Споконвіку українська хустина була одним із найважливіших елементів народного вбрання та невід’ємною частиною української культури.
Хустка є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим сакральним предметом та реліквією.
Її традиційно використовували, коли народжувалася дитина, а потім на хрестинах. Юнаків на проводах у військо матері обов’язково перев’язували хустками. Вважалося, що вона збереже від усіх негараздів. Коли до дівчини приходили свати, то вона мала винести судженому хустку на знак згоди, що виходить заміж по любові.
У давні часи жінки мали хустки на всі випадки життя: святкові, в яких йшли до церкви, і буденні, в яких працювали у полі чи по господарству. Казали, що коли хустка виглядала багато, то заможною була і родина.
Сьогодні яскраві хустки поступово завойовують прихильність не тільки українок, а й модниць всього світу. Українське вкотре стає світовим трендом.
Пропонуємо віртуальну виставку “Хустина – давній український оберіг”, присвячену цьому древньому та прекрасному оберегу.
Хустці відведені окремі інформаційні розділи в збірниках.
Хустка [Текст] // Абетка України / І. Л. Татаренко. – Харків : Vivat, 2016. – С.121-122. : іл. – Текст укр., англ. мовами.
Цікава абетка-словник про рідну країну, що об’єднала під своєю обкладинкою відомості, легенди та факти, завдяки яким кожен читач дістане унікальну нагоду познайомитися з культурою та історією нашої славетної держави. Особливості національного одягу та кухні, історія міст та видатних пам’яток, традиції й обряди, музичні інструменти і, звичайно, оспівані національні символи – усе це та багато іншого чекає вас на сторінках видання.
Хустина [Текст] // Багнюк, А. Символи українства: худож.-інформ. довід. / А. Багнюк. – Тернопіль : Новий колір, 2008. – С. 623-624.
Ця книга – художньо-інформаційний довідник, який в популярній формі розкриває значення і зміст античних, християнських і національних символів та образів, що належать до основи української духовності.
Ой, хустина, хустиночка! [Текст] // Воропай О. Звичаї нашого народу: народньо-календарні звичаї: український народній одяг: етнографічний нарис / О. Воропай ; худож. оформ. І. Бородаєвої. – Київ : Пульсари, 2012. – С. 519-528.
«Звичаї нашого народу» — фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу.
Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.
Косміна О. Традиційне вбрання українців [Текст] = Traditional Ukrainian Clothing. Т. 2 : Полісся. Карпати / О. Косміна. – Київ : Балтія – Друк, 2011. – С. 32, 61, 75, 86, 111, 120.
Це видання знайомить читача з українським народним одягом і присвячена регіонам Полісся та Карпати. Строкате вбрання бойків, лемків, гуцулів, буковинців, закарпатців та поліщуків ще до початку ХХ століття зберігало архаїчні риси.
Обрядове значення хустки [Текст] // Лукашенко Т. Українські обереги своїми руками / Т. Лукашенко. – Харків : Аргумент Принт, 2015. – С. 143-146.
Наші пращури-слов’яни здавна виготовляли обереги, бо добре знали про їхню дивовижну магічну силу. Із плином часу нічого не змінилося — ми, як і раніше, шукаємо захисту в надприродних сил, хіба що форма оберегів зазнала певних змін. Які обереги сьогодні є незамінними в побуті сучасного українця? Як зробити власноруч оберіг для себе та близьких? Чи справді вишиванка е не просто елементом одягу, але й сильним засобом захисту від негативного впливу? Відповіді ви знайдете на сторінках цієї книжки, що стане вашим власним оберегом на шляху до щастя, гармонії й родинного затишку.
Вишита хусточка [Текст] // Пістун Т. В. Українські прадавні обереги: Земля. Вода. Вогонь. Рослини. Рушник. Одяг / Т. В. Пістун. – Тернопіль : Навч. кн. – Богдан, 2007. – С. 37-38.
В українських духовно багатих обрядах відтворено світогляд народу, його національну самобутність, добру лагідну душу.
У народі говорили: “Якщо хочеш відродити здоровий рід, треба відродити все потоптане, забуте, відродити свої корені”.
У цій книзі ви знайдете все про наші прадавні українські обереги — землю, воду, вогонь, вишитий рушник, сорочку, пояс, хусточку, рослини.
Казкові хустки [Текст] // Чумарна, М. Я є Україна: Світоглядний всесвіт українців / М. Чумарна. – Тернопіль : Навч. кн.-Богдан, 2021. – С. 76-77.
Книжка вводить читача у світоглядний всесвіт давньої України, знайомить із звичаєвою та матеріальною культурою нашого народу, що зароджувалась і відроджувалась з покоління в покоління під дахом «солом’яного храму», яким була українська хата. Автор розглядає скарби народної культури не як архаїчний спадок, а як генетичне джерело духовної пам’яті і сили для наступних поколінь. Україна — не зовні, вона — в кожному з нас.