Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії, до якої може призвести техногенна катастрофа. Безумовно, наслідки трагедії були б значно жахливішими, якби не самовідданість бійців пожежної охорони, які в той злощасний весняний день, ризикуючи власним життям, першими прийняли бій з атомом щоб зупинити розповзання ядерного лиха.
Серед учасників ліквідації аварії на ЧАЕС було чимало мешканців нашого краю, багато з яких заплатили за нашу безпеку життям. Аварію на ЧАЕС ліквідовували близько 4000 жителів Тернопільщини. Саме на їх честь на околицях парку Національного відродження, поряд з проспектом Злуки постав пам’ятник. Урочисте відкриття пам’ятника відбулося у травні 2001 року в день 15-ої річниці трагедії.
На постаменті зі східцями, які розходяться віялом – розколена куля, що символізує атомне ядро. Від нього в усі боки розлітаються промені вибуху. В їх полум’ї горять, гинуть птахи. Постать, викуваної з латуні дівчини, що сховала в долоні ластівку, постає як надія на відродження. Таку символіку втілили у своєму творі скульптор Василь Садовник і архітектор Данило Чепіль.
Щороку 26 квітня біля пам’ятника проходять масові пам’ятні та урочисті заходи, на яких вшановують пам’ять полеглих учасників ліквідації наслідків аварії.
Література
Гірка пам’ять Чорнобиля. Про відкриття пам’ятника жертвам Чорнобиля [Текст]// Вільне життя. – 2001. – С. 2.
Строниський М. Памятник жертвам Чорнобиля [Текст] / М. Стронський // Тернопіль вечірній. – 2002. 2 трав. – С. 1.