Підзамоцький замок


1600 рік с. Підзамочок, Бучацький район

На північний схід від Бучача розташоване велике село Підзамочок, в якому можна оглянути руїни замку. Твердиня міститься в мальовничих околицях Бучача, на похилому схилі пагорба, що круто спадає до річки Стрипи.

Замок у Підзамочку звели за наказом в 1600 році за наказом Яна Бучацького. Фортеця була зразком новітніх віянь у будівництві фортифікаційних споруд, які Європа запозичила в Італії. Замок мурований з ламаного червоного та охристого пісковику. Загальна форма споруди нагадує чотирикутник із вежами на кутах, повернутий найвужчою стіною на північ. На цьому відтинку відтинку були зведені дві двоярусні вежі, між якими розміщений житловий будинок. Південно-західний кут замку складався з двох п’ятигранних двоярусних веж, з’єднаних між собою на рівні другого поверху. Тут був і головний в’їзд арочного типу, обрамлений білими плитами. Над брамою вмонтовано кам’яний горельєф із симетричним зображенням, двох хижаків, що спираються передніми лапами на невисокі колони. Над фігурною композицією вмонтована прямокутна плита з написом латиною «Sustine et abstine» («Терпи і стримуйся») і з датою будівництва замку.

Замок у Підзамочку очевидно був розрахований не просто під великий гарнізон, а під цілу армію, яка могла вміститися в стінах і успішно захищатися (чи перебувати в безпеці) завдяки своїй чисельності. Невеликому гарнізону важко тут було втриматися – стіни в цитаделі були досить низькими, розрахованими під густий вогонь захисників з рушниць. Інша частина замку, яка спускалася до ріки Стрипи, взагалі була в основному укріплена валами з частоколом.

Наступна згадка про замок приходиться на середину ХVІІІ століття, коли Підзамочок належав Миколі Потоцькому і слугував панським помешканням. Цілком імовірно, що саме Потоцькі вивели замок із занедбаного стану після погрому 1767 і пристосували його до своїх потреб. Проте після смерті Миколи Потоцького замок починає занепадати. Остання згадка про діяльність замку торкається ХІХ століття, адже на його території функціонувала паперова мануфактура.

У 1930-х роках століття фортеця була законсервована зусиллями любителів старовини і цілком щасливо пережила буремне ХХ століття. У 1992 році архітектори Укрзахідпроектреставрації дослідили залишки замку. У 1995 році Андрій Поліщук розробив проект комплексної відбудови фортеці – і фортеці і палацового комплексу з парком. З 2008 року вона належить до Національного заповідника «Замки Тернопілля». Фортеця стоїть на шляху до Зарваниці, її відвідують ті, хто має намір сплавитися Дністром, неподалік на Бучацький об’їзній – скельний монастир у Рукомиші, тому у випадку відбудови вона може стати досить популярною.

Література

Замок. 1600 р. с. Підзамочок Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 234−237.
Замок у селі Підзамочок [Текст] // Бойко В. Замки Тернопілля = Castltes of Ternopil region= Zamki Tarnopolszczyzny / В. Бойко, О. Гаврилюк. – 2-ге вид., допов. – Тернопіль : Новий колір, 2010. – С. 51-52.
Лещишин А. Підзамочок коло Бучача [Текст] / А. Лещишин // Місто. – 2011. – 2 берез. – С. 17.
Підзамочок [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 70–71.
Підзамочок (Бучацький район) [Текст] // // Палков Т. Замки Тернопілля [Текст] : історія та легенди : путівник / Т. Палков. – Львів : Ладекс, 2011. – С. 39−40.