Природні дива Тернопільщини


Стримана і ніжна у своїй красі Тернопільщини, або як здавна звуть наш рідний край, що розкинувся на лівому березі Дністра – Подільська земля.

Поділля – прекрасний і чарівний край, один з найпривабливіших та екологічно чистих куточків України.

Подільськими мальовничими краєвидами захоплюються всі: гості і туристи, дорослі і діти, які назавжди збережуть приємне враження про ці дивовижні місця.

На Поділлі знаходиться багато старовинних і молодих дендрологічних і ботанічних заповідників, в яких культивуються великі колекції екзотичних рослин. Більшість з них взято під охорону і віднесено до категорії пам’яток садово-паркового мистецтва національного й місцевого значення, що охороняються законом.

Найцікавішою, наймальовничішою ділянкою Дністра є Дністровський каньйон. Велич і краса Дністровського каньйону полягає у тому, що тут усе природне і рідне серцю. Споглядаючи каньйон по усій довжині, дивуєшся, наскільки чудернацькі речі може створювати природа і як важливо помічати цю дивовижну красу. А ще приємно, що значна частина цієї природної скарбниці знаходиться саме у нашому регіоні, на півдні Тернопілля. Тож нам справді є чим пишатися.

Простяглись через Тернопільщину невисокі гори – Товтри, названі в народі Медоборами. Неповторну чарівність, відпочинок, здоров’я дарують вони своїм гостям.

Незрівняною окрасою краю є знамениті карстові печери – казкова кам’яна країна. Одна з печер «Вертеба», яка є свідком трипільської культури, має протяжність 9 км і займає за довжиною друге місце у світі. Це частина природи рідної землі, унікальний, неповторний дивосвіт, який ми повинні вивчати і оберігати.

Серед численних пам’яток неживої природи водоспади чи не найбільше приваблюють і зачаровують нас своєю красою. Найбільш характерний з них Русилівський каскад водоспадів білля села Русилів Бучацького району.

Виставка знайомить з літературою, в якій описані природні об’єкти Тернопілля, їх значення, потенціал в туристичній та рекреаційній галузях.

Матеріал згруповано за розділами:

  1. Зелені скарби Тернопілля.
  2. Хоростківський державний дендрологічний парк.
  3. Дністровський каньйон.
  4. Національний природний парк «Кременецькі гори».
  5. Природний заповідник «Медобори».
  6. Підземний дивосвіт Тернопільщини.
  7. Статті з періодичних видань.
  8. Інтернет-ресурси.
ЗЕЛЕНІ СКАРБИ ТЕРНОПІЛЛЯ

1Голицький ботаніко-ентомологічний заказник загальнодержавного значення [Текст] / М. М. Барна, Л.П.Царик, В. М. Черняк, С. В. Зелінка [та ін.]. – Т.: Лілея, 1997. – 62 с.

У монографії викладені результати досліджень геологічної будови, кліматичних, гідрологічних особливостей ґрунтів, флори і фауни, одного з унікальних заказників України – Голицького ботаніко-ентомологічного заказника загальнодержавного значення в Бережанському районі Тернопільської області.

Міститься перелік видів рослин і тварин, подано історію наукових досліджень.

2Денека М. Г. Дендропарк Гермаківського лісництва [Текст] / М. Г. Денека. – К.: Урожай, 1971. – 135 с.

В книзі висвітлені історія створення дендропарку і його значення для відтворення лісових насаджень Тернопільської області.

Автор розкриває роль дендропарку в покращенні якості лісових насаджень введенням екзотів з цінною деревиною, кора, квіти, плоди і ягоди яких можуть бути використані в медичній і харчовій промисловості.

В книзі описаний склад насаджень дендропарку, приклади акліматизації екзотів і способи їх розмноження в умовах Гермаківського лісництва Тернопільської області.

3Дроздовський Й .П. Природа Борщівського району [Текст] / Й.П. Дроздовський. – Т.: Джура, 1999. – 103 с.

В даному довіднику-посібнику розкриті історико-географічні особливості формування території Борщівського району Тернопільської області, дана характеристика природних особливостей та сучасного стану окремих компонентів географічного середовища, порушуються питання охорони природи.

Автором зібраний і опрацьований величезний обсяг первинних статистичних матеріалів і літературних та архівних джерел, проведено власні польові дослідження, що надало роботі оригінальності.

4Марцинишин В. А. Червона книга Збаражчини [Текст] / В.А.Марцинишин, Н. Г. Марцинишин. – Збараж: Обрій, 2004. – 47 с.

«Червона книга Збаражчини» містить перелік рідкісних і зникаючих видів рослинного і тваринного світу в межах Збаразького району Тернопільської області.

Посібник покликаний розширити інформативну базу про природу та стан довкілля серед учнівської та студентської молоді, учителів та викладачів навчальних закладів, громадськості, спонукати їх до природоохоронної та заповідної справи.

5Мечник Л. А. Природа рідного краю [Текст] : посіб./ Л.А.Мечник, І. І. Мечник, О. М. Волошин. – Т.: Підручники і посібники, 1997. – 31 с.

Даний посібник адресовано вчителям початкових класів. Його призначення – поповнити знання вчителів про природу Тернопільської області, які потрібні для реалізації краєзнавчого принципу при викладанні шкільних предметів, й в першу чергу – природознавства.

6Навчально-краєзнавчий атлас Тернопільської області [Образотв. матеріал] / ред. І. Шевців. – Л.: Афіша, 2000. – 25 с.

Навчально-краєзнавчий атлас Тернопільської області орієнтований на вивчення географії рідного краю.

Карти атласу допоможуть сформувати уявлення та отримати знання про природу, історію та культуру Тернопільщини.

Атлас може бути використаний у краєзнавчій, природоохоронній та туристській роботі.

7Проблеми екології рідного краю [Текст] : навч. матеріали / наук. ред. Л.П. Царик. – Т.: [б.в.], 1993. – 155 с.

В підготовлених матеріалах висвітлені особливості сучасних методологічних підходів до раціонального природокористування, подана характеристика стану, особливостей використання і охорони природно-ресурсного потенціалу, заповідного фонду Тернопільської області.

Матеріали сприятимуть більш цілеспрямованій природоохоронній підготовці школярів, формуванню елементів екологічної освіти і культури, поглибленому вивченню природно-екологічних особливостей рідного краю.

8Свинко Й. Нарис про природу Тернопільської області : геологічне минуле, сучасний стан [Текст] / Й. Свинко. – Т.: Навч. книга – Богдан. – 2007. – 191 с.

У посібнику подано узагальнені матеріали з геології, геоморфології, кліматології, флори, фауни, водного балансу та природних компонентів області. Розглянуто питання охорони природи і раціонального використанні її ресурсів.

Видання розраховано на широкий загал читачів – вчителів, студентів, краєзнавців, учнів шкіл та усіх, хто цікавиться природою Тернопільщини.

9Тернопільщина в дзеркалі статистики [Текст] . – Т.: Збруч, 2001. – 11 с.

Альбом містить інформацію про природно-заповідний фонд Тернопільської області: природні заповідники, заказники, регіональні ландшафтні парки, ботанічні сади, парки-пам’ятники садово-паркового мистецтва.

10Черняк В. М. Рідкісні та зникаючі рослини Тернопільщини з Червоної книги України [Текст] / В. М. Черняк, Г. Б. Синиця. – Т.: Навч. книга – Богдан, 2008. – 221 с.

У монографії описано 100 видів червонокнижних рослин, поширених на території Тернопільської області, що потребують особливої охорони. Представлено узагальнену інформацію про сучасний стан видів рослин.

Для кожного виду подано відомості про созологічний статус, ареал, еколого-ценотичну приуроченість, життєву форму, чисельність популяцій, антропогенний вплив, заходи охорони.

11Грембецька В. Ботаніка в Кременці : люди, навчання, дослідження [Текст] : [Кременецький ботанічний сад] // Волинські Афіни. 1805 – 1833: Зб. наук. праць / під ред. С.Маковського і В.Собчука. – Т., 2006. – С. 184-186.

У статті збірника «Кременецький ботанічний сад» Ванда Грембецька розповідає про виникнення саду у Кременці, про його засновників, колекції екзотичних рослин.

Завдяки своїй незвичайній і багатій флорі, прекрасним гербаріям і високому рівневі досліджень Кременець неодноразово приймав видатних учених ботаніків.

12Царик Л. Природа і ми [Текст] // Наукові записки / гол. ред: В. Лавренюк, Я. Гайдукевич, С. Костюк. – Т., 1997. – Кн. 2, Ч. 2. – С. 283-291.

У другу книгу «Наукових записок» увійшов нарис доцента кафедри географії України Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка Любомира Царика «Природа і ми» про багату і різноманітну флору Тернопілля.

ХОРОСТКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ДЕНДРОЛОГІЧНИЙ ПАРК

Хоростків

Якщо ви хочете побачити Рев’єру
І перенести погляд на Кавказ,
То приїжджайте на Поділля,
У місто Хоростків до нас

Піонії деревовидні й магнолії чарівні
Зустрінуть вас в Хоростківськім раю
Й відчуєте себе, як серед рівних рівні
У цьому зачарованім краю.

Сади і парки – віщий дар природи,
Її краса й багатство для усіх –
Любіть і бережіть їх, наче подих,
В душевній, окриляючій красі.

В. Корчемний.
На східних околицях старовинного подільського міста розташувався Хоростківський державний дендрологічний парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва державного значення. Парк – це своєрідний зелений музей під відкритим небом, що має велике наукове, естетичне, оздоровче, виховне і природоохоронне значення. Тут кожен, ознайомившись із царством зелених скарбів, має слушну нагоду оцінити красу і велич рідної природи.
Заснований дендропарк в 1972 році на площі 14 га відомим подільським природолюбом, вченим садівником-дендрологом Корчемним Василем Григоровичем, який вже понад 35 років віддає свою творчу енергію і велику любов своєму дітищу – Хоростківському дендрологічному парку.
Пропонуємо ознайомитись з книгами В.І. Корчемного, в яких автор з великою любов’ю описав чарівний рослинний світ Поділля.

1Корчемний В. Г. В краю, де царство дендрофлори [Текст] / В.Г. Корчемний. – Т.: Ред. – вид. відділ обл. упр. по пресі, 1991. – 67 с.

220 років Хоростківському державному дендрологічному парку [Текст] / відп. за випуск Г. І. Боженко. – Т.: [б.в.], 1992. – 12 с.

3Корчемний В. Г. Заповідники і парки Надзбруччя [Текст] / В.Г. Корчемний. – Т.: Тернопіль, 1994. – 51 с.

4Корчемний В. Г. Зелені скарби Поділля [Текст] / В.Г.Корчемний. – Т.: Тернопіль, 1994. – 120 с.

5Корчемний В. Г. Екзоти Поділля [Текст] / В. Г. Корчемний. – Т.: Лілея, 1998. – 239 с.

6Корчемний В. Г. Моє Поділля [Текст] / В. Г. Корчемний. – Т.: Тернопіль, 1993. – 74 с.

7Корчемний В. Г. Подільський храм екзотичної флори [Текст] : до 20-річчя заснування Хоростівського державного дендрологічного парку / В. Г. Корчемний. – Т.: Тернопіль, 1992. – 95 с.

8Корчемний В. Г. Світ Подолянина [Текст] / В. Г. Корчемний. – Т.: Тернопільська обл. друкарня, 1995. – 119 с.

9Корчемний В. Г. Хоростківський дендрологічний парк – зелена скарбниця Західного Поділля [Текст] : присвяч. 35-річчю від дня заснування / В. Г. Корчемний. – Т.: Терно-граф, 2007. – 231 с.

10Корчемний В. Г. Хоростківський державний дендрологічний парк [Текст] : до 25-річчя заснування / В. Г. Корчемний. – Т.: Лілея, 1997. – 143 с.

ДНІСТРОВСЬКИЙ КАНЬЙОН

1Дністровський каньйон – унікальна територія туризму [Текст] : матеріали Міжнародної наук. – практ. конференції (16 – 18 травня 2009 року) / редкол. : Заставецька О. В., Адаменко О.М., Денисик Г. І. [та ін.]. – Т.: Підручники і посібники, 2009. – 236 с.

Наукове видання містить матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, яка відбулась 16-18 травня 2009 року в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка.

2Чайковський М.П. Дністровський каньйон [Текст] : природознавч. нарис / М.П. Чайковський. – Л.: Каменяр, 1981. – 32 с.

Описові природних багатств Дністровського каньйону, що відзначається винятковим багатством флори і фауни, проблемам охорони унікальних ландшафтів присвячена ця книга.

3Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.) [Текст] // Сім природних чудес України : реком. бібліогр. покажчик. – Т., 2009. – С. 25-30. – (обл. біблітека для молоді)

Показати унікальний природний світ України, ознайомитись з переліком видань на цю тему – таку мету ставили перед собою укладачі бібліографічного видання “Сім природних чудес України”. Одним з таких чудес є Дністровський каньйон.

4Розвиток заповідників та курортно-рекреаційних районів [Текст] : [державний природний ландшафт «Дністровський каньйон»] // Яремчук І. Г. Економіка природокористування: навч. посібник. – К., 2000. – С. 181.

У навчальному посібнику розглянуто теоретичні і практичні питання економічного аспекту природокористування. Висвітлено сучасну еколого-економічну ситуацію. Одна із статей присвячена державному природному ландшафту “Дністровський каньйон”.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК «КРЕМЕНЕЦЬКІ ГОРИ»

1Радзієвський В. Кременецькі гори [Текст] : путівник / В. Радзієвський. – Л.: Каменяр, 1976. – 112 с.

Путівник знайомить з чудовою пам’яткою природи – Кременецькими горами. Гора за горою простягнувся цей край зачарованих скель і цілющих трав, заповідних дібров, букових пралісів, сповнених сонця березових гаїв та веселої гущавини голубих сосняків.

2Комплексні пам’ятки природи [Текст] // Ющенко О. К. Дивосвіт природи. – К., 1979. – С. 9-21.

Книга знайомить читача з видатними пам’ятками природи України: екзотичними скелями, каньйонами річок, урочищами, окремими горами, а також віковічними деревами, унікальними ділянками рослин.

Кременецькі гори – класичний приклад комплексної пам’ятки природи з рідкісними елементами рельєфу і представниками рослинного й тваринного світу. Це дуже цікавий куточок природи України.

ПРИРОДНИЙ ЗАПОВІДНИК «МЕДОБОРИ»

1Радзієвський В. Медобори [Текст] : путівник / В. Радзієвський, В. Бурма. – Л.: Каменяр, 1971. – 180 с.

Путівник знайомить з унікальною пам’яткою геологічного минулого, подібної якій немає у всій Європі – Подільськими Товтрами, названими в народі Медоборами – за густі ліси-бори, за уквітчані сонячні галявини, за напоєні медом і росами трави на казкових соколиної висоти горбах.

2Медобори – природний заповідник із філією Кременецькі гори[Текст]//ТЕС. – Т., 2005. – Т.2. К.-О. – С. 488 – 490

В енциклопедичному словнику подано інформацію про природоохоронну науково-дослідницьку охоронну науково-дослідницьку установу загальнодержавного значення “Медобори”.

ПІДЗЕМНИЙ ДИВОСВІТ ТЕРНОПІЛЬЩИНИ

1Літопис Борщівщини [Текст] : наук.-краєзнавчий зб. / ред.: І. Скочиляс, М. Сохацький. – Борщів : Борщівський краєзнавчий музей, 2006. – Вип. 11. – 124 с.

В збірнику публікуються статті про значну кількість великих печер на відносно невеликій території Борщівського району на Тернопільщині, їх неповторне наукове й естетичне значення.

Тут зосереджені гіпсові печери світу. В останні роки зусиллями авторів цих статей вдалося дослідити невідомі досі печерні порожнини і опублікувати попередні результати їхнього вивчення.

2Підземні палаци Наддністрянського краю [Текст] // Світ навколо нас. Цікава географія. – К., 2004. – С. 76-77.

В цій книжці з серії “Світ навколо нас” розповідається про дивовижні місця, описуються різні явища природи та незвичайні рослини і тварини, а також подається багато інших цікавих і навіть неймовірних відомостей про світ, в якому ми живемо.

Такими дивовижними місцями є печери на півдні Тернопільської області. Про них в розділі книги “Підземні палаци Наддністровського краю”.

3Радзієвський В. Подорож у підземну казку [Текст] : путівник по карстових печерах Тернопільщини / В. Радзієвський. – вид. друге, доп. і перероб. – Л.: Каменяр, 1984. – 56 с.

Путівник знайомить з найбільшими у світі карстовими печерами у гіпсах, які знаходяться на території Тернопільської області.

Печери доступні для відвідування туристів. Їм відкривається казкова країна кам’яних підземних лабіринтів з неповторними залами-палацами, прикрашеними незвичайними друзами гіпсових кристалів, сталактитами, сталагмітами та іншими карстовими утворами, які природа творила протягом тисячоліть.

Статті з періодичних видань

1. Деревичко М. … Із їх первісної і чистої краси … [Текст] : [«Подільська бучина» – урочище на півдні Тернопілля, яке належить до природно-заповідного фонду України] // Уряд. кур’єр. – 2009. – 22 груд. – С. 23.

2. Деревичко М. Уроки серед природи [Текст] : [державний заказник «Дача Галілея»] // Уряд. кур’єр. – 2010. – 2 лют. – С. 11.

3. Кибалюк М. Перлина Волині [Текст] : [про парк у Вишнівці Збаразького р-ну] // Вільне життя. – 2009. – 25 верес. – С. 7.

4. Синиця Г. Збережемо природні багатства рідного краю! [Текст] : [об’єкти природно-заповідного фонду в обл.] // Свобода. – 2009. – 30 верес. – С. 7.

5. Синиця Г. Мета : зберегти природу [Текст] : [у нашій області з’явиться новий об’єкт загальнодержавного значення – ландшафтний заказник «Товтровий степ», Підволочиський р-н.] // Вільне життя. – 2009. – 18 верес. – С. 3.

6. Шот М. У парку, де липа – тризуб [Текст] : [про Більче – Золотецький ландшафтний парк] // Вільне життя. – 2009. – 10 лип. – С. 8.

* * *

7. Денисик Г. Великий каньйон Дністра – національне надбання України [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 32. – С. 7-9.

8. Дністровський каньйон повинен служити усім [Текст] // Свобода. – 2009. – 10 лип. – С. 4.

9. Єлагін І. Дністровський каньйон [Текст] // Вільне життя. – 1991. – 22 берез.

10. Кагало О. Тернопільське Придністров’я має світову вагу [Текст] // Вільне життя. – 2009. – 11 верес. – С. 2; Свобода. – 2009. – 30 верес. – С. 7.

11. Мудрак О. Дністровський каньйон – основа перспективного національного природного парку [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 32. – С. 9-11.

12. Серебрій В. Дністровський каньйон. [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2010. – №4. – С. 22

* * *

13. Гетьман В. «Медові» гори. Як збереглася батьківщина Збручанського ідола [Текст] : [зокрема відомості про кременецькі гори. Флора. Фауна] // День. – 2009. – 30 січ. – С. 23.

14. Гетьман В. Заповідні перлини Тернопільщини [Текст] : [про заповідники «Кременецькі гори» та «Медобори»] // Нова ера. – 2009. – 18-24 лют. – С. 8.

15. Гетьман В. Кременецькі гори [Текст] // Укр. слово. – 2009. – 16-22 верес. – С. 14.

16. Матвійчук О. На горі богів [Текст] : [про гору Бохит, що на Гусятинщині, яка здіймається в Медоборах на 413 м. над рівнем моря] // Вільне життя. – 2010. – 26 лют. – С. 8.

17. Миколенко О. Національний природний парк «Кременецькі гори» – це одна перлина природного намиста України [Текст] // Вільне життя. – 2009. – 28 серп. – С.3.

18. Мороз В. Наші гори – нацпарки [Текст]: [Язловецькі гори, Медобори, Кременецькі гори, горби Опілля] // RIA плюс. – 2010. – 14 лип. – С. 5.

19. Мурська О. Подільське диво – «Медобори» [Текст] : [заповіднику – 20 років] // Свобода. – 2010. – 26 берез. – С. 5.

20. Прубняк Н. «Кременецькі гори» – перлина природного намиста України [Текст] // 20 хвилин. – 2010 . – 26 лют. – С. 14.

* * *

21. Гетьман В. Природний заповідник «Медобори» [Текст] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 16. – С. 12-14.

22. Мурська О. Заповідник «Медобори» – унікальний природний об’єкт України [Текст] // Вільне життя. – 2008. – 6 черв. – С. 3.

* * *

23. Дерех В. Таємницю води у печері “Озерній” досі не розгадали [Текст]: [про печеру та її дослідження]// 20 хвилин. – 2010. – 14 лип. – С. 4.

24. 200 кілометрів «оптимістичного» адреналіну? [Текст] : [про найдовшу печеру України та Європи – «Оптимістичну»] // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 3-9 черв. – С.7.

25. Ліпінська Н. Підземний дивосвіт Тернопілля [Текст] : [про печеру-музей трипільської культури «Вертебу»] // Нова ера. – 2009. – 13-19 трав. – С. 8.

26. Мельник П. Цей таємничий підземний світ [Текст] : [печера «Оптимістична»] // Тернопільський оглядач. – 2008. – 10 жовт. – С. 30-31.

27. Мороз В. Секрети «Наддністрянських Помпеїв» [Текст] : [про печеру «Вертеба»] // 20 хвилин. – 2009. – 11 верес. – С. 16.

28. Петлєванов Г. Печера «Млинки» – це адреналін, нові відчуття і незабутні враження [Текст] // Номер один. – 2009. – 8 лип. – С. 15.

29. Сушма А. Печери : красиве і корисне… [Текст] : [геологічна будова печер Придністров’я] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2009. – № 32. – С. 16-22.

Укладач: Лавецька І.М.

Інтернет-ресурси

1. Гетьман В. Заповідні перлини Тернопільщини [Електронний ресурс] / В. Гетьман // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 22.61 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу: http://www.ternotour.com.ua/view_pub.php?id=3, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 16:42:50. – Перевірено: 21.06.2010.

2. Про Тернопільщину [Електронний ресурс] // Тернопільщина туристична / управл. з пит. туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 16.29 Кб). – Т., 2008- . – Режим доступу: http://www.ternotour.com.ua/region.php , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 14 червня 2010 р. 15:44:30. – Перевірено: 15.06.2010.

3. Рекреаційний потенціал [Електронний ресурс] ; Природні пам’ятки Тернопільщини // Тернопільщина туристична / управл. з пит. туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 15.62 Кб). – Т., 2008- . – Режим доступу: http://www.ternotour.com.ua/view_tourism.php?id=5, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 14 червня 2010 р. 16:47:54. – Перевірено: 15.06.2010.

* * *

4. Бойко Т. Загадки вапнякових та прадавніх лісів [Електронний ресурс] / Т. Бойко // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 35. 15 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/medobory_zapovidnyk.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:12. – Перевірено: 15.06.2010.

5. Бурма В. Кам’яні душі [Електронний ресурс] / В.Бурма // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 35. 12 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/kamjani_sporydy.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:04. – Перевірено: 15.06.2010.

6. Бурма В. Литячівські дуби [Електронний ресурс] / В.Бурма // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 35. 34 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/lytjachi_dybu.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:11. – Перевірено: 15.06.2010.

7. Визначні пам’ятки. Природні дива [Електронний ресурс] // Тернопільщина туристична / управл. з пит. туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 23. 2 Кб). – Т., 2008- . – Режим доступу:
http://www.ternotour.com.ua/view_sights.php?id=3 , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 14 червня 2010 р. 15:14:29. – Перевірено: 15.06.2010.

8. Єлагін І. Рукотворні лісові дива [Електронний ресурс] : Гермаківський дендропарк / І.Єлагін // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 37.08 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/hermanivka_dyva.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:02. – Перевірено: 21.06.2010.

9. Клос С. На Тернопільщині є навіть те, аналогів чому немає ніде у світі… [Електронний ресурс] / С. Клос // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 37. 02 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/ternopil/ternopil_cikavi_miscja2.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:29:33. – Перевірено: 15.06.2010.

10. Орел М. Бузкове диво Джуринського водоспаду [Електронний ресурс] / Майя Орел // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 32. 12 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/dzyryn_duvo.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:01. – Перевірено: 15.06.2010.

11. Чому Більче та ще й Золоте? [Електронний ресурс] // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 31. 52 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/bilche_zolote.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:27:58. – Перевірено: 21.06.2010.

12. Яцина А. Екзотичні дерева Тернополя [Електронний ресурс] / Аліна Яцина // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 36. 04 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/ternopil/ternopil_dereva.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:29:34. – Перевірено: 15.06.2010.

13. Яцина О. Мандрівка світом зеленого вбрання міста Тернополя [Електронний ресурс] / Аліна Яцина // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 31. 93 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/ternopil/ternopil_park.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:29:50. – Перевірено: 15.06.2010.

14. Хоростківський державний дендрологічний парк [Електронний ресурс] // Вікіпедія : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 13.01 Кб). – [Україна?], 2007 – . – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BA%D1%96%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 28 квітня 2010 р. 1:28:35. – Перевірено: 15.06.2010.

15. Зелена скарбниця Поділля [Електронний ресурс] : [Хоростків. дендрологіч. парк] // Хоростків : інформ. портал. – Електрон. текстові дані (1 файл: 11.41 Кб). – Хростків, 2010. – Режим доступу:
http://horostkiv.com.ua/zelena-skarbnytsya-podillya, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 січня 2010, 22:03. – Перевірено: 15.06.2010.

16. Хоростківський державний дендрологічний парк [Електронний ресурс] // Группа компаний VS : онлайн-енциклопедія / управл. з пит. туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 12.1 Кб). – К., 2010. – Режим доступу:
http://www.vs.com.ua/index.php?pageid=523 , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 15 червня 2010 р. 15:11:09. – Перевірено: 15.06.2010.

Дністровський каньйон

17. Дністровський каньйон [Електронний ресурс] // Вікіпедія : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 13.71 Кб). – [Україна?], 2007 – . – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D1%8C%D0%B9%D0%BE%D0%BD , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 8 червня 2010 р. 13:50:02. – Перевірено: 21.06.2010.

18. Дністровський каньйон [Електронний ресурс] : / (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.) // 7 чудес України. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 34.21 Кб). – К., 2007 – . – Режим доступу:
http://7chudes.in.ua/info/314.htm , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 11:44:21. – Перевірено: 21.06.2010.

19. Дністровський каньйон [Електронний ресурс] [Електронний ресурс] // 7 чудес України: на теренах практик студентів геологіч. ф-ту / ЛНУ ім. І. Франка. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 10.27 Кб). – Л., 2008-2010. – Режим доступу:
http://www.franko.lviv.ua/faculty/geology/phis_geo/Intersting%20about%201-practice/About%20practices/Practics_ua/7_miracles_Ukraine/Dnister-canjon.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 березня 2008 р. 18:24:44. – Перевірено: 15.06.2010.

20. Заморока А. Дністровський каньйон: народження з безодні [Електронний ресурс] // Станіславівський Натураліст. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 63.02 Кб). – Івано-Франківськ, 2007 – . – Режим доступу:
http://www.naturalist.if.ua/?p=1816, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 12:56:07. – Перевірено: 21.06.2010.

21. Мисах М. Про що мовчить Дністер [Електронний ресурс] / М. Мисах // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 32.8 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/riky/dnister/dnistr_istoriya.htm , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:26:43. – Перевірено: 21.06.2010.

22. Чайковський Н.П. Недоторканий фод природи [Електронний ресурс] / Н.П.Чайковський // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 45.37 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/riky/dnister/dnistr_fond.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:26:40. – Перевірено: 21.06.2010.

Національний природний парк «Кременецькі гори»

23. Кременецькі гори [Електронний ресурс] : (національний парк) // Вікіпедія : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 11.44 Кб). – [Україна?], 2007 – . – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8_%28%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA%29, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 10 червня 2010 р. 1:16:43. – Перевірено: 15.06.2010.

24. Кременецькі гори [Електронний ресурс] // 7 чудес України: на теренах практик студентів геологіч. ф-ту / ЛНУ ім. І. Франка. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 5.86 Кб). – Л., 2008-2010. – Режим доступу:
http://www.franko.lviv.ua/faculty/geology/phis_geo/Intersting%20about%201-practice/About%20practices/Practics_ua/7_miracles_Ukraine/Kremenets.htm , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 березня 2008 р. 18:24:51. – Перевірено: 15.06.2010.

25. Кременецькі гори [Електронний ресурс] // Історичні ландшафти / управл. з питань туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (3 файли: 14.34 Кб). – К., 2007- . – Режим доступу:
http://www.hislan.com.ua/index.php?id=13all_stor=3stor=1, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 11:20:00. – Перевірено: 21.06.2010.

26. Кончина А. Загадки гори Бони [Електронний ресурс] / Аделіна Кончина //// Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 34. 7 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/Kremenec/kremenec.htm , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:49. – Перевірено: 21.06.2010.

27. Миколенко О. Національний природний парк «Кременецькі гори» – ще одна перлина природного намиста України [Електронний ресурс] / Олег Миколенко // Тернопільщина туристична / управл. з питань туризму Терноп. ОДА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 15.32 Кб). – Т., 2008-2010. – Режим доступу:
http://www.ternotour.com.ua/view_pub.php?id=32 , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 10:55:58. – Перевірено: 21.06.2010.

Природний заповідник «Медобори»

28. Медобори (заповідник) [Електронний ресурс] // Вікіпедія : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 19.44 Кб). – [Україна?], 2007 – . – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8_%28%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA%29, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 10 червня 2010 р. 16:01:21. – Перевірено: 15.06.2010.

29. Заповідник “Медобори” [Електронний ресурс] // Гусятинщина туристична. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 9.88 Кб). – Гусятин, 2009. – Режим доступу:
http://tour.husyatyn.te.ua/?module=fnc=documents, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 15 червня 2010 р. 16:18:09. – Перевірено: 15.06.2010.

30. Медобори, природний заповідник [Електронний ресурс] // Мій Світ: оазис у світі туризму та відпочинку. – Електрон. текстові дані (1 файл: 11.3 Кб). – К., 2007-2010. – Режим доступу:
http://mijsvit.ua/content/view/221/183/, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 11 червня 2010 р. 15:19:06. – Перевірено: 15.06.2010.

31. Природний заповідник Медобори [Електронний ресурс] // Недалеко : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 9.83 Кб). – [Україна?], 2010. – Режим доступу:
http://www.nedaleko.com.ua/sight/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8.uk, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 01 червня 2010 р. 12:11:09. – Перевірено: 15.06.2010.

32. Природний заповідник Медобори [Електронний ресурс] // Україна Інкогніта / голов. ред. Роман Маленков ; Центр еколог. моніторингу України. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 50.5 Кб). – К, 2009-2010. – Режим доступу: http://ukrainaincognita.com/ternopilska-oblast/pidvolochynskyi-raion/pryrodnyi-zapovidnyk-medobory, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 10 червня 2010 р. 14:21:03. – Перевірено: 15.06.2010.

33. Природний заповідник Медобори [Електронний ресурс] // Україна: проживання, ресторани, спорт, культура, туризм / Р-ІНКОН УКРАЇНА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 25.79 Кб). – Л., 2000-2010. – Режим доступу:
http://www.ukrain.travel/dr-uk/3123-pryrodnyj-zapovidnyk-medobory.html, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 01 червня 2010 р. 12:11:09. – Перевірено: 15.06.2010.

34. Медобори [Електронний ресурс] // Тернопільська обласна бібліотека для молоді. – Електрон. текстові дані. – Т., 2001-2010. – Режим доступу:
https://tobm.org.ua/index.aspx?res_xml=About/Stock/Ecology/Zapovidn/medobory.xmlnum=1res_xsl=About/Stock/Ecology/Zapovidn/medobory.xsl , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 15 червня 2010 р. 15:18:46. – Перевірено: 15.06.2010.

35. Природний заповідник Медобори [Електронний ресурс] // Україна: проживання, ресторани, спорт, культура, туризм / Р-ІНКОН УКРАЇНА. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 25.79 Кб). – Л., 2000-2010. – Режим доступу:
http://www.ukrain.travel/dr-uk/3123-pryrodnyj-zapovidnyk-medobory.html, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 01 червня 2010 р. 12:11:09. – Перевірено: 15.06.2010.

36. Природний заповідник Медобори [Електронний ресурс] // Заповідна Україна / програмув. М. Горпенюка ; дизайн Д. Мороз ; координ. проекту О. Тарасова ; ПРООН ; Держ. служба заповід. справи. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 47.1 Кб). – К., 2008-2010. – Режим доступу:
http://www.reserves.in.ua/pz/medobory, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Інтерактивна супутникова карта. – Опис основано на версії, датованій: 15 червня 2010 р. 15:59:23. – Перевірено: 15.06.2010.

Підземний дивосвіт Тернопільщини

37. Печери Тернопільської області [Електронний ресурс] // Вікіпедія : онлайн-енциклопедія. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 10.71 Кб). – [Україна?], 2007 – . – Режим доступу:
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%B8_%D0%A2%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%96, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 19 квітня 2010 р. 20:29:54. – Перевірено: 21.06.2010.

38. Екскурсії в печери та спелеопоходи [Електронний ресурс] // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (файл: 269.89 КБ). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/articles_main.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:22:08. – Перевірено: 21.06.2010.

39. Кузнєцов Д. Печери Тернопільської області [Електронний ресурс] / Д.Кузнєцов // Світ географії та туризму. – Електрон. текстові та граф. дані. – [Україна?], 2010. – Режим доступу:
http://ukr-tur.narod.ru/turizm/regionukr/ternop/harakter/pecher/pecherter.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 березня 2010 р. 3:35:30. – Перевірено: 21.06.2010.

40. Мичко С. Печери Тернопільщини [Електронний ресурс] / С. Мичко // Активний відпочинок / Терноп. обл. спорт.-турист. клуб. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 37. 23 Кб). – Т., 2010. – (Цікаво про…). – Режим доступу:
http://www.tourclub.com.ua/info/articles/ternopil_reg/inshe/pechery_ternopilja.htm, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 26 лютого 2010 р. 11:28:17. – Перевірено: 15.06.2010.

41. Печера “Оптимістична”: там, де немає сонця і запахів [Електронний ресурс] // 20 хвилин / Інтернет группа RIA. – Електрон. текстові дані (1 файл: 67.69 КБ). – Т., 2000-2010. – Режим доступу:
http://te.20minut.ua/news/113000 , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр. мовою. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 15:35:54. – Перевірено: 21.06.2010.

42. Печера Вертеба з пам’ятками Трипільської культури [Електронний ресурс] // Украина, туризм и Вы: все о туризме в Украине. – Електрон. текстові та граф. дані (1 файл: 96.67 Кб). – Х., 2010. – Режим доступу:
http://turson.at.ua/index/0-128 , вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр., рос. мовами. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 15:56:41. – Перевірено: 21.06.2010.

43. Печера “Вертеба” – визначна пам’ятка трипільсько культури. Дослідження та популяризація [Електронний ресурс] / керівн. проекту: М. Сохацький // Західно-українська регіональна спілка горизонтальної спалеології. – Електрон. текстові та граф. дані. – Л., 2010. – Режим доступу:
http://zursgs.com.ua/set/index.php?set=content, вільний. – Загол. з тит. екрана. – Текст на екрані: укр., рос. мовами. – Текст у форматі: html. – Опис основано на версії, датованій: 16 червня 2010 р. 16:25:04. – Перевірено: 21.06.2010.

Укладач: Воробель С.І.