Молодим батькам


Якими діти народжуються –
ні від кого не залежить,
але в наших силах
зробити їх хорошими
через правильне виховання

Плутарх

Шановні батьки!

У вас народилася дитина. Вона наповнить ваше життя сенсом, зробить його яскравим, насиченим, сповненим любові та самопожертви. Ваше завдання – терпляче, з любов’ю і повагою допомогти розвинути все найкраще, що в ній закладене.

Виховання маленької особистості – справжнє мистецтво і нелегка праця. Від правильного виховання залежить поведінка дитини в дорослому віці, обраний нею життєвий шлях, реалізованість у майбутньому.

Як доглядати за немовлям?
Як допомогти дитині вирости здоровою, розумною, щасливою?
Яка роль дорослих у житті дітей?
Як не зіпсувати дитину?
Як дати раду з активними і творчими дітьми?
Як розвивати дітей?
Як допомогти дітям в нашому складному світі?
Що робити батькам, які хочуть відповідально підготуватися
до непростої ролі сімейного вихователя?

Відповіді на ці й інші запитання дають автори книг – фахівці, які працюють в галузі охорони здоров’я, дитячої психології, педагогічного виховання. На цих практичних порадах виросли сотні здорових, життєрадісних, упевнених у собі дітей.

Щиро сподіваємося, що представлені книги на віртуальній виставці допоможуть вам стати найкращими в світі батьками.


Александрова Н. Все про шкідливе харчування [Текст] / Н. Александрова. – Харків : Веста, 2012. – 349 с. – (Посібник для батьків)

Посібник для батьків «Все про шкідливе харчування» присвячений проблемам розумної організації меню дитини від народження і до школи. У легкій та захоплюючій формі педіатр з багатолітнім досвідом, кандидат медичних наук Н. Александрова розв’язує більшість завдань, з якими зіткаються молоді батьки; викриває стереотипи помилок і на підставі остан­ніх педіатричних розробок пропонує алгоритм вірних дій.


Александрова, Н. Дитина від одного до трьох років [Текст] / Н. Александрова. – Харків : Ранок, 2012. – 349 с. – (Посібник для батьків)

Посібник для батьків «Дитина від одного до трьох років» розповідає про основні моменти у розвитку малюка. Основні принципи та правила догляду і виховання, адаптація у дитячому колективі, правила харчування, питання здоров’я, загартовування і т. п. — висвітлені у цій книзі. У легкій та захоплюючій формі педіатр з багаторічним досвідом роботи, кандидат медичних наук Н. Александрова вирішує більшість завдань, з якими стикаються молоді батьки; викриває стере­отипи наших оман та на основі останніх педіатричних розробок пропонує алгоритм правильних дій.


Башкірова, Н. Чекаємо дитину [Текст] : рек., підказки, поради / Н. Башкірова. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2008. – 126 с.

У своїй книзі відомий психолог і педагог Н. Башкірова розповідає про такі важливі для кожної жінки проблеми, як підготовка до материнства, виношування вагітності, пологи, збирання «приданого» для малюка тощо. Ваша правильна поведінка під час вагітності — запорука появи на світ здорової, міцної, красивої дитини. Великого вам материнського щастя, хай ваші бажані діточки тішать вас, любові вам і благоденства.


Безпека дитини. Перша допомога [Текст] : рек. провідних фахівців / упоряд. В. В. Фадєєва. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2012. – 174 с. – (Практичні поради для молодої мами)

Курс першої допомоги має неоціненне значення для кожно­го з батьків. Не завжди є можливість негайно звернутися до ліка­ря у надзвичайній ситуації, і ваше завдання полягає у тому, щоб змогти самим надати своєчасну та грамотну допомогу дитині.

З цієї книги ви дізнаєтеся, які небезпеки підстерігають ди­тину вдома, на вулиці, на дачі, у лісі та у полі, у громадському транспорті й у далекій мандрівці, як їх уникнути й упоратися наслідками. У книзі доступно подано всю необхідну інформацію про те, як надати першу допомогу дитині у разі відсутності ди­хання та зупинки серця, при опіках, отруєннях, забитих місцях і переломах, а також при укусах тварин, змій та комах.

Головне — у складній ситуації бути спокійним та впевне­ним, адже від цього може залежати життя вашої дитини.


Вагітність і пологи в запитаннях і відповідях [Текст] : рек. провід. фахівців / упоряд. В. В. Фадєєва. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2012. – 263 с. – (Практичні поради для молодої мами)

У вашому організмі зародилося нове життя, тепер необхідно серйозно замислитися про свої звички та спосіб життя. Переглянути доведеться багато — від харчування до стосунків із родиною.

З цієї книги ви дізнаєтеся про можливі проблеми зі здоров’ям та способи їх розв’язання, про те, які обстеження необхідно пройти і на якому терміні. Отримаєте відповіді на питання, в яких випадках потрібно викликати «швидку допомогу», які ліки повинні бути у вашій аптечці та які альтернативні методи лікування існують.

Наші поради допоможуть вам створити найкращі умови для росту і розвитку вашої майбутньої дитини.


Дитячі хвороби від народження до трьох років [Текст] : рек. провід. фахівців. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2012. – 182 с. – (Практичні поради для молодої мами)

У цій книзі доступно викладено інформацію про найбільш поширені дитячі хвороби, методи їх лікування та профілактики. У ній подано рекомендації з надання першої медичної допомоги дитині, описано техніку і методику проведення основних медичних процедур. Багато уваги приділяється питанням догляду за хворою дитиною, організації її режиму дня і харчування.

Ви дізнаєтеся, у яких випадках необхідно екстрено викликати лікаря, чого не можна робити до його приходу, що повинно бути у дитячій аптечці, навчитеся розпізнавати причину нездужання малюка за його плачем, ознайомитеся з методами нетрадиційної медицини.

Ця книга допоможе батькам швидко зорієнтуватися у непростій ситуації і вжити своєчасних заходів для поліпшення стану дитини.


Комаровський, Є. О. Здоров`я дитини і здоровий глузд її родичів [Текст] / Є. О. Комаровський. – Харків : КЛІНІКОМ, 2012. – 568 с. (Бібліотека доктора Комаровського)

Доступна та захоплююча книга, написана практикуючим дитячим лікарем. Дитина загалом, її спосіб життя, її родичі та її хвороби зокрема. Прості рішення, здавалося б, складних завдань. Відповіді на питання, що таке добре і що таке погано, рекомендації, які дають змогу прийняти правильні рішення, і поради, які сприяють зміцненню нервової системи мам, тат, бабусь і дідусів.


Розвиток дитини та догляд за нею від народження до трьох років [Текст] : рек. провід. фахівців / упоряд. В. В. Фадєєва. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2012. – 263 с. – (Практичні поради для молодої мами)

Розвиток дитини та догляд за нею — нероздільний процес. У книзі подано докладні рекомендації з догляду за дітьми та їх виховання з найперших хвилин життя і до трьох років.

Ви дізнаєтесь про те, як правильно піклуватися про малюка: планувати його режим дня, проводити щоденні гігієнічні процедури, купати, робити масаж, гратись і багато чого ще. Навчитеся розуміти бажання та потреби свого малюка. Знайдете відповіді на питання про психічний та фізичний розвиток дитини, про формування в неї корисних навичок і про те, як подолати шкідливі звички.

Окремий розділ книжки присвячено ранньому розвиткові дітей. Ви ознайомитеся з провідними розвивальними методиками (М. Ібуки, С. Лупан, Г. Домана, М. Монтессорі, М. Зайцева та ін.) і зможете обрати те, що підходить саме вам і вашому малюкові.


Спок, Б. Дитина та догляд за нею [Текст] / Б. Спок ; перероб. вид. – доктор Р. Нідлмен. – 8-ма ред. – Харків : Фоліо, 2008. – 669 с.

Книга відомого американського педіатра і педагога Бенджаміна Спока «Дитина та догляд за нею» здобула довіру батьків в усьому світі.

Секрет її популярності у тому, що автор, додержуючись універсального «закону щастя і здоров’я дитини », надає мудрі та корисні поради батькам, пропонує прості рішення найскладніших питань і проблем, які виникають у процесі догляду за дитиною, її виховання та лікування. Тепер його «головну» книгу перероблено з відображенням прогресу в педіатрії, гігієні, патології, клінічній медицині, і з нею батьки можуть почуватися впевнено й спокійно – ніякі дитячі сюрпризи та примхи їх не злякають.


Стенкова, Н. Ви і ваш малюк [Текст] : від зачаття до трьох років : практ. порадник молодим батькам / Н. Стенкова. – Харків : Школа, 2014. – 543 с.

У книзі розглянуто питання, пов’язані з народженням дитини, включаючи й період очікування цієї події батьками.

Розвиток малюка, догляд за ним, важливість спілкування з лі­карем — про все це розказано просто й доступно.

Особливістю книги є наявність зручного алфавітного покажчика, який дає змогу користувачеві легко знайти потрібну тему чи поняття.
Призначена для батьків, ця книга може стати в пригоді й середньо­му медичному персоналу.


Стенкова, Н. Книга про здоров’я дитини та спокій її батьків [Текст] : практ. порадник молодим батькам / Н. Стенкова. – Харків : Школа, 2011. – 573 с. : іл.

Ця книга-надійний порадник та помічник для тих, хто збирається народити дитинку, і тих, хто виховує її. Слушні підказки даються для тих випадків, коли у малюка щось не­гаразд із здоров’ям, а лікаря поруч немає (та й чи завжди обов’язково до нього звертати­ся?). Наведена інформація про роботу різних органів та систем дитини, а також перелічені симптоми захворювань допоможуть батькам розвіяти деякі сумніви щодо власно, оцінки стану здоров’я малюка, заспокоїтися, почуватися впевненішими.

Проте через усю книжку червоною ниткою проходить думка: єдине правильне рішення, як подолати хворобу, слід довірити лише лікареві!


Фадєєва, В. Мама і дитина [Текст] : від вагітності до року : повний практ. посіб. / В. Фадєєва, Р. Самусєв. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2013. – 519 с. – (Ваша чудова дитина)

У виданні доступно викладено необхідну інформацію про те, як під­готуватися до вагітності, як поводитися майбутній мамі та її родині у різні періоди вагітності, як пологи можуть відбуватися без страху і болю.

У ній є поради для догляду за малюком у перший рік життя, з організації правильного харчування і надання йому першої допомоги, а також відповіді на питання про його фізичний і психічний розвиток.

З книги ви дізнаєтеся, як жінці швидко відновитися після пологів, як підготувати дім до «приходу» нового мешканця, як виростити дитину без батька, ви навчитеся перемагати стрес, позбуватися від образ та інших негативних емоцій.

Ця книга — найповніший практичний посібник для батьків.


Байль, Б. Дитина чемна і нечемна [Текст] / Б. Байль. – Львів : Свічадо, 2011. – 252 с. – (Порадник для батьків)

Книга присвячена вихованню в дітей моральної поведінки. Автор торкається багатьох аспектів цієї проблеми, проводить цікаві аналогії з традиціями “доброго старого виховання”, дає конкретні поради батькам, наголошує на значенні їхнього власного прикладу.

Для батьків, вихователів, усіх тих, хто намагається подолати кризу моральних цінностей і зробити їх знову важливими й дієвими в сучасних реаліях.


Башкирова Н. Ваш малыш – это личность [Текст] : 100 практических советов по воспитанию ребенка / Н. Башкирова. – СПб. : НиТ, 2006. – 126 с. – (Кратко о важном)

Все родители хотят вырастить своих малышей гармонично развитыми людьми, помочь максимально проявиться их талантам. Методики опытного педагога и психолога Н. Башкировой помогут вам выбрать эксклюзивный подход к воспитанию своего ребенка; не перегружая его психику и нервную систему, с первых лет жизни приучить его к грамотной работе с информацией; выявить и стимулировать его способности. Все дети талантливы от рождения, они приходят в мир, чтобы прожить долгую, счастливую жизнь.

Задача родителей — помочь им реализоваться. Пусть наша книга в свою очередь поможет вам.


Горбунова В. Виховання без нервування [Текст] : як упоратися з упертюхами, ледарями, плаксіями, розбишаками, крикунами та хитрунами : майстер-клас для мам і тат / В. Горбунова. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2014. – 399 с.

Автор книги, письменниця та дипломований психолог із багаторічним досвідом, просто й зрозуміло розповідає про причини проблем у поведінці дітей та шляхи їх вирішення. У реальних історіях, якими вона ділиться, ви можете впізнати себе або свою дитину. Якщо ви прагнете краще розуміти власних дітей, вчасно вирішувати проблеми у спілкуванні та просто бажаєте, щоб вони росли щасливими, ця книга для вас.


Горбунова, В. Виховання без травмування, або навіщо дітям дорослі? [Текст] / В. Горбунова. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 320 с.

Уберегти дитину від реальних загроз, відмовившись від традиційних залякувань, і навчити вирішувати проблеми або уникати їх; припинити тремтіти за кожний її порух — і жити, а не переживати; навчити не хворіти, а одужувати, не перетворюючи лікарняний на довогоочікуване свято зі смаколиками, мультиками досхочу та увагою й піклуванням, яких дитині так не вистачає; не захоплюватись модними методиками раннього розвитку, які складними завданнями позбавляють дитину віри у свої сили, а навчитись самим створювати ситуації успіху для сина чи доньки…

Нова книга Вікторії Горбунової, доктора психологічних наук, психотерапевта, письменниці, автора кількох художніх творів та близько 150 наукових праць, — порадить, як вирішити безліч питань, що виникають у батьків дошкіляти, маленького учня чи підлітка, аби виховати самостійну, впевнену у своїх силах, щасливу дитину.


Дженис-Нортон Н. Перестаньте наказывать, кричать, упрашивать, или Как бороться с детскими капризами без скандалов и нервотрепки [Текст] / Н. Дженис-Нортон. – Харьков ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2013. – 381 с.

Многие родители сталкивались с такими проблемами, как нежелание детей выполнять домашние задания, скандалы по поводу времени, проводимого перед экраном компьютера или телевизора, отказ от еды, долгие сборы в школу или укладывание в постель, по вечерам. Автор этой книги дает родителям проверенные на практике советы, как найти взаимопонимание с детьми и восстановить, спокойствие и мир в доме.


Добсон Д. Як упоратися з неслухняною дитиною [Текст] / Дж. Добсон. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2013. – 86 с.

Ця книга допоможе батькам, перед якими хоча б раз поставало питання, як заспокоїти свою вередливу дитину. Доктор Джеймс Добсон, ведучий відомої радіопередачі «У фокусі – сім’я», поділиться з вами кількома порадами, як твердо й водночас із любов’ю виховувати дітей і підтримувати дисципліну в домі.

Дайте своїм дітям відчути, що ви дбаєте про них і наставляєте на правильний шлях, і вони дякуватимуть вам за це до кінця своїх днів.


Дракермен П. Французьке виховання [Текст] = Bringing up Bebe : історія однієї американської мами в Парижі / П. Дракермен. – Київ : Критика, 2013. – 315 с.

Репортажну, автобіографічну, а водночас і аналітичну книжку знаної нью-йоркської журналістки Памели Дракермен, що англійською вийшла у світ 2012 року, аби відразу стати в США бестселером і предметом запеклих дискусій, присвячено одному з найважливіших для будь-якого суспільства питанню – науці правильного виховання дітей, мистецтву мудро виховувати сучасну дитину без шкоди для життя і побуту батьків.

Авторка підсумовує свій досвід вагітності, народження та виховання трьох дітей у середовищі експатів-англофонів і французів, переважно із середнього класу, поєднуючи повсякденні «антропологічні» спостереження з підходом журналістки-дослідниці, котра вивчає підвалини французьких побутових звичок та суспільних очікувань і простежує їх розвиток від творів Руссо до втілення у політики соціального захисту.

Ця прониклива і напрочуд захоплива оповідь кидає виклик поширеному нині як у США чи Великій Британії, так і, у свій спосіб, в Україні культу дитиноцентричної родини, що його жертвою стають інтереси, душевний спокій і здоров’я не тільки дорослих, насамперед матерів, але й, зрештою, і самих дітей, які виростають примхливими й інфантильними в умовах позірної вседозволеності та низьких вимог до (само)дисципліни, ввічливості, навичок взаємодії з іншими людьми і пристосування до самостійного існування.

Видання призначено найширшій авдиторії інтеліґентних читачів.


Курсінка, М. Ш. Виховання надзвичайної дитини [Текст] = Raising Your Spirited Child : порадник для батьків надто активних, емоційних, вразливих, чутливих і наполегливих дітей / М. Ш. Курсінка ; пер. з англ. О. Синиця. – Київ : Наш формат, 2016. – 431 с.

Що робити, якщо ваша дитина надто активна, емоційна, вразлива, чутлива… словом, надзвичайна?
У цій книжці талановитий педагог і дбайлива мама Мері Шіді Курсінка ділиться з бать­ками унікальним досвідом, інформацією і стратегіями виховання, набутими за багато років роботи в дитячому центрі. Вона допоможе вам зрозуміти причини дивної поведінки дитини, знайти її сильні та слабкі сторони, гасити конфлікти й емоційні атаки, обрати школу, ви­рішити проблеми із засинанням і прокиданням тощо.

Кредо авторки — «Розвиток, а не до­сконалість!» вже стало базовим принципом виховання у мільйонах сімей по всьому світі.


Лопатіна О. О. 30 уроків про родинне виховання [Текст] : для занять з дітьми мол. та серед. шк. віку / О. О. Лопатіна, М. В. Скребцова. – Харків : Основа, 2014. – 255 с.

У книзі запропоновано 30 тем-уроків, у яких порушено проблеми морально-етичного виховання. Кожна тема містить літературні матеріали, творчі завдання, філософські діалоги, що допоможуть батькам і дітям краще пізнати один одного і зберігати любов та повагу в сім’ї.

Призначена для педагогів, вихователів, батьків, яких хвилюють проблеми сім’ї.


Медіна, Д. Правила розвитку мозку дитини [Текст] = Brain rules for baby : як виховати розумну та щасливу дитину від нуля до п`яти років / Д. Медіна ; пер. з англ. Т. Рябчак. – Київ : Наш Формат, 2015. – 371 с.

Яку найважливішу річ мусить зробити майбутня мама під час вагітності?
Скільки годин перед телеекраном можна перебувати малюку? Як у вихованні дітей впоратися із роздратуванням і спалахами люті? Науковці знають від­повіді на ці питання.

«Правила розвитку мозку», бестселер за версією New York Times, також пояснюють – як насправді працює наш мозок і чому ми повинні по-новому організувати наше місце роботи і навчання. «Правила розвитку мозку» долають розбіжності між знаннями, якими оперує сучасна наука, та батьківським досвідом. Ось одна з несподіванок: що потрібно ро­бити, щоб дитина вступила в Гарвардський університет? Навчити її контро­лювати власні емоції та бажання. У чарівних і водночас потішних історіях молекулярний біолог і батько двох дітей Джон Медіна розгадує таємницю розвитку дитячого мозку.


Райт Н. Як говорити, щоб діти нас слухали [Текст] / Н. Райт. – Львів : Свічадо, 2011. – 143 с. – (Порадник для батьків)

Як пізнати унікальність своєї дитини, як правильно слухати її, вибирати час для розмови і налагоджувати взаємини з нею, як будувати стосунки з донькою та сином підліткового віку? Відповіді на ці та інші питання пропонує автор цієї книжки, особливістю якої є гармонійне поєднання особистих роздумів, різноманітних досліджень у сфері виховання, реальних прикладів і посилань на рядки Святого Письма.

Для батьків, вихователів, учителів і всіх тих, хто цікавиться вихованням дітей.


Сучасна енциклопедія виховання дитини [Текст] : 1000 корисних порад фахівців. – Донецьк : БАО, 2005. – 399 с.

Діти — найбільше багатство. За їхнім розвитком ми спостерігаємо зі щирою любов’ю та ніжністю. Заради них ми готові забути про власні проблеми та з головою поринути в яскравий світ дитячих фантазій.

Виховання — це дуже складно?
Виховання — це досить просто!

Давайте допоможемо хлопчикам та дівчаткам рости розумними, сильними, красивими. Корисні поради, які ви знайдете в цій книжці, зроблять процес виховання ефективним і необтяжливим — як для вас, так і для вашої дитини.


Ферреро Б. Ваші діти мають лише вас [Текст] : тільки виховання змінить світ / Б. Ферреро. – Львів : Дон Боско, 2012. – 231 с.

Книга «Ваші діти мають лише вас!» — це своєрідний навігатор виховання для батьків, котрий допомагає їм зорієнтуватися на дорогах швидкоплинної сучасності, з її викликами і страхами. Автор вказує на прості шляхи виховання дитини, дороговказами на яких повинні бути любов, довіра, повага, діалог, дисципліна і приклад.


Фулер Ч. Як виховати активних і творчих дітей [Текст] / Ч. Фулер. – Львів : Свічадо, 2008. – 154 с. – (Порадник для батьків)

Кожна дитина – особлива. Вона має багато можливостей, але мусимо їх розвивати, різними методами стимулювати зацікавлення. Та часто трапляється навпаки – мимоволі ми пригнічуємо у дитині її добре начало. Як уникнути цього? Як оминути стреси? Як дати раду з активною і творчою дитиною, щоб не зламати її, не зруйнувати можливостей? Як працювати з не надто уважною чи надміру активною дитиною?

Відповіді на всі ці запитання дає Чері Фулер, якій доводилося працювати з дітьми різного віку і темпераменту.
Для батьків, учителів, вихователів.


Вєя, А. Бути мудрою мамою [Текст] : незалежно від віку дитини / А. Вєя. – Львів : Свічадо, 2016. – 199 с.

Основне послання цієї книжки полягає в тому, щоб заохотити кожну матір бути мудрою та постійно чинити своїм дітям добро: учити, заохочувати, втішати, лікувати й надихати їх, наполегливо прищеплювати їм моральні цінності та щодня докладати зусиль до їхнього виховання. Та понад усе треба завжди беззастережно любити їх, і коли вони ще малі, і коли вже стали дорослими. Бо тоді, на переконання авторки, коли ми виявляємо до дітей свою любов, сам Бог об’являє їм своє любляче серце.

Ця книжка буде корисною не тільки мамам, але й батькам.


Дубінська, Л. Дитина не слухає. Що робити? [Текст] / Л. Дубінська. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. – 122 с. – (Мамамтатам)

Ця книжка – чудовий порадник і помічник для тих батьків, які мають проблеми у стосунках зі своїми дітьми. Назвати її «чарівною кнопкою», яка відразу розв’яже всі проблеми, – не можна. Це радше путівник, що вкаже правильний маршрут до дитячого серця, до відкритих, довірливих і теплих стосунків.

У ній подано алгоритм для батьків, як почати працювати над собою: стежити, що кажеш, намагатися зрозуміти, що рухає малям і що воно відчуває, контролювати свої реакції. А ще авторка підкаже, як навчитися любити дитину не для себе, а для неї: вчасно підставити руку, а не носити на руках, направити, але не відвести, до­мовлятися, а не тиснути.


Екман П. Чому діти брешуть [Текст] : Як батьки можуть заохотити дітей бути чесними / П. Екман. – Київ : КМ Publishing, 2015. – 205 c.

Чи знаєте ви, що майже всі опитані автором діти заявили, що отрима­ли перший досвід безкарної брехні у віці від 5 до 7 років? Чи відомо вам, що діти віком від 3 до 6 років не в змозі розрізнити ненавмисну помилку і навмисним обман? Чи мають дорослі моральне право засуджувати дітей за обман, якщо вони самі відверто брешуть в присутності дітей?

Пол Екман пояснює, чому деякі діти брешуть більше, ніж інші. Ви дізнаєтеся про зв’язок між брехливістю дітей і їх пристосованістю до подальшого життя, а також про те, що обман є частиною більш загального малюнку поведінки дитини, який найчастіше і найбільш вміло демонструють деякі діти.

Найважливішими аспектами цієї проблеми є роль батьків, друзів, оточення в школі, а також конкретної спокуси і ймовірності викриття і покарання.

Обманюватиме дитина чи ні залежить не тільки від цих факторів, а й від ситуації. В книзі автор висвітлює важливе питання стосовно того, які фак­тори є найвпливовішими щодо виникнення та подальшого вдосконалення брехні: інтелект, особистість, непристосованість, виховання, вплив друзів, специфіка ситуації, вік тощо. Пол Екман вкаже батькам на правильний спосіб спілкування зі своїми дітьми, допоможе впоратися з дитячою брехнею і навчить, як запобігти її розвиту.


Зіцер, Д. Свобода від виховання [Текст] / Д. Зіцер ; пер. з рос. І. Тумко. – Харків : Vivat, 2016. – 271 c.

Чи знаєте ви, що для гармонійного розвитку дітей потрібна не так педагогіка, як логіка? І що найкраще в житті з дитиною трапляється не завдяки, а всупереч так званому традиційному вихованню? Досвідчений педагог Діма Зіцер не перший рік вивчає взаємодію дорослих і маленьких людей.

У книжці «Свобода від виховання» він розповідає, як повернути радість від спілкування з дітьми, і доводить, що ростити їх – це цікава пригода, а не важкий обов’язок.


Ільїна Н. Ростити дитину. Як? [Текст] / Н. Ільїна, Д. Хорсанд. – Харків : Основа, 2008. – 398 с. – (Краща книга про дитину)

Автори цієї книги — практичний психолог і талановитий педагог, обидві — щасливі мами, діляться своїм професійним та батьківським досвідом, пропонують практичні рецепти розв’язання проблем, що «перевірені й схвалені» багатьма батьками.

У Додатку вміщено короткий «путівник» підлітковими угрупуваннями, а також список книг для сімейного читання тощо. Ця кни­га унікальна не тільки обсягом практичної інформації, але й легким, довірчим стилем.


Корнєєва О. М. Ви і ваша дитина [Текст] : 100 відповідей на батьківські “чому” / О. М. Корнєєва. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2013. – 231 с. – (Зрозумій свою дитину)

Ця книга може виконати роль вашого “домашнього психолога”. ЇЇ буде цікаво погортати і молодим батькам, і “досвідченим” бабусям та дідусям, щоб зайвий раз переконатися у правильності свого підходу, а іноді й вчасно виправити помилку.


Корнєєва О. М. Дитячі вередування [Текст] : Що це таке та як з ними боротися / О. М. Корнєєва. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2015. – 167 с. – (Зрозумій свою дитину)

У пропонованому посібнику подано відповіді на питання, що часто виникають у батьків, коли їхня дитина вередує.


Кравцова, Г. Дитина і кар’єра, або Як бути гарними батьками, якщо Ви цілий день на роботі [Текст] / Г. Кравцова. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 156 с.

Багато хто з нас, батьків, стоїть перед дилемою: займатися вихованням дитини чи працювати. Чи можна гарантувати гармонійний розвиток дитини, якщо вас цілий день немає вдома? Чи може той, хто повністю зайнятий кар’єрою, бути гарним татусем чи гарною матусею.

Відповіді на ці та інші питання ви знайдете в пропонованій книзі. Тести, наведені в ній, допоможуть вам краще пізнати свою дитину та гармонізувати стосунки в родині.


Кравцова, Г. Мамо, давай повернемо його лелеці! або Як допомогти дитині подружитися з братиком чи сестричкою [Текст] / Г. Кравцова. – Харків : Торсінг плюс, 2008. – 155 с.

Багатьох з нас хвилює проблема дитячих ревнощів. Як вирішити проблему суперництва між братами та сестрами, не виділяючи улюбленців? Як навчати дітей справлятися з ревнощами? Як зробити так, щоб у родині панували мир та гармонія?

Відповіді на ці питання ви знайдете в нашій книзі.


Кушнір, Р. Як виховати щасливу та успішну дитину? [Текст] / Р. Кушнір. – Дрогобич : Коло, 2014. – 175 с.

На превеликий жаль, поки що не так багато батьків ставляться до батьківства відповідально, думаючи: а навіщо вчитися виховувати дитину, я і так усе знаю: вищу освіту маю, бізнес розвиваю, собі якось раду даю, мене он якось виховали без книг, то з якого дива ще хтось вказуватиме, як поводитися з дитиною?

Однак за це поверхневе ставлення доводиться платити дорогою ціною, передаючи свої проблеми у спадок дітям, а потім і онукам. Адже всі без винятку життєві моделі й основні сценарії закладаються у ранньому віці – до 3-5 років! Книга буде цікавою і корисною всім, хто вже мають дітей будь-якого віку, а також тим, хто готуються стати батьками.


Мацці А. 10 кроків, які псують дитину [Текст] / А. Мацці. – 2-ге вид., випр. – Львів : Свічадо, 2012. – 118 с. – (Порадник для батьків)

На відміну від інших авторів трактатів про те, як правильно виховувати дитину, автор цієї книжки узагальнив негативний батьківський досвід.
“Як можна зіпсувати свою дитину?” – запитує Дон Мацці, італійський священик та публіцист. І подає способи, до яких часто вдаються у виховному процесі сучасні батьки, навіть не підозрюючи про результати.

Вдумливі матері й батьки мають можливість мовби збоку побачити себе у сім’ї, усвідомити свої помилки, а також ознайомитися і з порадами автора щодо належного виховання. А ще – насолодитися легким й іронічним стилем автора.


Полі, О. Як не зіпсувати дитину надмірною опікою [Текст] / О. Полі. – Львів : Свічадо, 2013. – 189 с. – (Порадник для батьків)

Часто батькам складно дотримуватися балансу між любов’ю і вимогливістю до своїх дітей. На численних життєвих прикладах і педагогічному досвіді автор доводить, що допомога, присутність, доброзичливість і розуміння дитячих потреб повинні бути поміркованими. Інакше миле дитя у сім’ї може вирости справжнім тираном.

Автор доступно пояснює фундаментальні виховні принципи, від яких залежить майбутнє щастя дітей. Книжка полегшує батькам захопливу та творчу місію виховання.


Райман, Г. Потреби чи забаганки? Що дозволяти і чого не дозволяти дітям? [Текст] / Г. Райман. – Львів : Свічадо, 2012. – 166 с. – (Порадник для батьків)

Як відрізнити справжні потреби дитини від її забаганок? Що дозволяти і чого не дозволяти дітям? Як уникнути розпещування дитини? І що робити в тих випадках, коли дитина виявляється неслухняною, некерованою і нестерпно примхливою?

Ця книжка вносить у дискусію про виховання трохи інші думки, ніж більшість опублікованих досі праць. Вона не дає готових “рецептів” і “вказівок” батькам, про які вони швидко забувають або котрих просто неможливо використати в конкретній ситуації. Книжка радше пояснює найосновніші механізми й стратегії, що допоможуть батькам узяти під контроль і пригальмувати процес розпещування дітей. Ілюструючи свої думки й аргументи конкретними життєвими ситуаціями, автор навчає батьків любити дітей виваженою, зрілою й розумною любов’ю.

ББК 88.576.5


Товнсенд Д. Межі в житті підлітків [Текст] : як говорити “ТАК”, коли говорити “НІ” / Д. Товнсенд. – Львів : Свічадо, 2012. – 279 с. – (Порадник для батьків)

Чимало батьків, стикаючись із проблемами у вихованні підлітків, розгублюються, занепадають духом або не знають, що робити.

«Ви не повинні бути одним з них. Життя з підлітком може бути набагато кращим», – запевняє автор цієї книжки, пропонуючи зро­бити кілька кроків, які суттєво змінять поведінку підлітків та їхні стосунки з батьками.

Багато батьків, які застосовували принципи та методи виховання, що наводяться у книжці, зауважували, що їхні діти ставали відповідальнішими, щасливішими та краще приготованими до дорослого життя.


Фабер А. Мистецво спілкування з дітьми [Текст] : удома та в школі / А. Фабер, Е. Мазліш. – Київ : КМ Publishing, 2012. – 240 с.

Використовуючи унікальні комунікативні стратегії, прості й зрозумілі діалоги та цікаві комікси, автори Адель Фабер та Елейн Мазліш допомагають батькам і вчителям налагодити плідну співпрацю з дітьми. Завдяки цьому дітям і підліткам буде набагато легше вирішувати щоденні проблеми та отримувати задоволення від навчання.

Ця книжка є наочним прикладом того, як батьки та вчителі можуть об’єднати свої зусилля і сприяти тому, щоб діти ставали наполегливими, дисциплінованими, мали бажання вчитися і пізнавати світ.


Чуб, Н. Куди подівся мій тато? [Текст] Виховуємо щасливих дітей у родині без батька / Н. Чуб. – Харків : Віват, 2015. – 271 с. – (Актуальна тема)

Що відчуває дитина, коли в неї немає тата? Як правильно налагодити взаємини з малюком, коли виховуєш його сама? На ці та інші запитання відповідає дитячий психолог-практик і успішна мама трьох дітей Наталія Чуб. У своїй новій книжці «Куди подівся мій тато? Виховуємо щасливих дітей у родині без батька» вона детально розглядає всі аспекти виховання дитини в неповній сім’ї.

Дізнайтеся, чого обов’язково слід навчити свою дитину і які думки не можна озвучувати ні в якому разі, що робити, щоб малюк виріс впевненим у собі, щасливим і працьовитим. Після прочитання цієї книжки у вас обов’язково все вийде!


Чуб, Н. 100 батьківських “чому?” [Текст] : відповіді досвіченого психолога / Н. Чуб. – Харків : АРГУМЕНТпринт, 2015. – 367 с.

У своїй новій книжці «Сто батьківських “чому?”» відомий практикуючий психолог Наталія Чуб відповідає на головні питання, що виникають у батьків, малюкам яких ще не виповнилося семи років. Чи правда, що памперси дуже шкідливі? Чи потрібно сповивати дитину? Як реагувати на дитячі хвороби і як дати лад дитині, коли вона вередує?

Поради досвідченого психолога допоможуть молодим татам і мамам. Книжка дуже зручна в користуванні, всі питання в ній систематизовані за віком дітей.


Шрагіна, Л. Немовля-малеча-підліток [Текст] : Мудрі формули виховання / Л. Шрагіна. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. – 154 с. – (Мамамтатам)

Виховання дітей – непросте завдання, і за помилки часто доводиться розплачуватися надто дорого. Щоби зрозуміти свою дитину, ви мусите навчитися розуміти її психологію, те, як вона мислить і що відчуває. А всі ж вони такі різні…

Якою творчою формулою виховання скористатися, щоб із кожної непростої ситуації від народження і аж до підліткового віку знайти вихід, як не схибити й вибудувати гармонійні стосунки з вашою найріднішою малечею – саме про це і йдеться в цій книжці.