“Світло її таланту” (до 135 річчя від дня народження Соломії Крушельницької)


1Врублевська В. В.Соломія Крушельницька [Текст]: роман-біографія. /Передм. О. Гончара. – К.: Дніпро, 1986. – 358 с.

Серед видатних жінок, яких дав світовій культурі український народ, чільне місце посідає Соломія Крушельницька. В романі-біографії українська письменниця висвітлює життя і творчий шлях всесвітньо знаної співачки.

В романі відтворено повнокровний образ визначної артистки, показано високу красу її життя, глибинність душі, вроджений хист та безупинне самовдосконалення, а також громадянську позицію Соломії Крушельницької.

2Соломія Крушельницька [Текст]: Спогади. Матеріали. Листування. У 2-х ч.- – К., 1978 – 1979.

Перша частина видання містить спогади про славетну українську співачку Соломію Крушельницьку, яка по праву займає одне з перших місць у сузір’ї найвидатніших світових митців кінця XIX – початку XX століття.

Тут – спогади відомих діячів вітчизняної культури і зарубіжних країн: Станіслава Людкевича, Миколи Колесси, Тараса Франка, Остапа Лисенка, Франтггиека Гяавачека, Гвідо Маротті, Рінальдо Кортопассі, Сібілли Алерамо, Джакомо Лаурі-Вольпі, Жозефіни (Негріти) Кано де П’яцціні та багатьох інших. З них постав образ великої співачки, вдумливого педагога, благородної людини, щирої патріотки своєї вітчизни, палкого пропагандиста рідної пісні і світового музичного мистецтва.

У 2-ій частині зібрано матеріали світової преси, в яких розповідається про тріумфальні виступи співачки на кращих оперних сценах Роси, Польщі, Італії, Франції, Португалії, Аргентини, Чилі, про концертні турне по Європі та Америці.

Крім того, в ній вміщено досить широке листування Крушельницької та ряд інших документів, які висвітлюють життя і творчу діяльність видатної артистки, чиє ім’я в історії світового оперного мистецтва стоїть поряд з іменами Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тітта Руффо, Федора Шаляпіна.

3Музей Соломії Крушельницької// Музеї Тернопільщини [Текст]: путівник. – Львів, 1989. – С. 75 – 79.

Комплексний путівник по експозиціях 16 – ти державних музеїв Тернопільщини на основі оригінальних краєзнавчих матеріалів висвітлює історію області від найдавніших часів до сьогодення. І серед них розповідь про музей Соломії Крушельницької у селі Біла під Тернополем.

4Велика серед великих. Італійці про Соломію Крушельницьку [Текст]. – Івано-Франківськ, 2003. – 84 с.

В книзі зібрані спогади італійських діячів культури про Соломію Крушельницьку співачку світової слави й газетно-журнальні відгуки на виступи, опубліковані в 2-томнику «Соломія Крушельницька: спогади, матеріали, листування» 1979 року видання. Додано: Поетичні посвяти Сильвестра Лепкого, Богдана Лепкого, Дмитра Павличка.

Післямова Уляни Скальської. Вступне слово кандидата мистецтвознавства Ганни КАРАСЬ, а також біографічна довідка з Енциклопедії Українознавства, бібліографічна довідка підготовлена працівниками Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької.

Біографічний нарис старшого наукового працівника Музично-Меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові Мар’яни Зубеляк.

5Музично – меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові [Текст]: іл. путівник. – Львів, 2002. – 63 с.: іл.

Соломія Крушельницька… В усьому музичному світі кінця XIX – першої половини XX століття вона була символом досконалості й неперевершеності, її незрівнянної краси лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави – унікальне явище в оперному мистецтві.

Найвідоміші театри й концертні зали світу запрошували до себе Соломію Крушельницьку, найвидатніші диригенти, такі як А. Тосканіні, Л. Муньйоне, сперечалися за право диригувати виставами за її участю. Знаменитий італійський диригент Артуро Тосканіні твердив, що «в операх Ваґнера, Р. Штрауса, Піццетті, Каталані Соломія була і залишається неперевершеною».

Перед мистецтвом української співачки, перед красою її душі схилялися видатні співаки світу: Е. Карузо, М. Баттістіні, Тітта Руффо, Ф. Шаляпін, О. Мишуга, М. Менцинський, Я. Решке, А. Дідур та багато інших. Найвимогливіші музичні критики світу вважали її неповторною.

Великій співачці присвячували свої твори композитори, письменники, художники. Ознайомитись із життям та діяльністю славетної співачки допоможе путівник по експозиції Музично-меморіального музею у Львові, який розташований на вулиці, що носить її ім’я.

6Віночок Соломії Крушельницької [Текст]: поезії і музичні твори: Висловлювання визначних діячів культури. Репертуар співачки. – Т., 1992. – 128 с.

У збірці подаються поетичні та музичні твори – присвяти Крушельницькій українських, польських та італійського композиторів, списки оперного репертуару і дискографію співачки.

Вперше представлено найповніший концертний репертуар творів українських та зарубіжних композиторів і народних пісень, магнітофонні записи пісень з голосу співачки (1951 р.) та програмки її останніх концертів.

7Крушельницька Соломія Амвросіївна. Українська співачка, педагог [Текст]// Провідники духовності в Україні. – К., 2003. – С. 682 – 683.

У книзі наведено відомості про широку плеяду найвидатніших державотворців, діячів культури, науки, освіти, церкви, які на різних історичних етапах пробуджували суспільну свідомість, пропагували народні традиції, опікувалися проблемами духовного відродження і розбудови Української держави.

На зламі століть світова критика порівнювала виконавство С. Крушельницької з мистецтвом Ф. Шаляпіна, Е. Карузо, М. Батістіні.

8Музей Соломії Крушельницької// Музеї Тернопільщини [Текст]: путівник. – Львів, 1989. – С. 75 – 79.

Комплексний путівник по експозиціях 16 – ти державних музеїв Тернопільщини на основі оригінальних краєзнавчих матеріалів висвітлює історію області від найдавніших часів до сьогодення. І серед них розповідь про музей Соломії Крушельницької у селі Біла під Тернополем.

9Богиня сцени [Текст]: (С. Крушельницька)// Козуля О. Жінки в історії України. – К, 1993. – С. 75 – 81.

Героїні нарисів цієї книги – княгиня і князівна, козачка і шляхтянка, просвітителька і селянка, письменниця і воїн, митець і вчена… У їхніх долях віддзеркалюється доля всіх наших жінок славної історії України. І серед них особливе місце посідає наша землячка – Соломія Крушельницька.

За свідченням сучасників: «… Її незрівнянної краси лірико-драматичне сопрано діапазоном майже в три октави було унікальним явищем у світовому оперному мистецтві».

10Головащенко М. На вершині слави. Соломія Крушельницька [Текст]// Українки в історії. – К., 2004. – С. 248 – 250.

У книзі на великому архівному матеріалі, маловідомих літературних джерелах подаються портрети видатних жінок України від часів Київської Русі до наших днів. Серед розповідей про славетних українок – літературний портрет оперної співачки Соломії Крушельницької.

12Савчинський Г. Звенигород [Текст]: ліричні поезії, віршовані гуморески, казки, притчі і байки, прозові твори/ Упоряд. П. Медведик. – Т., 1993. – 87 с.

Священик і письменник Григорії Савчинський був дідусем співачок Соломії та Ганни Крушельницьких по материнській лінії. У збірці “Звенигород” публікуються всі поетичні твори Г. Савчинського.

На жаль, обмежений коштами на це видання, а з тим і обсягом книжки, упорядник не зміг подати повністю повісточки письменника “Веретена” і “Геть, геть, геть!” Поза цим збірником залишилася і соціально-побутова повість з життя селян та інтелігенції “Мушка”.

11Театр Ла Скала [Текст]: Альбом/ Сост. И. Г. Константинова. – М., 1989. – 160с.

В кожній країні є театр, котрий уособлює її національну гордість. В Італії, де народилась опера, найбільш відомим музичним театром усіх часів був міланський театр «Ла Скала», на сцені якого з тріумфом виступала Соломія Крушельницька в ролі Чіо-Чіо-сан із опери «Мадам Баттерфляй» Д. Пуччіні.

13Головащенко М. Соломія Крушельницька [Текст]: 1872 – 1952.: оперна та камерна співачка, педагог // Визначні постаті Тернопілля: Біогр. зб./ Уклад. О. Бенч, В. Троян. – К., 2003. – С. 99 – 100.

У книзі вперше зібрано інформацію про видатних людей Тернопілля, які тут народилися і діяльністю своєю упродовж життя залишили вагомі здобутки у різних сферах діяльності. Серед них Соломія Крушельницька – видатна українська оперна співачка з тріумфальним успіхом виступала на кращих оперних сценах світу.

14Герета І. Соломія Крушельницька і народна пісня [Текст]// Наукові записки: Тернопільський краєзнавчий музей. – Т., 1993. – С. 87 – 100.

Геній оперного співу, Соломія Крушельницька була також неперевершеною камерною співачкою. Вихована на українській народній пісні, вона зробила її невіддільною від своєї особистості. Близько сотні народних пісень входило до її народно-пісенного репертуару.

15Соломія Крушельницька (1872 – 1952)// Вони прославили наш край. Молоді про славетних людей Тернопільщини [Текст]: бібліографічний посібник. – Т., 2002. – С. 191 – 197.

Другий доповнений випуск бібліографічного посібника «Вони прославили наш край» ознайомлює з біографічними та бібліографічними матеріалами про діячів науки, літератури, мистецтва, які вже увійшли в історію і своєю працею прославили Тернопілля та стали його гордістю.

Тут репрезентовано 108 імен, серед яких – ім’я славетної землячки Соломії Крушельницької. Усю рекомендовану літературу читач знайде в фондах обласної бібліотеки для молоді.

Видання адресоване всім, хто цікавиться історією рідного краю. Ним можуть скористатися вчителі, студенти вищих та учні середніх навчальних закладів, бібліотечні працівники, краєзнавці.

16Народні пісні з села Соломії Крушельницької [Текст]: записані в селі Біла Тернопільського р-ну Тернопільської області. – Т., 1995. – 192 с.

Співачка світової слави, заслужений діяч мистецтв, професор вокалу Соломія Крушельницька /1872-1952/ була першою артисткою, яка пронесла красу української народної пісні по країнах Європи, Південної та Північної Америки, Єгипту та в ріднім краї.

Народна пісня села Білої на Поділлі була тим чудодійним джерелом, яке з дитинства виховувало і розвивало великий талант двох сестер, оперних та камерних співачок Соломії і Ганни Крушельницьких. Збірник народних пісень одного села Біла укладено із записів різного часу.

17Соломія Крушельницька [Текст]: (1872 – 1952 ) – укр. співачка// Лупій Г. В. Львівський історико-культурний музей-заповідник «Личаківський цвинтар»: Путівник. – Львів, 1996. – С. 240 – 241.

Ілюстрований путівник, підготовлений знайомить з історією унікального некрополя , його чисельним зібранням високомистецької меморіальної скульптури, розповідає про поховані на цвинтарі особистості, які своїми діяннями в сферах політики, військової справи, науки, культури, мистецтва зробили значний внесок у духовну національну скарбницю.

Біля арфи, ніби з небуття, виринає гордий образ музи, і здається, враз поллється музика, яка не вмирає, яка знаходить своє продовження в нових поколіннях. Таким пісенно-музичним настроєм пройнятий надмогильний пам”ятник з бронзи Соломії Крушельницькій Теодозії Бриж (1984).

18СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА. Шляхами тріумфів: Статті та матеріали. – Тернопіль: Джура, 2008. – 392 с.

До книги увійшли статті, спогади, листування, які неупереджено висвітлюють життєвий і творчий шлях славетної української співачки Соломії Крушельницької: її дитинство, юність, навчання, перші кроки на сцені, гастрольні та концертні турне, створені нею образи оперних героїнь, взаємин з композиторами, співаками, диригентами.

Подається оперний та концертний репертуар співачки, програми її останніх концертів, грамофонні та магнітофонні записи.

19

СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА. Квіти шани і любові. Зустріч перша. – Біла – Тернопіль: Меморіальний музей Соломії Крушельницької в Білій – ДЖУРА: 2007. – 74 с.

Це видання «СОЛОМІЯ КРУШЕЛЬНИЦЬКА. Квіти шани і любові. Зустріч перша.» пропонує здійснити першу зустріч з геніальною співачкою світової слави, великою Українкою, ознайомитися з життям і творчістю Соломії Амвросіївни Крушельницької, поринути в світ мистецтва, пройти шляхами, що зберегли слід славетної співачки.

Видання містить рідкісні фотографії Соломії Крушельницької в її найрізноманітніших життєвих настроях і артистичних ролях. Перша зустріч з генієм Крушельницької неодмінно залишить незабутні враження і буде вабити дізнатися більше і більше.