Про нього говорять, як про символ Тернополя. Його завжди можна зустріти в центрі міста, на вулиці Валовій. Його двохметрову постать важко не помітити. Усміхнений «вічний перехожий», з великою торбою через плече…. Стоїть у Тернополі незвичний пам’ятник без постаменту посеред вулиці на бруківці. Присвячений він тернопільському археологу, краєзнавцю, історику, фольклористу та громадському діячу Ігорю Ґереті.
Ігор Ґерета написав понад 120 розвідок й статей, які надруковані в енциклопедіях, збірниках та періодичних виданнях України, Канади, Польщі, Словаччини, Росії, та Сербії. Він видав понад 30 книжок, співавтор трьох академічних досліджень про археологічні пам’ятки Прикарпаття і Волині. Свої літературні здобутки в 1997 році видав у збірці «Скибка неба».
Ігор Ґерета працював в археологічному, культурному, історичному, літературному і громадсько-політичному напрямках. Заснував на Тернопільщині кілька музеїв, Інститут національного відродження України, ініціював створення Тернопільської обласної експериментальної школи мистецтв.
Активно досліджував Черняхівську культуру (III – IV ст. н. е.), проводячи археологічні розкопки могильників у Чернелеві-Руському, який найбільш досліджений в Україні. Артефакти з цієї пам’ятки в 1995 році були представлені на міжнародних археологічних виставках. Відкрив сотню та вів дослідження майже 20 пам’яток старожитностей України. У 1990-х за його сприяння відновлювалися церкви і монастирі, він був співзасновником Народного Руху України.
Був організатором і директором Інституту національного відродження України, головою Тернопільського осередку Наукового товариства ім. Шевченка (НТШ), почесним громадянином міста Тернопіль.
До нього завжди тягнулись люди. Він мав талант закохуватися в людей, бути серед них, об’єднувати. Свій день народження Ігор Герета проводив у спілкуванні з людьми, а вночі творив наукові праці. Так говорять про нього знайомі.
Власне саме друзі та учні Ігоря Ґерети і зібрали кошти на пам’ятник. Над створенням пам’ятника працювали в Тернополі, де спочатку виготовили скульптуру з гіпсу, а оригінал вилили у Львові. Пам’ятник був відкритий 25 вересня 2016 року. На відкритті виступали викладачі та вихованці заснованої Ігорем Ґеретою мистецької школи, його друзі та побратими. Пам’ятник освятив єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Теодор (Мартинюк).
Література
Небесна, І. Пам’ятник Гереті відкривали його донька та онука / І. Небесна // 20 хвилин. – 2016. – 25 вересня
Сагаль О. Ігор Ґерета знову крокує Валовою… [Текст] : [25 вересня в Тернополі відкрили пам’ятник] / О. Сагаль // Нова Тернопільська газета. – 2016. – 28 верес. – С. 6.