Знайомити дітей з історією, з надбанням нашої культурної спадщини — суперважливий елемент патріотичного виховання.
Юні читачі бібліотеки відвідали Тернопільський обласний історико-меморіальний музей політичних в’язнів. Це надзвичайно цікаве, і водночас моторошне історичне місце, у якому повинен побувати хоч раз за життя кожен свідомий українець.
Його було відкрито й освячено 14 жовтня 1996 року. Засновниками музею стали обласний краєзнавчий музей, Інститут національного відродження України та обласна організація Спілки політв’язнів і репресованих України.
Будівля, в якій знаходиться музей політичних в’язнів була збудована на базі підвалів будинків XVII та XIX століть у 1944—1947 роках німецькими військовополоненими. Виставкові зали музею розміщені у 28-ми камерах колишнього слідчого ізолятора радянської спецслужби.
Предметом особливої гордості музею є розріз в натуральну величину великої криївки та колекція макетів повстанських криївок з інтер’єром, в тому числі криївки Р. Шухевича в селі Августівка. Усі дев’ять макетів зробив і подарував музеєві тернополянин Іларіон Пилипець.
Відділ «Репресії 1939-1941 років» розташований у приміщенні камери №1, де збереглися автентичні двері тих часів.
Цікавими є матеріали, які висвітлюють період утворення та діяльності ОУН-УПА на території Тернопільщини, та відділ «Шістдесятники», який розповідає про репресованих патріотів України, зокрема В. Чорновола та Л. Костенко.
Не може не вражати в експозиції музею одяг та предмети побуту політв’язнів та меморіальна кімната С. Бандери з посмертною маскою героя України.
Окремий відділ музею присвячений репресованим духовним служителям греко-католицької церкви зі стендом, який розповідає про шлях Й. Сліпого, єпископа Микити Будки та Григорія Хомишина, священиків Омеляна Ковча, Івана Сенківського та інших.
В експозиціях музею представлені макети виправно-трудового табору, бараку, вагона, у якому вивозили політв’язнів у віддалені райони СРСР, а також карта, на якій позначено більшість таборів ГУЛАГу.
Подяка всім працівникам Тернопільського обласного історико-меморіального музею політичних в’язнів , які відновлюють та бережуть історичну правду. А ми сподіваємося, що година подорожі по цьому незвичному музею запам’ятається юним тернополянам надовго.
Детальніше про музей читайте на ресурсі бібліотеки “Мандруємо Тернопіллям”.