(1911-2007)
Володимир Савчак народився 25 травня 1911 року в Бережанах, на околиці, що колись називали Адамівка (нині вулиця Шевченка), поблизу старовинної дерев’яної церкви св. Миколая. Там була майстерня його батька, майстра-стельмаха. Хлопець навчався в Бережанській гімназії, вивчав малювання. У 16 років захопившись патріотичними ідеями, вступив до Пласту, а згодом до лав Січових Стрільців.
У 1930 році, коли поляки проводили жорстоку «пацифікацію» на галицьких землях, 19-річний Володимир вирушив до Львова, де вивчав філософію і математично-природничі науки, а пізніше малярство (1934-1935) у Львівському університеті. Там він підтримував зв’язки з артистичним відділом львівської Технічної школи. У 1935 році Володимир виїхав до Вільна, де навчався та працював в Мистецькій Академії. Згодом він співпрацював з Варшавською академією мистецтв, і мав змогу бувати на літніх мистецьких її таборах для студій пейзажу. Під час першої радянської окупації був декоратором у Бережанському театрі «Сокіл», а в час війни викладав малювання в Бережанській гімназії.
У 1948 році Володимир Савчак емігрував до Австралії, де жив та працював учителем мистецтва, в управлінні Фундації українознавчих студій. Він творив колоритні пейзажі та морські затоки і пристані, квіти, українські Карпати та сині австралійські гори. Також розписав українську церкву в передмісті Мельбурна.
Володимир Савчак створив понад тисячу картин, які зберігаються в приватних колекціях та музеях України, Австралії, Канади та США. Своїм мистецтвом він збагатив українську та австралійську культуру. Намалював старовинну дерев’яну церкву святого Миколая в Бережанах, аби показати українцям за кордоном частинку краси рідного міста.
Володимир Савчак помер 6 березня 2007 року, похований на 47-в полі Голосківського цвинтаря у Львові.
Володимир Савчак був одним із перших українців, який став членом асоціації митців Австралії. Міжнародний біографічний центр у Кембриджі вніс його до переліку видатних і діяльних людей. У 1990 році Американський біографічний інститут обрав художника «Людиною року». Він також був Почесним громадянином міста Бережани. Свого часу митець подарував частину своє мистецької спадщини, а це понад 200 картин, Бережанському краєзнавчому музею.
Література
Бідзіля Т. Божий дар – людям / Т. Бідзіля // Свобода. – 2011. – 17 черв. – С. 4.
Дзьомба Н. Талант сказати пензлем, або Володимир Савчак – бережанський маестро із Синіх Гір / Н. Дзьомба // Вільне життя. – 2010. – 23 лип. – С. 5.
Дивосвіт художника із синіх гір : кн.-фотоальб. присвячена творчості укр. мистця з Австралії В. Савчака / упоряд. В. Цвєтков. – Дрогобич : Відродження, 1997. – 191 с.
Михайлинин М. І в Австралії прославив Бережани / М. Михайлинин // Сільський господар. – 2024. – 14 серп. – С. 6.
Проців М. Маєстро із синіх гір / М. Проців // Вільне життя. – 2011. – 17 черв. – С. 6.
Савчак В. Там, за обрієм мати Бережанська гімназія : сторінки історії : ювілейна кн. / упоряд. Н. Волинець. – Тернопіль : Джура, 2007. – 1027 с.