Сидорівський замок

Замок родини Калиновських XVII століття с. Сидорів, Гусятинський район

У селі Сидорів Густинського району на стрімкому пагорбі височіє збудований з ламаного вапняку сірий замок. Його мури сягають завдовжки 178 м, а завширшки – 30 метрів. Найкраще збережена з девʼяти веж, північно-західна, що дуже виступає за гострі кути стін. Це робить памʼятку подібною до крейсера. Поряд із замком протікає швидка річка Суходіл, а на крутих сусідніх схилах милує око сосновий ліс.

Село Сидорів заклали 7 жовтня 1398 р. як королівське. Із 1600 року Сидоровим володіли шляхтичі Калиновські. Точний час зведення замку досі не встановили. Колись, над вʼїзною брамою встановили таблицю з написом латинською мовою, про те, що твердиню збудували в першій половині XVII за наказом чернігівського воєводи і володаря довколишніх міст Мартина Калиновського. Існує версія, що М. Калиновський памʼятку лише укріпив та розбудував. Цей поляк був одним із найбільших ворогів Богдана Хмельницького, і його життя – приклад упертої людини, яка будь-якою ціною хотіла знищити повсталих козаків.

Найбільше Сидорів постраждав під час воєн з турками. Вони здобули твердиню у 1672 році. Після турецького володарювання Сидорівський замок зазнав руйнації. Відтак ті ж Калиновські його відбудували. Досі збереглася камʼяна плита з викарбуваним латиною написом, де йдеться про заснування твердині. Колись на кожній стіні було по кілька веж. Тут розташовувалися й казематові укріплення, житлові й господарські будівлі. З бійниць можна було вести перехресний вогонь. Крізь століття її нові власники не завжди дбали про збереження фортеці. Останнього значного руйнування цей архітектурний шедевр зазнав у післявоєння в минулому столітті. Радянська влада для будівництва господарських будівель використовувала камінь із замку.

Література

Бурма В. Сидорівське диво [Текст] / В. Бурма // Вільне життя. – 1998. – 8 жовт.
Вільшаненко М. У Сидорові, де замок-корабель [Текст] / М. Вільшаненко // Медична академія. – 2010. – 14 січ. – С. 10.
Диво калинове [Текст] // Бурма В. Привиди старих замків (Тернопільщина) / В. Бурма. – Тернопіль, 2011. – С. 311–328.
Дяков В. Камʼяна каравела Поділля [Текст] / В. Дяков // Місто. – 2012. – 25 лип. – С. 19.
Замок ХVІІ ст. с. Сидорів Гусятинського району Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 242−245.
Сидорів В. [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 74–78.
Третяченко О. Нові власники Сидорівського замку [Текст] / О. Третяченко // Вільне життя. – 2010. – 4 серп. – С. 9.
У Сидорові, де замок-корабель… [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С.165−168.

Фото