1610 р. Замок Гольських місто Чортків
У південній частині сучасної Тернопільської області, в півколі річки Серет, серед мальовничих гір та лісів розташоване місто Чортків, друге за величиною місто в області. Неповторного шарму центральній площі міста надають торговельні ряди й вежа старої Ратуші, костел та старовинні церкви.
Якщо перейти від центральної площі мостом над річкою Серет, то можна потрапити до старої фортеці, що її називають «пентагоном». Замок справді п’ятикутний, площею 100×70 метрів. До нашого часу зі споруд замку збереглися оборонні стіни, дві вежі та підвали дворових будівель.
Замок у Чорткові споруджено з ініціативи першовласника цих земель Єжи Чартковського. Спочатку укріплення були дерев’яними і призначені стримувати напади кримських татар і волохів. Новий власник Чоркова – Станіслав Гольський, який був добрим господарем та дбав про оборону своїх маєтків, у 1610 році заклав новий кам’яний замок на місці старого деревʼяного. У ті часи це була прекрасна фортеця, п’ятикутна в плані, з чотирма вежами на кутах, підступи до якої прикривали численні земляні укріплення.
У 1655 р. твердиню всього після кількаденної облоги здобуло козацько-московське військо, і власник міста брацлавський воєвода Павло Потоцький з усією родиною на довгі роки потрапив до московського полону. У 1672 та 1676 рр. замок займали турецькі війська: там до 1683 р. розташовувалась їх залога і резиденція субпаші.
Довкола історії замку виникло багато переказів про довжелезні підземні ходи до навколишніх лісів, якими захисники могли рятуватися від ворога. За однією легендою один з потаємних ходів пролягав під руслом Серету аж до Більча-Золотого у теперішньому Борщівському районі.
З відвоюванням у османів Поділля Потоцькі повернули свої володіння і перетворили замок у розкішну панську садибу. Потім Чортків перейшов до родини Садовських. У них замок деякий час винаймав уряд для складів тютюну. Відтак пам’ятку орендував австрійський гарнізон, а в 1863 р. її перетворили на в’язницю для польських повстанців.
Останній власник твердині Єронім Садовський подарував її місцевим благодійним організаціям. Ще в середині ХІХ століття у фортеці були житлові кімнати, цілі дахи, у приміщеннях деякий час розташовувалися склади купців.
Між двома світовими війнами на території фортеці розмістилося місцеве відділення Подільського туристично-краєзнавчого товариства, яке, провівши консервацію і часткову відбудову замку, використовувало його як туристичний об’єкт.
Література
Замок Гольських 1610 р. м. Чортків Тернопільської області // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 276–277.
Замок очеретової долини [Текст] : [Чортківський замок] // Бурма В. Привиди старих замків (Тернопільщина) / В. Бурма. – Тернопіль, 2011. – С. 243–256.
Ковалів І. Вечорами там привиди плачуть [Текст] : [Чортківський замок] / І. Ковалів // Уряд. кур’єр. – 2010. – 29 трав. – С. 14.
Лещишин А. Хроніки Чортківського замку [Текст] / А. Лещишин // Місто. – 2010. – 22 верес. – С. 15.
Смільська О. Чортківський замок у небезпеці [Текст] / О. Смільська // Нова Тернопільська газета. – 2009. – 12-18 серп. – С. 5.
Чортків [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 114–117.