Пам’ятники Тарасові Шевченку на Тернопільщині, та й в Україні загалом стали тим місцем, біля якого українці збираються під час урочистих свят та в часи боротьби за свої права та свободи. Загалом на Тернопільщині нараховується 171 пам’ятний знак Кобзареві, що свідчить про велику повагу та любов до нього наших краян.
Перший пам’ятник Т. Г. Шевченку у Тернополі був споруджений у 1952 році в парку його імені. Був він із нетривкого матеріалу і не мав мистецької цінності. Після реконструкції парку у 70-х роках постало питання про спорудження нового пам’ятника. Тернополяни бажали бачити на честь Кобзаря не штамповану копію, а мистецький витвір. Йти звичним шляхом, який передбачав масу погоджень у високих партійних кабінетах, було небезпечно. Сама ідея могла б бути відкинутою на будь-якому етапі. Тому було вибрано інший варіант. Пам’ятник Т. Шевченкові авторства Миколи Невеселого спочатку мав призначатися як скульптура для вестибюлю новозбудованого Палацу культури «Октябрь» (нині «Березіль»). У 1982 році його було перенесено та встановлено у сквері ліворуч від Тернопільського академічного обласного драматичного театру, який, як і сквер, теж носить ім’я Кобзаря.
Пам’ятник являє собою бронзову сидячу фігуру Тараса Шевченка, встановлену на двоступінчастому гранітному постаменті сірого кольору. Висота скульптури – 2,8 м., постамента – 1,2 м. Трактування постаті Шевченка виконано загалом у традиційному руслі. Автори пам’ятника зуміли передати портретні риси сильної духом людини. Вже немолодого поета зображено у хвилину задуми, його плечі похилені, голову трохи розвернуто праворуч, руки складені на правому коліні.
Навпроти пам’ятника розташована Тернопільська ЗОШ № 3. Існує традиція покладання квітів випускниками цієї школи кожного першого вересня.
Література
Мельничук Б. Як у Тернополі постав пам’ятник Т. Шевченку [Текст] / Б. Мельничук, В. Уніят // Русалка Дністрова. – 2007. – № 3. – С. 2.
У камені, бронзі, граніті [Текст] : вшанування пам`яті Т. Г. Шевченка на Тернопільщині / Терноп. обл. рада, Департамент культури, релігій та національностей облдержадміністрації, Держ. архів Терноп. обл. – Тернопіль: Терно-граф, 2014. – 136 с.