АД 242. Історія мужності, братерства і самопожертви [Текст] / фот. С. Лойка. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 350 с. : іл.

Масштабний книжковий проект про оборону Донецького аеропорту спільно з Радіо Свобода! Журналісти зібрали унікальний матеріал: понад 100 інтерв'ю, десятки ексклюзивних фото з місця подій. Також до книги увійшли розповіді й фото кореспондента "The Los Angeles Times" Сергія Лойка.

Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в "АДу", як його назвали оборонці летовища, - це свідчення кіборгів, розповіді волонтерів та журналістів, коментарі військових експертів та аналітиків з України, Росії, США та Канади, а також представників Генерального штабу Збройних сил України і Головнокомандувача ЗСУ Віктора Муженка. Читайте про життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, про те, що і чому захищали в терміналах ДАП українські бійці. Аналізуйте і робіть неупереджені висновки!


Війна очима ТСН [Текст] : 28 історій по той бік камери / гол. ред. А. Чех. - Київ : Основи, 2015. - 219 с. : іл.

Війна в Україні розгорнулася не лише на східному фронті: інакші, але так само важливі бої невтомно тривають на фронтах візуальних мистецтв, літератури, журналістики... Ця книга є спробою панорамного погляду на перебіг воєнних подій на Донбасі 2014-2015рр.

У баченні журналістів телевізійної служби новин попри власний патріотизм та глибоке і гостре переживання тяжких для країни часів, ці репортери не зраджують журналістським стандартам і намагаються залишатися об’єктивними у висвітленні подій на сході України. «Війна очима ТСН» - це 28 проникливих історій. Їх герої - журналісти, які невтомно їздять у відрядження до зони АТО. Органічне поєднання авторських есе та фотографій роблять цю книгу одним із важливих документальних свідчень нашого часу. Окремі дані про людські втрати, наведені у книзі, не можуть вважатися остаточними, бо вони досі підлягають уточненню та оновленню.


Зіненко, Р. Іловайський щоденник [Текст] / Р. Зіненко. - Харків : Фоліо, 2017. - 282 с.

«Іловайський щоденник» Романа Зіненка — одна з перших книжок про війну на Сході України, написана учасником подій, колишнім морським піхотинцем, добровольцем батальйону «Дніпро-1». Це не художній текст, але й не хроніка, скоріше, розповідь очевидця. Автор нічого не вигадує, він просто передає свої враження, думки, емоції, намагаючись бути максимально точним у спогадах, описує, як під шаленим обстрілом українські колони виходили з-під Іловайська так званим «зеленим кривавим коридором». Але головне — вони залишилися живі й, незважаючи на час, що стрімко збігає, усе дуже добре пам'ятають. І свідоцтво тому— ця книга.


Криштопа, О. Про мертвих, живих і ненароджених. Герої (не)війни [Текст] / О. Криштопа, О. Каліновська. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. - 303 с.

Це – спроба розповісти про те, що зазвичай залишається за кадром телевізійних репортажів, нагадати не лише про війну, а й про тих, чиї імена ніколи не прозвучать в ефірі та не з’являться на сторінках газетної хроніки, — живих і загиблих воїнів неоголошеної війни, що не народилися героями, але стали ними... За кожною подією цієї війни, яку колись осмислять військові аналітики й стратеги — Кримом весни 2014-го й Донецьком, горою Карачун і ДАП, Це — спроба розповісти про те, що зазвичай залишається за кадром телевізійних Іловайськом і Дебальцевим, — сотні життів її безпосередніх учасників: живих, які особисто розкажуть про себе на цих сторінках, та мертвих, голосом яких стануть їхні рідні й бойові побратими. Подвиг льотчиків із бригади морської авіації в Новофедорівці, що вивели з Криму унікальну військову техніку, персональна інформаційна війна, яку розпочав проти Росії ще на початку 2000-х наглядач українського маяка у Форосі, історії донецьких ультрас, із яких утворився добровольчий батальйон «Донбас»... Та інший бік цієї війни — політичні й фінансові оборудки й те, що називають «небойовими втратами». Без міфологізації, без танців на кістках у цій книжці — розповіді тих, хто зробив достатньо для України, аби бути нарешті почутим.


Макеєв, В. 100 днів полону, або позивний "911" [Текст] / В. Макеєв. - Черкаси : О. Третяков, 2015. - 127 с.

Книга-сповідь волонтера, який пройшов воєнний Схід України й опинився за гратами у підвалі, де не діють жодні закони і правила, а все будується винятково на людських стосунках. Це документальна розповідь про паралельний вимір, який існує в нашому світі за кілька сотень кілометрів. Жорстокі ополченці, російські десантники, психологічні допити, приниження, катування - мало хто після цього виживає. Але він вижив і... написав про це. Дискусійно, суперечливо, нетипово, але чесно. Видання для тих, хто хоче жити у власній щасливій країні.


Неоголошена війна [Текст] : Невідомі факти і хроніки АТО / О. Каліновська, О. Криштопа, Є. Назаренко, В. Трохимчук, Д. Феденко. - Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 510 с. : іл.

Автори - журналісти «5 каналу», які висвітлювали війну на Сході країни. Олег Криштопа - співробітник програми «Час. Підсумки дня». Валентин Трохимчук - автор та ведучий аналітичної програми на «5 каналі» «Велика політика». Ольга Каліновська – автор проекту «Невигадані історії з лінії фронту». Дарина Феденко – журналіст, автор прямих включень з зони бойових дій для новин. Євген Назаренко – журналіст каналу «2+2», служив в одному з добровольчих батальйонів.

Це справжня війна, а не АТО. Українсько-російська, а не громадянська. Гібридна? Можливо. Неоголошена? Так.

Ця книга — на спогад про всіх, хто віддав своє життя, і про тих, хто вижив у боях. Основна її мета — згадати все. День за днем. Згодом історики сперечатимуться, коли ж власне вона почалася.

Як і в кожної таємної війни, у неї нема конкретної дати початку. І лише Бог знає, коли вона скінчиться.

Крім хронології бойових дій, ви зможете прочитати аналітику, яка допомагає отримати розуміння і хоч трохи позбутися страху.

І репортажі журналістів, які на власні очі бачили кров і сльози. Вони вижили там, де загинули інші герої.

Тож читайте. Згадуйте. Аналізуйте. Робіть висновки. Пам’ятайте.


Орел, І. Хроніка одного батальйону [Текст] / І. Орел. - Харків : Права людини ; Фоліо, 2016. - 178 с.

Два роки тривають бойові дії на сході України. Автор книги з перших днів збройного конфлікту захищав рідний Донбас у складі батальйону «Айдар».

Правда про ці події досить суперечлива. Але суспільство має знати, що насправді відбувалось на Донбасі. Письменник без прикрас відтворює події 2014 року, без емоцій та власних оцінок відображує хронологію становлення батальйону «Айдар» та усіх суміжних подій.

Війну не можна прикрашати. Вона така, як є...


Семенченко, М. Катастрофа і тріумф [Текст] / М. Семенченко ; за заг. ред. Л. Івшиної. - вид. друге, перероб. - Київ : Укр. прес-група, 2016. - 295 с. - (Бібліотека газети "День")

Ця книга - про тих, хто пішов боронити нашу землю та зберегти єдність країни. Про тих, хто робив героїчні вчинки, просто добре виконуючи свою роботу і залишаючись вірним присязі. Вона - про силу, волю, мужність. Про Героїв. Тих, хто загинув, і тих, хто вижив, пройшов, пережив. За час війни на сході "День" зібрав і опублікував стільки історій, що вистачило б на кілька томів. І далі продовжуємо їх записувати. Тут ви можете прочитати знакові історії про знакові події цієї неоголошеної війни на Донбасі. Можливо, не всі вони припадуть вам до душі, але ви вже ніколи не бачитимете війну абстрактною і далекою, навіть якщо живете за тисячі кілометрів від неї і вам не чутно "Градів"…


Слабошпицький, М. Велика війна 2014... [Текст] : Україна: виклики, події, матеріали / М. Слабошпицький. - Київ : Ярославів Вал, 2015. - 313 с.

Це книжка про війну і суспільство. Про наші надії і розчарування. І - про обов'язок влади перед народом.


Фімін, Г. Доброволець "Сумрака" [Текст] : Правда про війну / Г. Фімін. - Київ : Г. Фімін, 2016. - 63 с.

Описано дивовижну долю автора, який пережив викрадення і полон терористів у червні 2014 року, коли на Донбасі вже відбувалися гарячі бої між українською армією та російськими військами. Це спогади про непростий і страшний час початку російської агресії в Україні.

Геннадій Фімін, потрапив в полон, зазнав катувань, відчув на собі роботу професійних російських ГРУшників... Ватажок терористів наказує розстріляти полоненого о десятій ранку наступного дня... Автор проживає ніч перед розстрілом... А о восьмій ранку відбувається наступ кіровоградських спецпризначенців, і українські бійці його рятують.

Він стає добровольцем і потрапляє на війну.

В спогадах наведено лише факти, тут немає вигаданих подій та образів. Це не повість за реальними подіями. Це документ.

Факти і події, описані в книзі, стали підставою для звернення до правоохоронних органів із заявою про скоєння злочинів.

Для істориків, студентів та всіх читачів, зацікавлених подіями новітньої російсько-української війни.