Пасіка Володимир (1909–1998)


Лікар–психіатр, письменник, громадський діяч. Володимир Пасіка – тернополянин, але для своїх земляків він – маловідомий.

Прожив Володимир Пасіка 89 років, залишив по собі ряд наукових публікацій з питань медицини, чотири книжки літературного характеру, в яких ділиться своїми спостереженнями, переживаннями, поглядами.

Народився Василь Пасіка 1 червня 1909 року в селі Остальці Тернопільського району Тернопільської області в селянській родині. Вчився у сільській школі, згодом – у Тернопільській гімназії.

Медичну освіту здобував навчаючись в австрійському університеті (місто Гораці), де в 1936 році отримав диплом доктора медичних наук. До війни Володимир Пасіка працював у Тернопільському госпіталі. В 1942 році був мобілізований до Червоної Армії та служив лікарем в Україні, Кузбасі, Киргизії. У 1943 році, його польського громадянина, мобілізували до польського війська і відправили до Варшави, де працював у психіатричному госпіталі. Від 1952 року був ординатором, проводив власну практику, займався науковими дослідженнями з психіатрії.

У листопаді 1960 року переїхав до Канади, де працював у медичних закладах за своїм фахом. Згодом, переїхав до США, потім знову повернувся до Канади. За кордоном був членом Українського Лікарського Товариства, публікував свої наукові праці, що друкувались у часописі «Лікарський вісник».

Коли ознайомлюєшся з творчою спадщиною доктора Володимира Пасіки, бачиш і лікаря і літератора. Господь Бог наділив його вмінням володіти пером, з-під якого вийшли наукові праці на медичні теми та художні твори. Його книги: «Думки і тіло» (1976 р.), «У круговерті шалу» (1979 р.), «Тіяра продана» (1983 р.), «В тенетах» (1991 р.) – були видані при Науковому Товаристві Шевченка в Торонто.

Про свою творчість Володимир Пасіка згадує: «Пишу про події, які я бачив і прожив. Пишу про людей, з якими був учасником тих подій…»

У книзі «Думки і тіло» автор пише про лікування неврозу, він відкидає «Теорію Фрейда» за якою психоневрози виникають із сексуальної насолоди. Автор не погоджується із матеріалістом Фрейдом, у якого Бог – це витвір людського уявлення. Він також критикує дарвінізм на рівні з фрейдизмом.

Книга «У круговерті шалу» читається легко й приємно, бо написана з багатством побутових деталей і епізодів. Ця книга – документ часу. Чимало сторінок присвячено землякам, з якими зустрічався на життєвій дорозі, про долю яких знав.

Книга «Тіяра продана. Рефлекси і конклюції» − це глибокий аналіз кризи людства, як в духовному так і в матеріальному аспекті. Друга світова війна, пише автор, зруйнувала світ не тільки матеріально, але виявила страшний духовний стан людини, яка відкинувши Бога, стала жорстокою і кровожерливою потворою. Це не тільки криза людства – це криза релігії, криза виховання, зріст злочинності – це криза ідей і домінування фальшивих «наукових теорій». Шлях до звільнення з цієї неволі веде до шукання правди, а через неї до Бога, автор також описує один факт із періоду німецько-фашистської окупації, пов’язаний з Тернопільщиною.

«У тенетах» − остання книга доктора Пасіки, в якій читачі знайдуть різноманітну тематику: від біологічних проблем людини до соціальних ускладнень спільноти, від духовних одиниць до духовності суспільств і народів.

Всі ці чотири книги взаємно доповнюють одна одну і складають цілісність, бо зображають дію людської духовності в різних умовах і обставинах. В кожній з цих праць звертається увага, на вроджений фактор людської духовності, який виражається стремлінням людини до пізнання Бога.

Наш краянин є також автором великої кількості популярних статей і фейлетонів, які друкувались в українських часописах, журналах і календарях-альманахах, таких як «Свобода», «Новий шлях», «Наша мета», «Вільне слово» та інші.

Помер Володимир Пасіка 2 травня 1998 року у США (м. Буффало), там і похований.

 

Література

Гасай Є. З-під пера Володимира Пасіки [Текст] / Є. Гасай // Вільне життя. – 1995. – 28 лип.
І лікар, і літератор [Текст] // Гасай Є. Повернуті імена / Є. Гасай. – Тернопіль, 2002. – С. 150–157.
Пундій П. Д-р Володимир Пасіка [Текст] / П. Пундій // Тернопілля’98-99: регіональний річник. – Тернопіль, 2002. – С. 628-629.
Пундій П. У світлу пам`ять д-ра Володимира Пасіки (1909–1998) – лікаря-психіатра, публіциста і письменника [Текст] // Тернопіль вечірній. – 1998. – 12 верес.
Тимочко П. Достойний син землі Тернопільської [Текст] / П. Тимочко // Тернопіль вечірній. – 1998. – 12 верес.
Ювілейна книга української гімназії в Тернополі 1898–1998: до сторіччя заснування [Текст] / за ред. С. Яреми. – Тернопіль; Львів, 1998. – С. 575.

***

Пасіка Володимир (01.06.1909–02.05.1998) – лікар, письменник, громадський діяч [Текст] // ТЕС. – Тернопіль, 2008. – Т. 3. – С. 35.