Ландшафтний парк «Загребелля»


м. Тернопіль

Регіональний ландшафтний парк «Загребелля» – справжня зелена оаза Тернополя. Більшість жителів нашого міста проводять тут чи не кожен вихідний день. Він розкинувся на площі 630 гектарів. Розташований в районі вул. Львівська-Бережанська, Кутківецького та Пронятинського лісових масивів, водної артерії Тернопільського ставу і входить до складу природно-заповідного фонду України. Парк охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Ландшафтний парк «Загребелля» був створений відповідно з рішенням Тернопільської обласної ради від 18.03.1994 року з метою збереження у природному стані окремих типових природних комплексів та об’єктів, забезпечення умов для відпочинку населення.

Територія парку «Загребелля» манить відвідувачів мальовничими краєвидами, свіжим повітрям, водним плесом. Відпочинку біля води надає перевагу більша частина населення міста. Пляжно-купальний відпочинок, рибалка, водні види спорту, веслування користуються великою популярністю.

До речі, в межах парку зростає багато рідкісних рослин, види яких знаходяться на межі зникнення, багато з них занесені до Червоної книги України. Серед них варто згадати: абстракція велика, пальчатокорінник м’ясо-червоний, підсніжник білосніжний, лілія лісова, плавун щитолистий, арум Бессерів, глечики жовті, вільха сіра, вовчі ягоди звичайні та багато інших.

Різноманітна і фауна парку. Зустрічається тут гоголь, сорокопуд сірий – види, внесені до Червоної книги України. Також у парку можемо спостерігати двадцять вісім видів птахів, що охороняються згідно Бернської конвенції, чотирнадцять мисливських та сім регіонально рідкісних видів птахів.
У 2015 році на території парку «Загребелля» було створено Парк здоров’я. В ньому облаштували доріжки, дерев’яну арку при вході, провели благоустрій території, встановили дитячий майданчик та спортивну зону із вуличними тренажерами, якими активно користуються тернополяни.

 

Література

Батова Н. І. Ландшафтний парк [Текст] / Н. І. Батова // Екологічна енциклопедія. У 3-х т. – Київ, 2007. – Т. 2. – с. 231.
Гадомська Л. Не парк, а стихійне сміттєзвалище [Текст] / Л. Гадомська // Тернопіль вечірній. – 2007. – 19 черв. – С. 6.
П’ятківський І. «Загребелля» [Текст] / І. П’ятківський // Тернопільський енциклопедичний словник. В 4-х т. – Тернопіль, 2004. – Т. 1. – С. 595-596.
Царик Л. Природні рекреаційні ресурси [Текст] : (методи оцінки й аналізу на прикладі Тернопільської області) / Л. Царик, Г. Чернюк. – Тернопіль, 2001. – 187 с.
Шелест Л. Бути Загребеллю оазою [Текст] / Л. Шелест // Тернопіль вечірній. – 2000. – 27 жовт. – С. 2.