Язловецький замок


XІV−XVIII століття с. Язловець, Бучацький район

Твердиня у селі Язловець колись належала до найбільш захищених. Замок звели на високому півострові, і, крім мурів 4 м завтовшки, його з трьох боків оточує ще й вода. Коли виникли Язловець і замок, невідомо, оскільки згадок про них у давніх руських літописах немає. Околиці сучасного села обживали ще трипільці, а перші письмові згадки про містечко пов’язані з польськими претензіями на українські землі. Спершу замок був деревʼяним. Є припущення, що саме з його особливостями повʼязана назва поселення. За цією версією, «язом» називали огорожу у вигляді вкопаного частоколу, у проміжках-воротах якого сиділи вартові-ловці.

У XІV−XVII століттях Язлівець був важливим пунктом оборони перед нападом татарів та волхвів. Торгівельний шлях, який з’єднував Львів з Молдовою проходив через місто, що сприяло його розвитку. У другій половині XV ст. місто стало притулком для вірменських переселенців, які заснували тут одну з найбільших колоній на Поділлі.

Язлівецький замок хоча й нині сильно зруйнований, вражає своїми розмірами та товстими мурами. Початки будови замку сягають кінця XІV століття. Близько 1448 р. перший дідич Язлівця кам’янецький староста Теодор Бучацький-Язлівецький розбудував замок, який згодом перетворився на одну з найпотужніших фортець Поділля. Язлівецька твердиня була підсилена могутньою багатоярусною оборонною вежею із західного боку, в’їзд до якої був влаштований на третьому ярусі через кам’яний майданчик і розвідний міст. Саме ж місто було оточене оборонними мурами.

У 1655 році замок витримав облогу військ Богдана Хмельницького, у 1672 та 1676 роках його здобули турки. Проте у 1648 році Ян ІІІ Собєськийвідвоював замок. Спустошений і зруйнований після війни, він так і не зміг досягти колишньої могутності. Після визволення Кам’янця 1699 р. язлівецька твердиня, як і багато інших прикордонних замків, втратила своє значення. Фортеця поступово перетворювалася на руїну. Донині від оборонного замку збереглася в’їзна вежа (найбільша вежа замку). Над різьбленим ренесансовим білокам’яним порталом в’їзної брами міститься картуш з гербами власників.

У XVIIІ новий власник замку Станіслав Понятовський збудував біля його підніжжя палац, поряд з яким було висаджено мальовничий парк. Від середини ХІХ століття палац належав монастирю сестер Непорочниць, який заснувала Марцеліна Даровська. Її у 1996 році беатифікував папа Іван Павло ІІ. У цьому монастирі знаходилася школа для дівчат та безкоштовна школа для місцевих дітей.

У 1882 році Блаженна Марцеліна Даровська замовила у скульптора Томаша Оскара Сосновського скульптуру Божої Матері, яку освятили наступного року. Із часом ця скульптура прославилася багатьма зціленнями і в 1939 році на прохання сестер її коронували у присутності 40 тис. прочан. Черниці також опікувалися руїнами замку, але їхня активна діяльність завершилася із приходом радянської влади. У 1946 році монастир закрили, а село перейменували в Яблунівку. Сестри врятували скульптуру Непорочної Діви Марії і перевезли її до Польщі.

Зі здобуттям Україною незалежності Язлівцю повернули його старе ім’я і монастир відновив діяльність. Зараз у його приміщеннях обладнано келії, в яких можуть зупинитися туристи. Тут можна ознайомитися з історією монастиря, оглянути руїни старого замку, відвідати музей та монастирський склеп, вбудований у скелю, яка зберігає останки сестер Непорочниць та Блаженної Марцеліни Даровської.

Література

Замок. XІV−XVIII ст. с. Яблунівка (Язловець) [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 238–241.
Підставка Р. Язловець – 640. Історія, архітектура, туризм [Текст] : матеріали іст.-архіт. дослідж. / Р. Підставка, О. Рибчинський. – Вид. друге, допов. – Тернопіль : Лібра Терра, 2013. – 125 с.
Там, за замковим порталом [Текст] : [замок у Язлівці, в Бучацькому р-ні] // Вільне життя. − 2014. − 6 серп. − С. 5.
Язлівець (Бучацький район) [Текст] // Палков Т. Замки Тернопілля [Текст] : історія та легенди : путівник / Т. Палков. – Львів : Ладекс, 2011. – С. 59−63. Язловець [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 121–127. Язловецький замок [Текст] // Бойко В. Замки Тернопілля = Castltes of Ternopil region= Zamki Tarnopolszczyzny / В. Бойко, О. Гаврилюк. – 2-ге вид., допов. – Тернопіль : Новий колір, 2010. – С. 77-79..