На Майдані життя б’ється серце надії!
На Майдані життя стали доньки й сини!
Україно моя, чи здобудеться мрія,
За яку свою кров ми в цей день пролили…
Оксана Шпирко
Українська революція кінця 2013-го – початку 2014 років, яка дістала назву Євромайдан, є унікальним, раніше не баченим у світі явищем, що виражена у мирному народному спротиві. Саме на Майдані народилася нова українська нація, високоідейна, готова стояти до кінця, і навіть віддати життя у святій боротьбі за достойне майбутнє рідної землі.
Зазвичай, коли говорять гармати, музи мовчать. В Україні ж події Майдану стали революцією духу, тому музи мовчати не могли.
Українськими режисерами створено чимало кінострічок про Майдан. Не залишили без уваги революцію й письменники. Вони працювали над створенням тематичних літературних творів, аби жодна година важливого періоду в житті України не залишилася забутою. Тож вже після 20 лютого 2014 р. почали виходити в світ книжки про Євромайдан, серед яких – спогади, документи, збірники поезій, фотоальбоми, націоналістичні оцінки.
Віртуальна виставка документів, що містяться у фондах Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, – невеликий крок до увічнення сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пропоновані видання розраховані на різні вікові категорії читачів та не залишать байдужим жодного з них. У книгах досліджується і документується Майдан: як історична подія, набір спільних цінностей, приклад самоорганізації і як художнє явище.
Майдан: літопис самовидців
Вітер, М. Літопис Революції Гідності [Текст] / М. Вітер. – Львів : Піраміда, 2017. – 279 с.
Євромайдан уже стає історією, відходить на другий план на тлі російської військової агресії. Існує небезпека, що ця велика подія в житті нашої епохи з часом втратить свою значимість, буде по-іншому трактована різними псевдоісториками. Так вже було з багатьма визначними сторінками історії України. Тому дуже важливо зберегти і передати нащадкам правду про події, настрої, трагедії і перемоги того часу.
Ця книга не претендує на професійний історичний чи політологічний аналіз Революції Гідності. Я не берусь оцінювати внесок опозиційних партій у перемогу. Їх роль була дуже велика як в матеріальному, так і у фінансовому та організаційному забезпеченні Євромайдану, починаючи з перших днів протестів. Ця тема потребує окремого дослідження. Основна увага в книзі приділяється правдивому опису подій, людей, того духу взаємопідтримки і самопожертви, що панував на Майдані.
Герасименко О. Майдан після Майдану [Текст] / О. Герасименко. – Київ : ВІПОЛ, 2016. – 135 с. : іл.
Написати цю книгу мене надихнуло сором’язливе замовчування подій на Майдані Незалежності після Революції Гідності. Тим більш, що все частіше можна почути, що Революція ще не закінчилася, вона продовжується. Для багатьох учасників тих подій ще тоді, в лютому 2014 року, було це зрозуміло. Але довелося вибирати: або воювати, або тиснути на владу. Частина активістів залишилася на Майдані. Не всі їх розуміли, багато образливих слів доводилося вислуховувати. Ціле спекотне літо майданівці намагалися контролювати владу, підштовхувати її до реальних дій та проведення реформ.
Однак встояти проти “системи” Майдан не зміг. Тому Революцію ще не закінчено і ми повинні завершити розпочату справу.
94 дні. Євромайдан очима ТСН [Текст] / гол. ред. А. Чех. – Київ : Основи, 2014. – 173 с. : іл.
Телевізійні новини живуть недовго, зазвичай уже за кілька годин поступаючись місцем більш актуальним. Проте саме вони найкраще передають дух подій, яким судилося потрапити до підручників історії. У книзі «94 дні. Євромайдан очима ТСН» за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції Гідності. Це видання – колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих Телевізійної Служби Новин, для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя.
Димид, К. Каміння Майдану [Текст] / К. Димид, М. Димид. – Львів : Свічадо, 2014. – 279 с. : іл.
Те, що Людина творить Майбутнє – очевидне: однак не всі це усвідомлюють, бо їхній простір свободи іноді обмежений чи навіть закритий. Вони дивляться, але не бачать. Те, що люди пережили на Майдані, – це Майбутнє, яке тепер у них живе! Воно сильніше від минулого і від смерті, це – дотик Вічності!
Усе представлене в цьому альбомі – лише несміливий погляд на пережите, яке з’єднало учасників Повстання Духу в один народ і піднесло до спільних висот. Особистість кожного – це конгломерат позитивів і негативів, що проявляються в немічності, але коли людина приносить безкорисливу жертву для ближнього – тоді всі торкаємося божественного.
Крем’янчанка, Н. Рабів до раю не пускають [Текст] : нариси, оповідання / Н. Крем`янчанка. – Тернопіль : Терно-граф, 2015. – 159 с.
Ще не забуті події на Майдані і війна на Сході України болем відзиваються зі сторінок нової книги Неоніли Крем’янчанки «Рабів до раю не пускають». Тут ідеться і про героїв Небесної сотні, і про тих сміливців, які виборюють нашу незалежність на Донеччині і Луганщині, і про волонтерів, священнослужителів, без допомоги яких важко жилося б нашим землякам-героям в холодних окопах під пильним прицілом «друзів-братів».
Книга звернена до наших гарячих сердець, завдяки яким ми зуміємо дати гідну відсіч ворогу. За щасливе майбутнє боролася Небесна сотня, за це боротимемося й ми.
Люди Майдану. Хроніка [Текст] / за ред. Л. Івшиної ; упоряд.: Р. Канюка, М. Семенченко, А. Жуков. – Київ : Укр. прес-група, 2014. – 238 с. : іл. – (Бібліотека газети “День”).
Фотоальбом “Люди Майдану. Хроніка” – про кожного з нас. Це добірка знакових фотографій з майдану: від найпершого вечора – до трагічних подій на Інститутській. І навіть більше. Фотореспонденти та журналісти “Дня” були у вирі подій, серед тих, хто творив Історію на головній площі країни та поза нею. Цей альбом – узагальнене відчуття Майдану безпосередніми його учасниками, – яким його побачив, зафіксував та осмислив на своїх шпальтах “День”. “Майдан вивів на авансцену української і світової історії нові українські обличчя, характери, – зазначила головний редактор “Дня” Лариса Івшина у передмові до фотоальбому. – Запам’ятаймо цей час у образах”.
Літопис самовидців [Текст] : Дев’ять місяців українського спротиву / авт. проекту О. Забужко ; упоряд. Т. Терен. – Київ : Комора, 2014. – 311 с. : іл. – Текст укр., рос. мовами.
Від Євромайдану до АТО, від листопада 2013-го по літо 2014-го ця книжка простежує, в хронологічній послідовності, зміну настроїв і глибинні психологічні трансформації в українському суспільстві. Колективний портрет «народження нації», що за кілька місяців пройшла шлях від мирного протесту до національно-визвольної війни, складено з найпопулярніших за цей час дописів у соцмережах, виступів в інтернеті, фрагментів новинної стрічки і т. д.
Понад сотню авторів збірника, серед яких як відомі літератори, блогери, журналісти, так і анонімні мережеві «ніки», об’єднує одне: всі вони були живими свідками й учасниками найдраматичніших подій новітньої української історії, і всі їхні думки й почуття, оцінки й пошуки смислів зафіксовано в режимі «включеного спостереження». Читач таким чином отримує можливість доторкнутися до історії в момент її прямого творення.
Мухарський А. Майдан. (Р)еволюція духу [Текст] : мистец.-культурологіч. проект / А. Мухарський. – Київ : Наш формат, 2014. – 305 с.
Книга-калейдоскоп, в якій зібрані відверті й критичні погляди на Українську революцію 2013-14 рр., емоції без купюр і деталі, що залишились за кадром медіа.
Публічні інтелектуали, громадські діячі, філософи, історики, письменники, художники, герої й очевидці революційних днів української історії в щоденниках, есе й ексклюзивних інтерв’ю розповіли про темний і світлий бік Майдану, версії причин і наслідків, «білих плям» і таємничих збігів у подіях листопада – лютого 2014 року.
Видання розраховане на коло читачів, яким цікава контраверсійна точка зору на українську історію, політику і культуру.
Майдан. Свідчення. Київ, 2013-2014 роки [Текст] / за ред. Л. Фінберга, У. Головач. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 778 с.
Ця книга – добірка свідчень про події Революції Гідності в Україні (листопад 2013 – лютий 2014 років). Зібрано та публікуються розповіді оборонців, медиків, священиків, митців – людей різного віку та фаху, мешканців практично всіх регіонів країни. Вони були учасниками й свідками Майдану – етапу «народження нової нації».
Майдан, поза сумнівом, стане одним із важливих символів української новітньої історії. Багатоголосся думок, представлених у книзі, ми певні, зацікавить як сьогоднішніх, так і прийдешніх читачів.
Небесна сотня [Текст] / К. Богданович, Х. Бондарева, Ю. Бухтоярова [та ін.]. – Харків : Фоліо, 2014. – 206 с., 9 арк. фот. : іл. – Текст укр., рос. мовами.
Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше своє життя заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні.
Герої цієї книги звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла».
Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.
Небесна сотня: історія нескорених [Текст] : жива історія героїв / ред. Г. Слюзар, М. Николин, М. Коломієць [та ін.]. – Нововолинськ : Формат, 2015. – 111 с. : іл. – Кн. в 3D форматі.
«…Честь і гідність – чесноти властиві вільним людям, які ніколи не зможуть змиритись із пануванням зла. Без помаранчевого Майдану 2004 року не відбулося б червоно-чорного Майдану 2013-2014 років. Без Революції Гідності Україна була б іншою. Україна не була б Україною, якби не герої. Герої Небесної Сотні. Герої не вмирають! Вони завжди будуть із нами…»
У книзі, виданій у форматі 3D, зібрані живі історії про усіх Героїв Небесної сотні Тернопільщини. Їх загалом 6. У виданні подається їхня біографія крізь призму спогадів і розповідей родичів та друзів.
Середюк, О. Україна. Хроніка подій: від Майдану – до АТО [Текст] / О. Середюк. – Київ : Стебеляк, 2015. – 339 с.
«Майдан». Це слово стало синонімом свободи і незалежності, гідності і волі. Воно у всіх на устах. Його не перекладають на жодну мову. В залежності від політичного вітру, дехто добавляє присудок: «Євромайдан», «антиМайдан». Aле слово залишається міцне у своєму корінні, в стержні. На початку XXI століття древній Київ знову відкрив на весь світ силу Майдану.
У публіцистичних статтях, які автор починав висвітлювати ще за Помаранчевого Майдану, як репетицію Євромайдану, посилаючись на історичний досвід та джерельну базу, він цілком переконливо довів, що народ має право на повстання, право мати та застосовувати зброю для захисту свого і Батьківщини. Гострі публіцистичні статті чергуються з ліричним відступом київських та волинських поетів про жертовність «Небесної Сотні». Вперше розкрито сакральне слово «Майдан», подвиг героїв революції Гідності, які мужньо протистоять окупантам в країні. Надзвичайно актуальну тему розкриває автор в аналітичній статті «Хочеш миру — готуйся до війни», в якій подає попередження для нинішніх керівників. АТО чи війна проти московського цинічного агресора ? Чому український націоналіст подякував Путіну і «Що буде завтра?»,- ви дізнаєтесь зі сторінок цієї книги.
Слабошпицький, М. Гамбіт надії [Текст] : Україна: констатації, матеріали, виклики, сподівання / М. Слабошпицький. – Київ : Ярославів Вал, 2014. – 263 с. : іл.
Це книжка про Майдан. Про неможливість перемогти режим Януковича. І про нашу перемогу над режимом Януковича. І про подвиг Небесної сотні. І про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація.
Стражний, О. Майдан [Текст] : події-свідчення-менталітет / О. Стражний. – Київ : Дух і Літера, 2016. – 359 с.
У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на тлі голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху Спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуваного осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях – він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і врешті-решт діє. Аналізуючи поведінку учасників Руху Спротиву і пересічних громадян, які підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки – які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які – залишилися «незадіяними». Завершується книга підсумком – яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану і що може чекати на Україну в майбутньому.
Стражний, О. Менталітет Майдану [Текст] : Хроніка подій – свідчення очевидців / О. Стражний. – нове вид. – Київ : Дніпро, 2016. – 251 с.
У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє. Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними». Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.
Филипович, Л. Майдан і Церква [Текст] / Л. Филипович. – Київ : Техніка, 2015. – 650 с.
Книга є наслідком моніторингу подій зими 2013-2014 рр., що відбулися в Україні після непідписання Україною угоди про асоціацію з Євросоюзом, коли українці вийшли з мирними протестами проти політики влади. Фокус зроблений на зборі та аналізі інформації про реакцію релігійних організацій України та їх лідерів на мирні протестні народні акції та спроби силового придушення волевиявлення народу. До збірки увійшли не тільки хронологія подій, офіційні документи ВРЦіРО, окремих релігійних організацій, звернення та заклики релігійних лідерів до народу і до влади, неофіційні висловлювання та коментарі звичайних віруючих та їх пасторів, але й експертні оцінки політиків, державних діячів, а перш за все – релігієзнавців, які покликані об’єктивно і неупереджено розкрити суть духовного Майдану, зміст революції гідності, показати роль релігії і Церкви в становленні громадянського суспільства та сучасних соціально-політичних процесах.
Рекомендовано для науковців, державних службовців, релігійних лідерів, усіх, хто цікавиться проблемами позиціювання Церкви в сучасному світі, її ролі в політичних процесах.
Юркевич, А. Моя революція [Текст] : спогади / А. Юркевич. – Тернопіль : Вектор, 2015. – 39 с. – (Герої не вмирають!!!)
Книга тернополянина, учасника Революції Гідності, командира другого взводу другої роти батальйону “Айдар” Андрія Юркевича (позивний Грізлі), який загинув 5 вересня 2014 року неподалік села Весела Гора на Луганщині. Це спогади про події 18-20 лютого 2014 року в Києві. Як зазначив автор, це «посвята як тим героям, які не повернулись додому, так і тим, хто залишився живим і загартував свій дух для подальшої боротьби».