Замок у Висічці


XVII століття с. Висічка, Борщівський район

Про історію замку у Висічці відомо дуже мало і досить невстановленим залишається імʼя його засновника. Найправдоподібніше, що його заклали на початку ХVII ст. Але поселення є набагато давнішим – у Висічці ще за часів Русі було городище. Існує легенда, що колись тут було містечко. Цікавою видається і сама назва, яка, можливо, свідчить про якусь давню битву-січ. Загальний вид твердині, збудованої на початку XVII ст. нагадував чотирикутник із вежами на кутах. Із напільного боку її відділяв глибокий рів. Оборонну структуру доповнювали круті схили пагорба та глибокі каньйони річки Нічлави, котрі омивали підніжжя замку зі заходу, півдня і сходу.

Перші згадки про кам’яний замок у Висічці пов’язані з тим, що у 1675 році його захопили турки. Уже в 1675 році тут, за наказом короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського перебувала залога. Згодом замок у доброму стані придбав Тадеуш Чарковський. Його син Кирил у 1831 році розібрав кам’яні стіни замку разом з надбрамною вежею, засипав рів та розпочав перебудову замку у псевдоготичному стилі. Втім, у 1900 році замок згорів і його власник Кирило Чарковський-Голейовський, взявшись відновлювати пам’ятку, наказав розібрати частину мурів та в’їзну браму, а також засипати колишні оборонні рови. Знову пам’ятку, яка ставала все менш подібною на фортецю, реконструювали у 1910 р.

Відомо, що в 1939 р. найбільший зал палацу прикрашали велика бронзово- кришталева люстра і мисливські трофеї. Сходи в палаці були деревʼяні. В одному з приміщень стояв великий стіл у стилі Людовіка XVI, а також чотири італійські мармурові статуї метрової висоти, які символізували пори року.

В бібліотеці висіла італійська дерев’яна позолочена люстра в стилі бароко. До 1914 р. в цьому приміщенні зберігалося кілька тисяч книжок з XVIII i XIX століть, загалом французькою мовою, багато краєзнавчої та геральдичної літератури. У великому салоні висів гарний кришталевий світильник і було два каміни з рожевого мармуру. Вмебльоване помешкання було автентичними меблями епохи бароко, накритими гобеленами. З Франції приїхали у Висічку численні бронзові скульптурки XIX ст. Також у замку зберігалася велика колекція старовинної вогнепальної мисливської зброї, порцеляни та картин.

Під час Першої світової війни палац зазнав руйнувань, внаслідок яких знищено значну частину зібраних у ньому цінних речей. Після Другої світової війни палац розібрали, а парк – вирізали. Залишились лише дві вежі. Та й то вищу з них у 1991 році місцева сільська рада розібрала, мотивувавши це тим, що вежа в аварійному стані й може завдати людям шкоди.

Поряд з руїнами замку розташовані руїни палацової каплиці, яку 1870 р. побудував Тадеуш Чарковський-Голейовський. Оскільки після Другої світової війни каплицею ніхто не опікувався, то нині вона перебуває в занедбаному стані. Усередині зберігся чудовий неготичний вівтар. Під каплицею міститься витесана в скелі крипта, у якій поховані власники маєтку.

Література

Висічка [Текст] // Легендарні села України. – Київ, 2009. – С. 180–184.
Висічка (Борщівський район) [Текст] // Палков Т. Замки Тернопілля [Текст] : історія та легенди : путівник / Т. Палков. – Львів : Ладекс, 2011. – С. 12−13.
Висічка [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 20–22.
Дивились башти у люстерко Нічлави [Текст] // Бурма В. Привиди старих замків (Тернопільщина) / В. Бурма. – Тернопіль, 2011. – С. 348–356.
Замок XVIІ–XVIIІ ст. с. Висічка Тернопільської обл. [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 214–215.
Замок у селі Висічка [Текст] // Бойко В. Замки Тернопілля [Текст] = Castltes of Ternopil region= Zamki Tarnopolszczyzny / В. Бойко, О. Гаврилюк. – 2-ге вид., допов. – Тернопіль : Новий колір, 2010. – С. 23.
Мороз В. Замок з невідомим початком / В. Мороз // 20 хвилин. – 2008. – 30 квіт. – С. 12.