Часто виникає потреба швидко створити зображення для рекламної кампанії, але не вистачає фантазії, часу чи можливостей. Сьогодні не потрібно бути дизайнером, щоб створювати якісний графічний контент для афіш, постерів, буклетів, плакатів, презентацій книг, різноманітних заходів, методичок, соцмереж тощо. На допомогу бібліотекарям приходить штучний інтелект (далі – ШІ), який використовує передові алгоритми для автоматичного генерування візуального контенту з урахуванням індивідуальних потреб і стилю. Тобто ШІ допоможе безкоштовно згенерувати зображення, яке ми собі уявляємо, лише за допомогою декількох ключових слів (промтів).
Звісно, в безкоштовних версіях програм ШІ доступно не так багато функцій як у платних версіях, але і цього достатньо для створення вражаючого візуального контенту.
Ось декілька безкоштовних зручних і корисних сервісів для генерування зображень:
- Adobe firefly beta
- Leonardo AI
- Lexica Art
- Mage Space
Adobe Firefly Beta створює растрові або векторні зображення високої якості з обмеженою кількістю генерацій (до 25 генерацій у місяць). Розуміє українську мову, а також розпізнає український прапор, тому зручно використовувати для генерації патріотичних зображень. Можна оформити текст цікавими шрифтами для назв виставок, заголовків.Leonardo AI має насичений інтерфейс із різноманітним функціоналом: є можливість переглядати історію генерацій зі збереженням усіх налаштувань, обрати кількість зображень для генерації (від 1 до 8), регенерувати та вдосконалювати окремі ділянки зображення. Промт краще формулювати англійською мовою. На день доступно 150 токенів (монет, які оновлюються кожних 12 годин). Генерація за одним запитом «коштує» 16 токенів.Lexica Art – графічна нейромережа, що вміє створювати яскраві зображення в стилі диджитал артів. Безкоштовна версія дозволяє створювати 16 зображень кожні 24 години. Розуміє українську мову. Mage Space можна використовувати безкоштовно навіть без реєстрації (лише декілька генерацій, а далі треба авторизуватись). У безкоштовному доступі кількість запитів не обмежена, але обмежений функціонал. Програма може створювати зображення у різних стилях, вміє редагувати завантажені користувачем зображення, наприклад, замінюючи фон чи об’єкти переднього плану. За один раз генерується лише одне зображення, промт треба писати англійською мовою.ШІ, як і будь-яка технологія, має свої переваги та недоліки. Безперечними перевагами використання таких програм є економія часу завдяки автоматизації процесу, створення якісного зображення без спеціальних навичок, наявність безкоштовних програм. Проте є певні недоліки цих програм: етичні питання, необхідність освоєння програми, авторське право (ШІ працює за принципом «змішування» декількох прикладів того, на чому він навчається; в результаті виходить новий об’єкт, який запозичує стиль у інших), більшість сервісів англомовні, неідеальний результат з першого разу через проблеми з анатомією людей, відсутність чіткого законодавчого регулювання.
До слова, 01.01.2023 набрав чинності новий ЗУ «Про авторське право і суміжні права», де результат роботи ШІ підпадає під правове регулювання як неоригінальний об’єкт, згенерований комп’ютерною програмою. Однак є винятки, коли авторське право на результат роботи ШІ виникає. Це можливо, якщо людина, яка залучена до процесу створення контенту, визначить певні параметри роботи ШІ, а потім внесе свої корективи у результат роботи. Тоді вона може претендувати на авторство. Проте чітких загальних критеріїв, аби визначити оригінальність твору, наразі не існує. Тому на згенерованому контенті доцільно позначати, що він створений за допомогою ШІ. А перевірити зображення, згенероване ШІ, на плагіат можна за допомогою сервісу Google Reverse Image Search.
ШІ вже давно перестав бути лише науково-фантастичним поняттям, а став необхідним інструментом у сфері інформаційних технологій. Бібліотеки – некомерційні організації, тому створюватимуть візуальний контент за допомогою ШІ не для продажу, а для просування своїх послуг, заходів, сторінок у соціальних мережах. Бібліотеки повинні збалансовувати переваги технологічного прогресу із збереженням цінностей та етичних норм.
Запрошуємо відкрити захопливий світ ШІ в нашій бібліотеці, де на вас чекають різноманітні видання на цю тему. Не гайте часу та довірте створення візуального контенту штучному інтелекту. Відкрийте нові творчі можливості!