Революція гідності: маємо пам’ятати


На Майдані життя б’ється серце надії!

На Майдані життя стали доньки й сини!

Україно моя, чи здобудеться мрія,

За яку свою кров ми в цей день пролили…

Оксана Шпирко

Українська революція кінця 2013-го – початку 2014 років, яка дістала назву Євромайдан, є унікальним, раніше не баченим у світі явищем, що виражена у мирному народному спротиві. Саме на Майдані народилася нова українська нація, високоідейна, готова стояти до кінця, і навіть віддати життя у святій боротьбі за достойне майбутнє рідної землі.

Зазвичай, коли говорять гармати, музи мовчать. В Україні ж події Майдану стали революцією духу, тому музи мовчати не могли.

Українськими режисерами створено чимало кінострічок про Майдан. Не залишили без уваги революцію й письменники. Вони працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою. Тож вже після 20 лютого 2014 р. почали виходити в світ книжки про Євромайдан, серед яких – спогади, документи, збірники поезій, фотоальбоми, націоналістичні оцінки.

Віртуальна виставка документів, що містяться у фондах Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, – невеликий крок до увічнення сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Пропоновані видання розраховані на різні вікові категорії читачів та не залишать байдужим жодного з них. У книгах досліджується і документується Майдан: як історична подія, набір спільних цінностей, приклад самоорганізації і як художнє явище.

Майдан: літопис самовидців

194 дні. Євромайдан очима ТСН [Текст] / гол. ред. А. Чех. – Київ : Основи, 2014. – 173 с. : іл.

Телевізійні новини живуть недовго, зазвичай уже за кілька годин поступаючись місцем більш актуальним. Проте саме вони найкраще передають дух подій, яким судилося потрапити до підручників історії. У книзі «94 дні. Євромайдан очима ТСН» за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції Гідності. Це видання – колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих Телевізійної Служби Новин, для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя.

img-001Димид, К. Каміння Майдану [Текст] / К. Димид, М. Димид. – Львів : Свічадо, 2014. – 279 с. : іл.

Те, що Людина творить Майбутнє – очевидне: однак не всі це усвідомлюють, бо їхній простір свободи іноді обмежений чи навіть закритий. Вони дивляться, але не бачать. Те, що люди пережили на Майдані, – це Майбутнє, яке тепер у них живе! Воно сильніше від минулого і від смерті, це – дотик Вічності!

Усе представлене в цьому альбомі – лише несміливий погляд на пережите, яке з’єднало учасників Повстання Духу в один народ і піднесло до спільних висот.

Особистість кожного – це конгломерат позитивів і негативів, що проявляються в немічності, але коли людина приносить безкорисливу жертву для ближнього – тоді всі торкаємося божественного.

img-02

Кошкіна C. Майдан. Нерозказана історія [Текст] : Головне розслідування подій Революції Гідності / С. Кошкіна. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 394 с.

 

У цій книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними персонажами тієї історичної зими. Персонажами, що перебували по обидва боки барикад.

80 відсотків контенту є унікальним – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання – максимально точно реконструювати події, насамперед кулуар­ні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосеред­ньо вплинули на результат Революції Гідності.

img-002Крем`янчанка, Н. Рабів до раю не пускають [Текст] : нариси, оповідання / Н. Крем`янчанка. – Тернопіль : Терно-граф, 2015. – 159 с.

Ще не забуті події на Майдані і війна на Сході України болем відзиваються зі сторінок нової книги Неоніли Крем’янчанки «Рабів до раю не пускають». Тут ідеться і про героїв Небесної сотні, і про тих сміливців, які виборюють нашу незалежність на Донеччині і Луганщині, і про волонтерів, священнослужителів, без допомоги яких важко жилося б нашим землякам-героям в холодних окопах під пильним прицілом «друзів-братів».

Книга звернена до наших гарячих сердець, завдяки яким ми зуміємо дати гідну відсіч ворогу. За щасливе майбутнє боролася Небесна сотня, за це боротимемося й ми.

3Літопис самовидців [Текст] : Дев’ять місяців українського спротиву / авт. проекту О. Забужко ; упоряд. Т. Терен. – Київ : Комора, 2014. – 311 с. : іл. – Текст укр., рос. мовами.

Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013-го по літо 2014-го – ця книжка простежує, в хронологічній послідовності, зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни, складено з найпопулярніших за цей час дописів у соцмережах, виступів в інтернеті, фрагментів новинної стрічки і т. д. Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «ніки», об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження». Читач таким чином отримує можливість доторкнутися до історії в момент її прямого творення.

2Люди Майдану. Хроніка [Текст] / за ред. Л. Івшиної ; упоряд.: Р. Канюка, М. Семенченко, А. Жуков. – Київ : Укр. прес-група, 2014. – 238 с. : іл. – (Бібліотека газети “День”).

Фотоальбом “Люди Майдану. Хроніка” – про кожного з нас. Це добірка знакових фотографій з майдану: від найпершого вечора – до трагічних подій на Інститутській. І навіть більше. Фотореспонденти та журналісти “Дня” були у вирі подій, серед тих, хто творив Історію на головній площі країни та поза нею. Цей альбом – узагальнене відчуття Майдану безпосередніми його учасниками, – яким його побачив, зафіксував та осмислив на своїх шпальтах “День”. “Майдан вивів на авансцену української і світової історії нові українські обличчя, характери, – зазначила головний редактор “Дня” Лариса Івшина у передмові до фотоальбому. – Запам’ятаймо цей час у образах”.

img-003Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки [Текст] / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 778 с.

Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».

Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії. Багатоголосся думок, представлених у книзі, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.

img-03Мухарський А. Майдан. (Р)еволюція духу [Текст] : мистец.-культурологіч. проект / А. Мухарський. – Київ : Наш формат, 2014. – 305 с.

Книга-калейдоскоп, в якій зібрані відверті й критичні погляди на Українську революцію 2013-14 рр., емоції без купюр і деталі, що залишились за кадром медіа.

Публічні інтелектуали, громадські діячі, філософи, історики, письменники, художники, герої й очевидці революційних днів української історії в щоденни­ках, есе й ексклюзивних інтерв’ю розповіли про темний і світлий бік Майдану, версії причин і наслідків, «білих плям» і таємничих збігів у подіях листопада – лютого 2014 року.

Видання розраховане на коло читачів, яким цікава контраверсійна точка зору на українську історію, політику і культуру.

4Небесна сотня [Текст] / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова [та ін.]. – Харків : Фоліо, 2014. – 206 с., 9 арк. фот. : іл. – Текст укр., рос. мовами.

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше – своє життя – заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги – звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні – заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона – німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

img-04Небесна сотня: історія нескорених [Текст] : жива історія героїв / ред. Г. Слюзар, М. Николин, М. Коломієць [та ін.]. – Нововолинськ : Формат, 2015. – 111 с. : іл. – Кн. в 3D форматі.

«…Честь і гідність – чесноти властиві вільним людям, які ніколи не зможуть змиритись із пануванням зла. Без помаранчевого Майдану 2004 року не відбулося б червоно-чорного Майдану 2013-2014 років. Без Революції Гідності Україна була б іншою. Україна не була б Україною, якби не герої. Герої Небесної Сотні. Герої не вмирають! Вони завжди будуть із нами…»

У книзі, виданій у форматі 3D, зібрані живі історії про усіх Героїв Небесної сотні Тернопільщини. Їх загалом 6. У виданні подається їхня біографія крізь призму спогадів і розповідей родичів та друзів.

img-004Середюк, О. Україна. Хроніка подій: від Майдану – до АТО [Текст] / О. Середюк. – Київ : Стебеляк, 2015. – 339 с.

«Майдан». Це слово стало синонімом свободи і незалежності, гідності і волі. Воно у всіх на устах. Його не перекладають на жодну мову. В залежності від політичного вітру, дехто добавляє присудок: «Євромайдан», «антиМайдан». Aле слово залишається міцне у своєму корінні, в стержні. На початку XXI століття древній Київ знову відкрив на весь світ силу Майдану.

У публіцистичних статтях, які автор починав висвітлювати ще за Помаранчевого Майдану, як репетицію Євромайдану, посилаючись на історичний досвід та джерельну базу, він цілком переконливо довів, що народ має право на повстання, право мати та застосовувати зброю для захисту свого і Батьківщини. Гострі публіцистичні статті чергуються з ліричним відступом київських та волинських поетів про жертовність «Небесної Сотні». Вперше розкрито сакральне слово «Майдан», подвиг героїв революції Гідності, які мужньо протистоять окупантам в країні. Надзвичайно актуальну тему розкриває автор в аналітичній статті «Хочеш миру — готуйся до війни», в якій подає попередження для нинішніх керівників. АТО чи війна проти московського цинічного агресора ? Чому український націоналіст подякував Путіну і «Що буде завтра?»,- ви дізнаєтесь зі сторінок цієї книги.

Останні події сколихнули світ, всі зрозуміли: НАДІЯ НА УКРАЇНУ! МИ BИСТОЄMO! МИ ВИТРИМАЄMO! МИ ПЕРЕМОЖЕМО!»

Книга є логічним продовженням публіцистичних книг автора «SOS», та «РУХ — рятуйте Україну, хлопці» і стане цікавою та корисною для всіх, хто небайдужий до долі нашої Вітчизни.

5Слабошпицький, М. Гамбіт надії [Текст] : Україна: констатації, матеріали, виклики, сподівання / М. Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 263 с. : іл.

Це книжка про Майдан. Про неможливість перемогти режим Януковича. І про нашу перемогу над режимом Януковича. І про подвиг Небесної сотні. І про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація.

img-005Стражний, О. Менталітет Майдану [Текст] : Хроніка подій – свідчення очевидців / О. Стражний. – нове вид. – Київ : Дніпро, 2016. – 251 с.

У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє.

Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними».

Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.

img-006Филипович, Л. Майдан і Церква [Текст] / Л. Филипович. – Київ : Техніка, 2015. – 650 с.

Книга є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр., що відбулися в Україні після непідписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом, коли українці вийшли з мирними протестами проти політики влади. Фокус зроблений на зборі та аналізі інформації про реакцію релігійних організацій України та їх лідерів на мирні протестні народні акції та спроби силового придушення волевиявлення народу.

До збірки увійшли не тільки хронологія подій, офіційні документи ВРЦіРО, окремих релігійних організацій, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та їх пасторів, але й експертні оцінки політиків, державних діячів, а перш за все – релігієзнавців, які покликані об’єктивно і неупереджено розкрити суть духовного Майдану, зміст революції гідності, показати роль релігії і Церкви в становленні громадянського суспільства та сучасних соціально-політичних процесах.

Рекомендовано для науковців, державних службовців, релігійних лідерів, усіх, хто цікавиться проблемами позиціювання Церкви в сучасному світі, її ролі в політичних процесах.

img-007Цвід, А. Клич Майдану. Літопис самовидця [Текст] : поема / А. Цвід ; Обличчя Майдану : живопис, графіка / М. Соченко. – Київ : Укр. пріоритет, 2015. – 87 с. : іл.

Обличчя Майдану — це обличчя видозміненого світу сучасності, відображені в душах і вчинках українців — людей, що вийшли на бій за свою свободу, за гідність своєї нації. Це обличчя народу, який із правіку був європейським, який дав світу сіяне землеробство й відкрив дорогу до зір, який показав зразок незламного духу в прагненні бути вільним.

Цей альбом — це синтез живопису й поезії двох неймовірно талановитих і патріотичних жінок — активних учасниць революції — художниці Марини Соченко та поетеси Антонії Цвід. Саме тому він лунає потужним Кличем Майдану й стукає в наші серця крилами Небесної Сотні.

img-05Юркевич, А.   Моя революція [Текст] : спогади / А. Юркевич. – Тернопіль : Вектор, 2015. – 39 с. – (Герої не вмирають!!!)

Книга тернополянина, учасника Революції Гідності, командира другого взводу другої роти батальйону “Айдар” Андрія Юркевича (позивний Грізлі), який загинув 5 вересня 2014 року неподалік села Весела Гора на Луганщині. Це спогади про події 18-20 лютого 2014 року в Києві. Як зазначив автор, це «посвята як тим героям, які не повернулись додому, так і тим, хто залишився живим і загартував свій дух для подальшої боротьби».

Майдан у художній літературі

img-06Антологія “Україна-Європа” [Текст] : упоряд. О. В. Красовицького. – Харків : Бібколектор, 2015. – 573 с.

Рік тому ми жили в зовсім іншій країні, ніж живемо зараз. За цей рік країна пройшла нескінченно довгий шлях — від досить ситої і ста­більної авторитарної держави з негативним економічним прогнозом, що поступово віддаляється від усе ще очікуваного європейського шля­ху, до країни, яка пережила тримісячну мирну революцію з трагічним, але переможним фіналом, втрату частини своєї території, піврічну війну на Сході, яка стала частиною плати за те, що народ відстояв євро­пейський вектор. Зараз у нас абсолютно інша країна. Й інший народ.

Письменники, твори яких увійшли до антології, визначають облич­чя нашої літератури. І це обличчя повернуто до Європи. В оповіданнях та уривках з іще не виданих романів — тема європейського минулого та майбутнього України. Тут же і трагічна сучасність — в антології є і складні міжнаціональні стосунки на території нашої країни, і тема Майдана, і навіть збитий Боїнг.

2Базів, В. Армагеддон на Майдані [Текст] : роман-реквієм / В. Базів. – Київ : Укр. пріоритет, 2014. – 159 с.

Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та всепоглинальне за своїм гостросюжетним магнетизмом Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану на самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни — у супрязі з усім прогресивним світом — древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.

3Бердинських, К. Є люди [Текст] : Теплі історії з Майдану / К. Бердинських. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 179 с. : іл.

Ця книжка – блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. У щоденнику «Є люди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення і любов.

1Борітеся – поборете! [Текст] : поетика революції / уклад. та авт. передмови О. М. Уліщенко. – Харків : Віват, 2014. – 95 с.

До книги увійшли вірші поетів різних поколінь, поєднаних однією ідеєю — боротьбою за незалежність, свободу і соборність України. Поетичні рядки сповнені туги за полеглими в нерівному бою і, разом із тим, світлої віри в перемогу, нездоланність нашого народу. Світлини з Майдану проникливо відтворюють усю палітру буремних протистоянь.

img-07Гук, Н. Євромайдан. Звичайні герої [Текст] / Н. Гук. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 140 с.

 

Це збірка розповідей про звичайних і водночас неймовірних людей, які створили революцію 2013 – 2014 років. Тут усього потрошку: долання меж і страхів, шалена любов до Батьківщини, рішучість діяти, бажання залишити нащадкам єдину та квітучу Україну, переосмислення буття й відкриття ново¬го себе, сміливість відстоювати свободу, перемога над байдужістю, буденні дива. Але основа всіх подій єдина – прагнення змінити світ на краще та віра, яка не знає слова «неможливо».

img-008Дашвар, Л. Покров [Текст] / Л. Дашвар. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 379 с.

Романи Люко Дашвар незмінно мають успіх у читача. Вона пише так гостро й пронизливо, психологічно й чутливо, що торкається струн душі кожного… Неможливо не співчувати її героям, як неможливо не звернути увагу на гострі, болючі, неоднозначні питання, які порушує письменниця…

Ніч проти ЗО листопада 2013 року багато чого змінює і в житті країни, і в долі киянки Мар’яни Озерової. Після розміреного напівсонного існування дівчина опиняється у вирі подій і несподіваних зустрічей: виснажливі чергування на Майдані, зникнення коханої людини та пошуки нащадків у сьомому коліні славного козака Яреми Дороша, яких прокляла його дружина — зарозуміла шляхтянка Станіслава. Та чи не даремні пошуки? Адже перед цими щасливцями постає непростий вибір — незліченні скарби, що їх мають успадкувати від свого предка, чи кохання і воля…

4Дичка, Н. Знакове світло Майдану [Текст] : зб. поезій / Н. Дичка. – Київ : Смолоскип, 2014. – 45 с. : іл.

Майдан – це явище світового масштабу. Він нікого не залишив байдужим. Особливо письменників, у руках яких перо й слово – велика зброя, з якою йдуть, ішли й ітимуть не лише на барикади… «Знакове світло Майдану» – збірка поезій відомої української письменниці, члена НСПУ, лауреата премій «Смолоскип» (1995) і «Гранослов» (1996)» та багатьох інших міжнародних і всеукраїнських конкурсів – Надії Дички. Авторка по-філософськи глибоко та по-ліричному чуттєво зображує події, що відбувалися на Майдані у Києві 2013-2014 рр. Збірка розрахована на широке коло читачів і насамперед вражає майстерністю та професійністю віршів, чим і відрізняється від масового напливу творів майданної тематики.

6Євромайдан [Текст] : лірична хроніка. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 46 с.

Коли люди пережили шок від перших кривавих подій, гнів помсти й холоднокровність оборони, – почалося глобальне структурне осмислення нової дійсності. Поезія — це перші спроби зрозуміти, що відбулось.

7Євромайдан: хроніка в новелах [Текст] / В. Івченко, О. Чупа, М. Єщенко, Р. Повзик, Є. Манженко, А. Трохименко [та ін.]. – Брустурів : Дискурсус, 2014. – 213 с.

До книжки ввійшли кращі тексти, надіслані на конкурс «Новела по-українськи» від журналу «Країна». Згустки відчуттів, емоцій і сюжетів, які ми ще так добре пам’ятаємо і які варто ніколи не забувати.

8Євромайдан: хроніка відчуттів [Текст]: [колекція есе Тараса Прохаська, Івана Ципердюка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Юрія Винничука]. — Брустурів : Дискурсус, 2014. — 156 с.

Подія Євромайдану й окремі дії в період його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час. Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук як літописці Євромайдану не фіксують події, а реагують на них так, як може відгукуватися кожен українець. І роблять вони це у власній письменницькій манері.

5Ірванець, О. Пісні війни [Текст] : вірші останніх років / О. Ірванець. – Київ : Дух і літера, 2014. – 40 с. : іл.

«Пісні війни» – невеличка збірка з двадцяти віршів та кількох десятків фотографій, які відображають нелегкі часи революції і сьогоднішні події на Сході України.

img-08Кокотюха, А. Вогняна зима [Текст] : роман / А. Кокотюха. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 348 с.

Ще вчора кожен громадянин України мав своє життя. У якому, здавалося, не було місця для подвигу. Але прийшла вогняна зима 2013—2014-го і тисячі українців опинилися у вирі Революції Гідності – та по різні боки барикад Успішний бізнесмен Стогов стає активістом Автомайдану. Продавщиця з косметичного магазину Алла тепер волонтерка. Студент на прізвисько Птаха виходить із віртуального світу і робить «коктейлі Молотова». Тітушка Сірий не має переконань, аби платили. А Олег, боєць «Беркуту», готовий карати «майданутих» навіть задарма… Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо — і затамовуюємо подих. Бо тут усе справжнє – і життя, і кохання, і ненависть. І смерть А ще — відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре…

9Лукащук, Х. Казка про Майдан [Текст] / Х. Лукащук. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 23 с. : іл.

Зараз у багатьох виникає питання: як говорити з дітьми про драматичні події, які пережила наша країна, відстоюючи прагнення людей жити в оновленому суспільстві. Про Майдан було і буде багато видань. А це – книга для маленьких, які все бачать, розуміють і по-своєму сприймають. «Казка про Майдан» перша спроба говорити з малими дітьми про складні речі виражальними засобами казки. Автор – Христина Лукащук – створила не лише текст, а й дуже символічні, сповнені архетипів та глибинних сенсів, малюнків. А ікона, що на обкладинці, яку намалював Роман Зілінко, буде дітям служити ще й оберегом.

10Материнська молитва [Текст] : українки – героям Майдану : поезії. – Київ : Наш Формат, 2014. – 71 с.

У збірнику вміщено поезії, присвячені захисникам України – героям Майдану 2013-14 років. Автори творів – це і відомі поетеси, і звичайні жінки, яким болить доля рідної країни і доля тих, хто став на шлях боротьби за неї.

11Небесна сотня [Текст] : антологія майданівських віршів / упорядкув., передмова Л. Воронюк. – Чернівці : Букрек, 2014. – 399 с.

До антології «Небесна Сотня» ввійшли вірші понад двохсот сучасних українських та інших письменників (з України, Польщі, Білорусії, Франції, Росії, Італії, Канади, США), а та-кож непрофесійних авторів про революційну боротьбу українців протягом листопада 2013 – лютого 2014 років проти тиранічної влади. Втім, не так проти влади, як за своє майбутнє. Ця антологія є першою спробою зібрати, упорядкувати та зберегти майданівські вірші, написані українською, російською, білоруською, польською, французькою мовами. З точки зору літературної та історичної цінності цю книгу без перебільшення можна прирівняти до антології Юрія Лавриненка «Розстріляне відродження», адже якщо б у 30-ті роки минулого століття доробки українських сподвижників- письменників не були зібрані в один збірник, існувала величезна загроза того, що більшість творів були б назавжди втрачені. Безперечно, антологія «Небесна Сотня» претендує на високе звання «народна книга».

img-009Процюк, С. Під крилами великої Матері [Текст] : Ментальний Майдан : роман / С. Процюк. – Брустурів : Дискурсус, 2015. – 239 с.

По-перше, цей роман суспільно-історичний — торкається подій Євромайдану. Головний герой хоче, але через хворобу тіла не може бути на Майдані. Чому він так болісно це сприймає? Чого бажає?

Новий роман Степана Процюка — це свідомість доби в “хірургічному” розрізі. Усі нутрощі — напоказ. Моторошно? Звісно! Але тільки так кожен може зрозуміти, чому він такий… Чому на одному плечі сидить невидимий “мамай”, а на іншому “ватник”?

12Рудневич, М. Я з Небесної Сотні [Текст] : повість / М. Рудневич. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. – 180 с. – Кн.-«перевертень». – Вид. в одній обкл. з кн.: Я из Небесной Сотни / М. Рудневич.

Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя – про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції… Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва. Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею – Макса зі Сміли…

13Стасюк О. Не хочу стояти осторонь [Текст]: Стежками революції: [Поезії] /О. Стасюк.- Вінниця: Рогальська І. О., 2014.-35с.

Ольга Стасюк – юна 16-річна поетеса з міста Вінниці, що навчається в 11 класі. Вона – переможниця багатьох конкурсів та олімпіад, а також вже має дві книги: «Збірка весен та гарячого літа»(2011) та «Вклонюся небу» (2013). Революція 2014 року також не могла не зачепити серце дівчини, – її твори про Майдан сповнені віри, надії та щирого юнацького патріотизму. При чому події зими 2013-2014 постають перед читачем як втілення глибокої ідеї переродження суспільства, коли народ виходить із давніх тенет рабства, а моральні та духовні цінності перемагають над матеріальними. Поетеса впевнена, що ця сторінка української історії ніколи не зникне в забутті, а нашу країну чекає лише вільне, незалежне майбутнє.

img-09Филипчук, З.  День і ніч навколо багаття [Текст] : роман-репортаж / З. Филипчук. – Львів : Апріорі, 2015. – 204 с.

Час іде стрімко. І вже те, що відбувалося не так давно на наших очах, сьогодні стає історією. Саме такі події – зима 2014 року в Україні – описуються в новій книзі. Автор пере­буває в гущі народу, що вийшов виборювати свою людську гідність, і через його думки, погляди, переживання, діалоги з ближніми спостерігається суть життя – від найостаннішого злидаря-безхатченка до найперших багатіїв при владі, що пнуться керувати планетою.