Яка діюча бібліотека України є найдавнішою?
Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка була заснована 1608 р. як навчальна книгозбірня школи при єзуїтському колегіумі. Її фонди на сьогодні становлять більше трьох мільйонів книг, 120 тисяч з яких це унікальні стародруки і рукописи. Окрім того, Наукова бібліотека має найбагатший репозитарій старої періодики.
В якій країні публічних бібліотек більше, ніж ресторанів McDonald’s?
Станом на 2020 рік населення США складало 329,5 мільйона осіб, яке обслуговувало майже 17 454 публічні бібліотеки, включаючи центральні бібліотеки та їх філії, а також пересувні бібліотеки (bookmobiles ). А в 2021 році було підраховано, що в Штатах знаходиться 13 438 торгових точки ресторанів McDonald’s.
В якій бібліотеці є Секретний архів?
Ватиканський секретний архів (лат. Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum) — зібрання архівних документів від середньовіччя до наших днів, що зберігається у Ватикані. «Секретним» архів називається тому, що є приватним архівом Папи та обмежений для відвідування. Загальна протяжність стелажів з документами сягає 85 км.
Де знаходилася Александрійська бібліотека - найзнаменитіша бібліотека давнини?
Александрійська бібліотека буда заснована близько 290 до н. е. в Єгипті. У її фондах були зібрані праці мислителів античності, твори римської, грецької, індійської, єгипетської та інших літератур. Зберігалося близько 700 тис. папірусних і пергаментних манускриптів, кам’яних і вощених табличок із клинописом та ієрогліфами.
Ім’я якого відомого казкаря носить бібліотека Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США)?
Ця бібліотека носить ім'я Теодора С’юза Гейзела, котрого покоління американських дітлахів знають як Доктора С’юза, казкаря та мультиплікатора. Тут зберігається велика колекція його малюнків, записників, книжок, фотографій, відеозаписів тощо.
Де знаходиться найменша бібліотека у світі?
Найменша бібліотека знаходиться в місті Уестбері-Саб-Мендіп (Великобританія). Це стара телефонна будка, яку місцеві жителі використовують як приміщення для обміну й зберігання книг і DVD дисків. Вона працює цілодобово. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю уже прочитану полицю уже прочитану книгу і беруть нову.
Яка бібліотека найбільша у світі?
Найбільшою в світі бібліотекою є американська бібліотека Конгресу. Бібліотека Конгресу є офіційною національною бібліотекою Сполучених Штатів і зберігає деякі з найважливіших документів країни. Колекція налічує понад 39 мільйонів книг та інших друкованих матеріалів, 3,6 мільйона записів, 14,8 мільйона фотографій, 5,5 мільйона карт, 8,1 мільйона нот і 72 мільйони рукописів. Але завдяки сучасним технологіям всі її книги були на всяк випадок оцифровані, причому для їх зберігання досить масиву жорстких дисків всього в 15 Тб.
Перші відомості про бібліотеки відносяться до часу існування
Перші згадки про бібліотеку сягають ІІІ ст. до н.е. Ще в часи Шумерської держави книги-таблички зберігали у спеціальних глиняних глечиках, на які вішали свого роду маленькі етикетки з вказівкою тематики текстів.
Що таке інкунабула?
Інкунабула – це книжка, памфлет або односторонній відтиск, видрукований (а не переписаний вручну) в Європі від початку книгодрукування і до 1 січня 1501 року. Видання цього періоду є вкрай рідкісними, оскільки їхній наклад був у межах 100—300 примірників.
У найдавніших бібліотеках зберігали книги у вигляді
Дуже поширеним матеріалом для фіксування і поширення інформації була м’яка глина. Цей матеріал був одним із найголовніших упродовж 4-3 тис. до н. е. у країнах Передньої й Середньої Азії, на острові Крит. Добре вимішену глину розрізали на однакові пластинки, випалювали на вогні, а тоді до них бралися спеціально підготовлені творці перших книг, каліграфи.
Де засновувалися перші бібліотеки в Україні?
Перші бібліотеки Київської Русі почали відкриватися при церквах і монастирях після ухвалення в 988 році християнства. Вчені ченці старанно переписували не лише святі книги, а й працювали над літописами. Як святині берегли літописи при монастирях і передавали з покоління в покоління. Роботу померлого ченця-літописця продовжував інший.
Що робили в середньовічних бібліотеках України, щоб книги не крали?
Колись у бібліотеках Західної Європи найцінніші книги приковували до своїх місць ланцюгами. Та одним з найцікавіших був засіб, що широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне закляття або лайка до того, хто захотів би цю книгу привласнити. На одному рукописі XVIII ст. стояв навіть такий двовірш: "Хто би мав сю книгу красти, тому сім літ свині пасти".
Де знаходиться бібліотека, яку номінували на архітектурну премію ЄС імені Міса ван дер Рое 2019 року?
Центр Шептицького - перша за роки незалежності України будівля, побудована спеціально для бібліотеки. Будівництво п'ятиповерхової бібліотеки тривало два роки (2015-2017). Проект Центру розробила архітектурна фірма Behnisch Architekten. Його вартість становила 5,7 млн доларів. Площа Центру - 6027 кв. м. Центр Митрополита Андрея Шептицького — це новітній інформаційно-ресурсний центр, котрий включає в себе бібліотеку, громадський простір, навчальні приміщення та приміщення адміністрації Українського католицького університету.
Де знаходилися давньоримські публічні бібліотеки?
Спочатку бібліотеки у Римі розташовувалися в основному на заміських віллах багатих патриціїв. Але римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні — там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
До XX століття бібліотекарами були лише
У 1887-му була створена перша професійна бібліотечна школа. Їх засновником був директор Колумбійського університету Мелвілл Дьюї. Він активно долучав до роботи з книгами жінок, що викликало чимало розмов, адже до ХХ ст. бібліотекарами були лише чоловіки.
Хто заснував першу бібліотеку в Київській державі?
Першою відомою бібліотекою у Київській державі була бібліотека при Софійському соборі в Києві. Вона була заснована в 1037 році князем Ярославом Мудрим. У ній зберігались церковні твори, праці з історії, географії, астрономії, філософії та ін.