(1932-2008)
Субчак Мар’ян − український художник, народний майстер живопису, відмінник освіти України, лауреат мистецької премії імені Ярослави Музики.
Народився майбутній художник 27 червня 1932 р. в с. Романівка, Теребовлянського району в родині сільського столяра. Будучи ще юним хлопцем, уже дуже любив малювати і одного разу на прохання знайомих хлопців-повстанців намалював для них українську національну символіку. За таке малювання рішенням «трійки» у 1947 йому присудили десять років таборів. Покарання відбував на шахтах у Воркуті. У 1954 р. реабілітований, повернувся в родинне село. А у 1957 році хлопця мобілізували на військову службу аж на Урал. Навіть перебуваючи у засланні та на військовій службі, хлопець багато малював, особливо в портретному жанрі.
У 1966 році закінчив Тернопільську школу художників-оформлювачів, згодом Московський народний університет мистецтв (1967), Теребовлянське культурно-освітнє училище (1974). Одружився, разом з дружиною Лесею, виростили двох синів. Проживаючи в Теребовлі у школі-інтернаті, викладав креслення та живопис для глухонімих. Для цього вивчив мову жестів. Також працював організатором-керівником художньої студії в Теребовлянському будинку культури, Романівській школі, Теребовлянському культурно-освітньому училищі.
Творчість Мар’яна Субчака можна умовно поділити на чотири періоди: ранній, зрілий, канадський і після канадський. До раннього періоду належать картини, написані юним художником у період його заслання (1947– 1954 рр.). Це переважно пейзажі тієї місцевості, де довелося перебувати юнакові. Це зокрема «Краєвиди Дрогобича» і «Дрогобицькі сосни» (1951) та «Каторжани – на роботу в шахту» і «Концтабір для політичних в’язнів. Воркута» (1953). В пейзажах, написаних у районах суворої півночі, за полярним колом, художник відображає ту гнітючу реальність, яку довелося пережити йому і тисячам інших політв’язнів.
Період зрілості художника є найбільшим і охоплює роки від 1958 до вересня 1998. За цей час Мар’ян Субчак досконало оволодів технікою письма акварельними та гуашевими фарбами. Його хист виявився у різних жанрах живопису – портреті, натюрморті, ліричному, епічному, індустріальному та архітектурному пейзажах.
Перебуваючи у Канаді (1998), художник захопився екзотикою того краю і натхненно відображав усе, що потрапило в поле зору і привернуло його увагу. Це не лише «дикі» місця природи, але й бурхливі ріки, ажурні мости, що високо піднімаються над ними, водоспади і церкви. Помітна деяка, невластива художникові і його українським пейзажам, барвистість картин, яка відчутна не лише у відображенні осінніх дерев, а й неба і гір. Канадський період у творчості Мар’яна Субчака був плідним, але дуже коротким (три місяці). Ностальгія повернула його в Україну. В рідному краї він з попереднім юначим запалом продовжував писати дорогі йому краєвиди, церкви, натюрморти, портрети. Ніби по-новому глянув на Теребовлянський замок «Теребовлянський краєвид» (1998), на «Романівську церкву»(1999), а в композицію «Надбрамної церкви у Зарваниці» (2005) вводить фігури людей, чого не помічаємо в попередніх творах художника.
Мар’ян Субчак учасник понад 30 колективних виставок у Дрогобичі, Києві, Тернополі, Кракові (Польща). Роботи Мар’яна Субчака зберігаються в музеях Бережан, Теребовлі, Тернополя, Палермо (Канада), приватних колекціях в Австралії, Італії, Німеччини, США.
Помер Мар’ян Субчак 2 червня 2008 р. у м. Теребовля.
Література
Барвиста палітра життя художника [Текст] // Романівка у спогадах : іст.-краєзнавчий нарис / редкол.: О. М. Якубівська, С. Й. Фарботняк, С. М. Ткачик [та ін.]. − Тернопіль : Воля, 2012. − С. 40-45.
Гриб А. Ляда [Текст] : серце ткацького верстата / А. Гриб. − Тернопіль : Підруч. і посіб., 2009. − 320 с.
Бойчук Н. Теплом дихають картини [Текст] / Н. Бойчук // Вільне життя. – 2000. – 29 квіт. – С. 4.
Гриб А. Журі підбило підсумки [Текст] / А. Гриб // Вільне життя. – 2004. – 21 лют. − С. 3.
Гриб А. Пейзаж у контражурі [Текст] / А. Гриб // Вільне життя. – 2005. – 5 лют. – С. 4.
Канада очима Мар’яна Субчака [Текст] // Нова Тернопільська газета. – 2005. – 2 лют. – С. 6.
Кушнірук А. Одна, але полум’яна пристрасть : Художник Мар’ян Субчак відбував заслання у Воркуті лише тому, що малював тризубці на укр. прапорі [Текст] / А. Кушнірук // Свобода. – 2007. −26 жовт. – С. 8.
Мар’ян Субчак – творець від Бога // Номер один. – 2008. – 13 лют. – С. 10.
Попова О. Художник з Теребовлі – найкращий серед непрофесіоналів [Текст] : [М. Субчак – лауреат обл. мист. премії ім. Я. Музики за 2005 р.] / О. Попова // Номер один. – 2006. – 18 січ. – С. 18.
Попова О. Канада очима Мар’яна Субчака [Текст] / О. Попова // RIA+. – 2005. – 2 лют.
Субчак Мар’ян Петрович [Текст] / А. Гриб // Тернопільський енциклопедичний словник. – Тернопіль, 2008. – Т. 3 : П-Я. – С. 370.
Щавінський В. Із славетної когорти Бойчукістів [Текст] : [виставка «Канада очима українця» М. Субчака в обл. худ. музеї] / В. Щавінський // Свобода. – 2005. – 12 лют. – С. 8.