(1901-1979)
Український письменник, летун УГА, видатний культурно-політичний діяч Михайло Шарик народився 24 жовтня 1901 року у селі Денисові Козівського району. Завдяки своїй родині та місцевим вчителям хлопець отримав міцне християнське та національне виховання. У рідному селі він успішно закінчив початкову та доповнюючу школу, захоплювався поезією, сам писав вірші.
У 1918 році Михайло Шарик добровольцем вступив до Української Галицької Армії (УГА). З листопада 1918 року був кулеметником 1-ого Подільського полку ім. Симона Петлюри в Тернополі, а згодом кулеметником 1-ї бойової летунської сотні Українського летунського полку УГА під командуванням Петра Франка. В Українській летунській армії Михайло Шарик прослужив від її початку і до кінця існування.
Про події Першої світової війни Михайло Шарик вдало описує у книзі «Діти війни», що вийшла у трьох томах у видавництві І. Тиктора у Вінніпегу в 1955-1956 роках.
У післявоєнний період М. Шарик належав до УВО, служив у польській армії, вів активну підпільну роботу проти окупаційного польського режиму. У 1926 році був змушений виїхати в еміграцію до Канади, щоб не стати жертвою польської репресивної машини. Одразу по приїзді в канадське місто Едмонтон, Михайло Шарик активно включився в суспільно-громадське життя. Був співорганізатором і засновником української стрілецької громади, видавництва «Новий шлях» і засновником ОУН, де виконував обов’язки крайового організатора. Під час Другої світової війни служив у канадській армії.
Про свій величний сподвижницький культурно-громадський шлях за півстоліття Михайло Шарик докладно описує в книзі «З віддалі 50 літ» у трьох томах. Ця белетристично-мемуарна книга розповідає про складне історичне минуле нашого народу, його незламну боротьбу за світлу національну ідею і за волю України. Поезія та спогади про О. Вітошинського, І. Блажкевич, П. Дідича опубліковані у збірці «Розсипані перли».
Помер М. Шарик 22 жовтня 1979 року в м. Ст. Катеринс (Канада), де і похований. Книги та особисті речі письменника, громадського діяча сьогодні знаходяться у Денисівському краєзнавчому музеї.
Література
Шарик М. Діти війни [Текст] : спогади. Ч. 1 / М. Шарик. – Вінніпег : Вид. Іван Тиктор, 1955. – 128 с.
* * *
Лугова О., Луговий Б., Мельничук. Б., Савак Б. Шарик Михайло Федорович (Теодорович) // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П-Я. – С. 623-624.
Михайло Шарик [Текст] // Хома В. Літературно-мистецька Козівщина. – Тернопіль, 2003. – С. 62-63.
Савак Б. Вірний син України [Текст] / Б. Савак // Свобода. – 2011. – 21 жовт. – С. 3.
Савак Б. Присвячено Михайлові Шарику / Б. Савак // Вільне життя. – 2001. – 11 груд.
Хома В. З кола денисівських митців / В. Хома // Тернопіль вечірній. – 1996. – 13 лист.