Залозецький замок

XVI століття с. Залізці, Зборівський район

Польський король Сигізмунд ІІ подарував на початку XVI ст. землі Залозеччини Подільському воєводі Мартинові Кам’янецькому, відібравши їх від власника Олеських маєтностей Петра з Сени. Воєвода Кам’янецький відразу побудував тут замок. Унікальність оборонного об’єкту полягала в тому, що він був збудований на місці, яке знаходилося серед непрохідних боліт і плавнів та омивався із трьох боків річкою Серет. На підсилення неприступності замку Кам’янецький перегородив Серет греблею, утворивши тут великий став, який у разі потреби мав захистити замок водою звідусіль. Будівельний матеріал під руками, бо поруч знаходилася «Гостра гора», «Шведів камінь» із пасма Товтрів, а для випалювання цегли воєвода заложив поруч з замком велику цегельню.

Замок був прямокутною спорудою з чотирма крилами. На трьох кутах були збудовані триповерхові башти зі стрільницями. Оточений високими валами, які увінчувалися глибоким муром. А глибокі рови були заповнені водою. З північного заходу була в’їзна брама з підвісним містком, перед яким знаходилися муровані стайні та двірські будинки. Направо від брами були сходи, які вели до поверху на коридорі, а з нього до різних кімнат обох крил: бібліотеки, скарбниці, вітальні. Тут були і житлові кімнати для челяді, а також окремі кімнати для обслуги. У правому крилі була розміщена замкова каплиця.

Після Кам’янецького власником замку був Сандомирський воєвода Юрій Мнішек. А у 1603 році наступним власником став князь Констянтин Вишневецький. У 1743 році замок перейшов до Потоцьких, які в 1768 році продали його разом із землянами генерал-лейтенантові Михайлові Ронікарові. Незважаючи на утиски місцевого населення, яке сплачувало великі повинності, Ронікар збанкротував. Залізці разом із замком перейшли до графа Ігнатія Мончинського, який згодом заснував у замку фабрику сукна.

Після банкрутства Мончинського власником став граф Володимир Дідушинський. Він взявся за перебудову замку: зніс його передню частину, а в основній заклав броварню. Тут мешкали службовці й адміністрація маєтностей. В такому стані замок зберігся до Першої світової війни.

У 1916 році Залізці опинилися в епіцентрі протистояння двох армій – австрійської та російської. Австрійський уряд оголосив про примусову евакуацію населення. Найбільше дісталося замку. В його стінах і казематах ховалося німецьке військо і російська артилерія громила старі мури. Війна перетворила замок на цілковиту руїну. Польська влада з 1924 року планувала використати його для будівництва шкіл у краї, але задуму не здійснила.

Починаючи з 1939 року, руїни замку почали розбирати для будівництва доріг та колгоспних приміщень.

Сьогодні територія замку впорядкована і вже декілька років поспіль тут відбуваються святкування Івана Купала та інші релігійні та національні свята.

Література

За луками, за лозами красувався легінь [Текст] // Бурма В. Привиди старих замків (Тернопільщина) / В. Бурма. – Тернопіль, 2011. – С. 189–200.
Залізці [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 31–34.
Залозецький замок [Текст] // Історія, вкарбована у камінь : реком. бібліогр. покажч. / Терноп. обл. від-ня Укр. бібл. асоц., Зборів. централіз. бібл. система ; уклад. Л. Гунько ; ред. Л. Оленич, О. Раскіна. − Тернопіль : Підруч. і посіб., 2013. − С. 43−44.
Залозецький замок [Текст] : [замок ХVІ ст. у Зборівському районі] // Зборівщина: історія і сьогодення [Текст] : іст.-краєзнав. нарис / уклад. М. Б. Бігус. − Тернопіль : Воля, 2008. − С. 289−290.
Замок. 1516 р. – ХVІІ ст. смт. Заложці Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 252–255.
Золотнюк А. Залізці все ще чекають свого історика [Текст] / А. Золотнюк // Вільне життя. – 2009. – 13 лист. – С. 2.
Лещишин А. Забутий замок – загублена історія [Текст] / А. Лещишин // Місто. – 2010. – 9 черв. – С. 13.

Фото