Євровікторина

Вітаєм☺! Ви пройшли € вікторину

Ключові факти про ЄС

Адміністративний устрій: 28 національних держав

Адміністративний центр: Брюссель (де-факто)

Президент Європейської Комісії: Жан-Клод Юнкер

Голова Європейської Ради: Дональд Туск

Голова Європейського парламенту: Антоніо Таяні

Кількість населення: 508 191 116 млн осіб (2015 р.)

Територія: 4 324 782 км²

Офіційні мови: 24 мови (англійська, болгарська, голландська, грецька, датська, естонська, ірландська, іспанська, італійська, латвійська, литовська, мальтійська, німецька, польська, португальська, румунська, словацька, словенська, горська, фінська, французька, хорватська, чеська, шведська)

Валюта: євро (у п'ятнадцяти з двадцяти восьми держав-членів ЄС: Австрії, Бельгії, Греції, Іспанії, Ірландії, Італії, Люксембургу, Нідерландах, Німеччині. Португалії, Словенії, Фінляндії, Франції, а також на Кіпрі та Мальті).


Символи ЄС

Прапор ЄС
Прапор

Він є символом не тільки Європейського Союзу, але й символом єдності країн Європи та її індивідуальною ознакою в широкому сенсі. Коло золотих зірок символізує солідарність і гармонію між народами Європи.

Кількість зірок жодним чином не пов'язана з кількістю держав-членів ЄС. На прапорі зображено дванадцять зірок, тому що цифра «дванадцять» традиційно вважається символом досконалості, повноти і єдності. З цієї причини прапор залишається незмінним незалежно від розширень ЄС.


Девіз

«Єдність у різноманітті» - Девіз означає те, що завдяки ЄС мешканці європейських країн поєднуються у співпраці заради миру і добробуту, а численні культури, традиції та мови держав Європи є безцінним активом цього континенту


Гімн

An die Freude (Ода радості - http://dobrovol.org/toread/28/) - композиція Людвіга ван Бетховена до тексту "Ода радості" Фредеріка Шиллера


Інституції ЄС

Європейська Рада
Європейська Рада

Європейська Рада – найголовніша політична інституція Євросоюзу. До її складу входять глави держав і урядів (президенти або прем’єр-міністри) усіх країн – членів ЄС, а також Президент Європейської Комісії. Європейська Рада має постійного Президента, який координує роботу інституції та забезпечує безперервність її діяльності. З 1 грудня 2014 року цю посаду обіймає Дональд Туск. Європейська Рада визначає цілі ЄС і виробляє механізм їх досягнення. Вона вирішує актуальні міжнародні питання в рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики, яка є механізмом координації зовнішньополітичних дій держав – членів Євросоюзу.


Рада ЄС

Рада Євросоюзу
Рада Євросоюзу

Рада Євросоюзу - керівний орган. До її складу входять міністри від кожної держави-члена. Залежно від порядку денного, на засідання Ради збираються міністри закордонних справ, сільського господарства, транспорту тощо.

Основні функції Ради:

 • ухвалення законодавства ЄС спільно з Європейським Парламентом;
 • координація спільної економічної політики;
 • ухвалення міжнародних угод ЄС;
 • затвердження бюджету ЄС спільно з Європейським Парламентом;
 • розробка та імплементація спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС;
 • координація співпраці у кримінальних справах між національними судами та силами поліції.
 • Більше інформації: http://consilium.europa.eu

Європейська комісія

Європейська Комісія
Європейська Комісія

Європейська Комісія – це орган виконавчої влади ЄС, колегія якого складається з 28 членів (по одному від кожної країни).

Європейська Комісія виконує такі основні функції:

 • ініціює законодавчі пропозиції;
 • упроваджує політику ЄС та управляє бюджетом;
 • забезпечує дотримання європейського законодавства;
 • представляє ЄС на міжнародній арені.

Також до основних функцій Європейської Комісії належать управління програмами зовнішньої допомоги ЄС і сприяння розвиткові третіх країн. Новий склад Комісії призначають щоп’ять років – через шість місяців після виборів до Європейського Парламенту. Президента Європейської Комісії затверджує більшістю голосів Європарламент за поданням глав держав і урядів країн – членів ЄС. Нинішній Президент Єврокомісії – Жан-Клод Юнкер (Люксембург).

Більше інформації: http://ec.europa.eu


Європейський парламент

Європарламент – це законодавчий орган ЄС, який представляє громадян його держав-членів і обирається ними безпосередньо. З набуттям чинності Лісабонським договором Європарламент отримав такі ж законодавчі повноваження, як і Рада ЄС.

Основні функції Європейського Парламенту:

 • ухвалення законів ЄС (директив, постанов тощо);
 • ухвалення спільно з Радою ЄС щорічного бюджету Європейського Союзу;
 • демократичний нагляд за діяльністю всіх інституцій ЄС.

Громадяни держав – членів ЄС обирають своїх представників до Європейського Парламенту кожні п’ять років. Президента Європейського Парламенту його депутати обирають на два з половиною роки. З 17 січня 2017 цю посаду обіймає Антоніо Таяні (Італія).

Більше інформації: http://www.europarl.europa.eu


Суд ЄС

Суд ЄС
Суд ЄС

Суд ЄС — орган судової влади Європейського Союзу і відповідає за розв'язання суперечок між державами-членами, між країнами ЄС та Союзом, може впливати на прийняття міжнародних умов. Через велику кількість роботи, Суд має додатковий органи — Суд першої інстанції, створений Єдиним європейським актом 1987 р. Разом Суд ЄС і Суд першої інстанції складають судову гілку влади Євросоюзу.

Більше інформації: http://curia.europa.eu


Європейський суд аудиторів

Європейський суд аудиторів
Європейський суд аудиторів

Основним завданням Європейського суду аудиторів (Рахункової палати ЄС) є забезпечення того, що кошти платників податків правильно використовуються. Парламент використовує аудиторські звіти, зібрані Палатою за кожний фінансовий рік, при ухвалені бюджетного плану, який надає Єврокомісія. Суд аудитів також надає оцінки фінансовому законодавству та пропозиції щодо боротьби з шахрайством.

Європейський суд аудитів, заснований 1975 р. був створений незалежним інститутом ЄС. У свій склад включає по одному представнику з кожної країни-члена, яких призначає Рада ЄС на кожні шість років. Кожні три роки один з них вибирається на посаду Президента Палати.

Більше інформації: http://www.eca.europa.eu/Pages/Splash.aspx


Європе́йський центра́льний банк

Європе́йський центра́льний банк
Європе́йський центра́льний банк

Європе́йський центра́льний банк (ЄЦБ) — головний елемент Європейської системи центральних банків (ЄСЦБ), який як юридична особа виконує основні функції, радить національним державам та наддержавним органам щодо господарчої оцінки ухвали законів та інших правових норм Європейського Союзу, а також висловлює свою думку щодо грошової, цінової політики відповідним органам.

Найвищий орган ЄЦБ — Управлінська рада, до якої входять члени правління ЄЦБ та керівники центральних банків країн-учасниць. Ухвали потребують простої більшості голосів, кожний член управлінської ради має лише один голос.

Правління ЄЦБ очолює президент, якому підпорядковується віце-президент та чотири заступники. Їхні призначення узгоджують з головами держав та урядів країн-учасниць. Ухвали правління також потребують простої більшості голосів. Головне завдання правління ЄЦБ — справджування вказівок та ухвал Управлінської ради, що передбачає залучення до їхнього виконання центральних банків країн ЄС.

Розпочав роботу з 1 червня 1998 року. Центральна контора — у Франкфурті-на-Майні (Німеччина).

Більше інформації: http://www.ecb.int


Інші інституції ЄС

Європейський економічний і соціальний комітет представляє громадянське суспільство, організації роботодавців і працівників. http://www.eesc.europa.eu

Комітет регіонів представляє регіональні та місцеві органи влади. http://cor.europa.eu

Європейський центральний банк відповідає за європейську монетарну (валютну) політику. http://www.ecb.int

Європейський інвестиційний банк фінансує інвестиційні проекти ЄС та сприяє розвитку малого бізнесу за допомогою Європейського інвестиційного фонду. http://eib.europa.eu

Європейський Омбудсмен уповноважений приймати скарги від громадян Європейського Союзу на незадовільну діяльність його установ або органів. http://ombudsman.europa.eu