба. На стінах зали знаходилися портрети польських королів. Поруч з королівською залою знаходилися їдальня, бібліотека та каплиця. З іншого боку тягнулися житлові приміщення. Другий поверх складався з житлових приміщень.

Про багатства Станіслава Бадені й досі ходять легенди. Кажуть, що він хотів у новому палаці викласти підлогу злотими. Але така його примха залишилась нереалізованою, бо на монетах було зображено державну символіку. Хтось запропонував покласти монети на ребро і здійснити задум господаря, але кажуть, що такої кількості монет Бадені не мав. Стеля замку на другому поверсі була викладена у вигляді величезного акваріуму, де плавали екзотичні риби.

За Станіслава Бадені парк було розширено до 200 гектарів. Автором паркової реконструкції був інспектор міських парків, творець Стрийського парку у Львові Арнольд Рьорінг. В парку були розбиті великі галявини з різними групами дерев. Тут росли тюльпанові дерева, дуби, срібні тополі. Через річки Коропчик та Млинівку, що протікали парком, були перекинуті білі місточки. Недалеко починався горіховий гай.

Останнім власником палацу був молодший син Стефан. Коли 1939 року в Коропець прийшла радянська влада, він з родиною емігрував до Будапешта.

В Першу світову війну в 1914-1920 роках палац було сильно пошкоджено та пограбовано. Саме тоді з усіх стін було знято портрети, вирвані вікна та двері. В міжвоєнний період родина Бадені відновила палац майже у його первісному стані. Тільки портрети годі було знайти.

Нині палац Бадені є частиною Коропецького обласного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою. Але в перспективі він має виконувати ще й культурну, туристичну та пізнавальну функції.

 

Література

Дичко Б. Графський палац : потьмяніла корона [Текст] / Б. Дичко // Свобода. – 2010. – 5 берез. – С. 5.
Миколин Г. Палац Бадені потребує допомоги [Текст] : [палац у с. Коропець Монастириського р-ну] / Г. Миколин // Голос України. – 2016. – 27 серп. – С. 9.
На Дністрі, на Коропці Коропець стоїть [Текст] // На пагорбі долі / М. Шот. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. – С. 451–454.