(1897-1988)
Синецька-Іваницька Іванна – оперна і концертно-камерна співачка. Виконавська майстерність її відзначалася тонкістю мелодійного виразу, першокласною дикцією драматичним талантом, її голос широкого діапазону з м`якими ліричними низами, добре вирівняною серединою і дзвінкими металічними верхами.
Синецька-Іваницька Іванна народилася 24 липня 1897 року в с. Чорнокінці Великі, нині Чорнокінці, Чортківського району. У 1921 році закінчила учительську семінарію. Вокальну освіту здобула у Празькій консерваторії (1922-1926, клас Д. Брамбергової). Вперше заявила про себе як камерна співачка у хорі О. Кошиця (1920) та концертах у Львові (1921), Празі (1926).
Працювала солісткою Українського театру товариства «Просвіта» в Ужгороді (1927-1929, 1932-1933). Дебютувала в партії Катерини в опері М. Аркаса; там же співала партії – Оксани (Запорожець за Дунаєм» Гулака-Артемовського), Наталки (Наталка Полтавка» Лисенка), Марженки («Подана наречена» Сметани), Русалки (Русалка» Дворжака), Віолети і Леонори («Травіата» і «Сила долі» Верді), Батерфляй («Мадам Батерфляй» Пуччіні), Недли («Паяци» Леонкавалло), Андрієни («Андрієна Лекуврер» Чілеа), Ірис «Ірис» Масканьї); в оперетах – «Циганський барон» Й. Штрауса. «Весела вдова» Ф. Легара. «Жриця вогню» Валентинова, «Нянька Оффенбаха, «Пошились у дурні» Кропивницького та ін.
Восени 1929 і на весні 1930 рр. І. Синецька-Іваницька здійснила концертне турне містами Галичини і Буковини. І. Синецька-Іваницька прагнула до праці на великій оперній сцені. Тому для поглиблення вокальних студій виїхала до Мілана, де в 1930-1931 роках навчалась у приватній школі Каліни де Рівальті, солістки оперного театру Ла Скала. Повернувшись, вона дебютувала на сцені львівського театру опери. Згодом, у 1937 році її запрошують до румунського театру опери в Бухаресті, але з умовою зміни прізвища на «Йванеску», на що артистка не погодилася. Вона знову працювала в Ужгородському театрі , водночас давала концерти на Закарпатті, Буковині, у Галичині і Чехословаччині.
У 1933 р. співачка залишає Ужгородський театр і понад півтора десятка років віддає концертній діяльності. З Нестором Нижанківським як акомпаніатором проводить концертне турне у Львові, Дрогобичі, Станіславі, Снятині, Коломиї, Стрию, Рогатині, Чернівцях. У 1934-1938 рр. вона була піонером популяризації української пісні на радіо Праги, Львова, Відня.
З 1937 р. співачка проводила концертні подорожі містами Чехословаччини, Австрії, Німеччини, Франції. У її репертуарі були тоді твори Россіні, Бойто, Дебюссі, Бетховена, Пуччіні, Каталані, Чайковського, українських композиторів – «Колискова», «Ой люлі, люлі, моя дитино» Барвінського, «Тайна», «Піду від вас» Людкевича, «Жита» Н. Нижанківського, «Бабине літо» Д. Січинського, «Ні, не співай пісень веселих» Я. Степового, «Як на небі зірочки» В. Косенка, народні пісні.
Уже в похилому віці І. Синецька-Іваницька записала свої виконавські твори на дві платівки. На них увічнилися твори: «Вечірня пісня» К. Стеценка, «Айстри» М. Лисенка, «Бабине літо» Д. Січинського; «Прийди», «Жита» і «Засумуй, трембіто» Н. Нижанківського; «Ой ходить сон», «По садочку ходжу», «Там на горі», «Вийшли в поле косарі» В. Барвінського; «Ой співаночки мої», «Тайна», «Подайте вісточку» С. Людкевича; «Ой у полі», «Все щиголь гадає» Б. Лятошинського; «Сирітка», «Її душа» Я. Лопатинського; «Ой не співай пісень веселих», «Зимою» Я. Степового; «Цвітка дрібная» В. Матюка.
Померла 28 серпня 1988 році у Мюнхені (Німеччина).
Література
Бандурка І. «Шелестом тихим вербової гілки…» : 100-річчя від дня народження української співачки І. Синенької-Іваницької [Текст] / І. Бандурка // Вільне життя. – 1997. – 9 верес.
Білокінь С. …І збільшила славу Божу Іванна Синенька [Текст] / С. Білокінь // Тернопілля,97 : реґіон. річник. – Тернопіль, 1997. – С. 413-415.
Діячі української музичної культури [Текст] : Синенька-Іваницька Іванна // Записки Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка. Праці Музичної комісії. – Львів, 1993. – Т. ССХХVІ. – С. 443-445.
Іванна Синенька-Іваницька. Оперна і концертно-камерна співачка [Текст] // Визначні постаті Тернопілля [Текст] : біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. – Київ : Дніпро, 2003. – С. 173-177.
Медведик П. Гордість української культури [Текст] : до 100-річчя з дня народження співачки І. Синенької-Іваницької / П. Медведик // Русалка Дністрова. – 1998. – Ч. 1. – С. 2-3.
Шалайський В. Талант з великих Чорнокінців [Текст] / В. Шалайський // Русалка Дністрова. – 1993. – Ч. 7.