Словосполучення “Сімейка Адамсів” стало вже давно культовим. Ексцентричний вусатий мільйонер Гомес з яскравим іспанським темпераментом, його сексуальна блідошкіра дружина Мортисія з ідеальною поставою, їхня меланхолійна донька Вендздей з чорним гумором і її добродушний, невгамовний брат Пакслі отримали щиру любов і широке визнання у всьому світі. Звідки ж взялися Адамси і хто їх придумав?
Більшість людей припускає, що родина Адамсів почала своє життя з телесеріалу в 1960-х роках, але насправді вони з’явилися в серії коміксів, які виходили в журналі The New Yorker упродовж 50-ти років, починаючи з 1938 року.
Сім’ю придумав американський художник-карикатурист Чарльз Адамс. Якщо розглянути портрет цього статного високого брюнета, він навіть схожий на Гомера Адамса. Саме на його честь і дістали свою назву комікси про життя інфернального, але дружнього сімейства.
Все почалося ще в дитинстві. Чарльз виріс у Нью-Джерсі, на вулиці В’язів, у старовинному вікторіанському особняку. Він любив гуляти кладовищем, лазити в занедбані особняки, яких у 1920-і роки в Нью-Джерсі було чимало. Малювати комікси Адамс почав ще в школі, а в 21 рік вперше відправив свої роботи в культовий журнал New Yorker.
У 1938 році в журналі нарешті опублікували його комікс – і це стало роком народження на світ родини Адамсів. Вона тоді була ще безіменною: в першому коміксі художник зобразив лише ефектну худорляву жінку з комівояжером, а за її спиною – амбала в елегантному костюмі, який її охороняв. Надалі жінка стала Мортисією, а амбал – дворецьким Ларчем. Історії про родину Адамсів публікували в New Yorker довгих 50 років, до самої смерті художника у 1988-му. Чарльз Адамс дав своєму дітищу власне прізвище.
Історія Адамсів задумувалась як сатира на зразкову американську сім’ю XX століття – багату, респектабельну, успішну, що викликає заздрість у сусідів, але яку в принципі думка оточення мало хвилює. Їхній розкішний дім – готичний особняк, що наводить жах, – був списаний з порожніх будиночків Уестфілда, рідного міста Чарльза.
В цілому, сімейка виглядає щонайменше дивно: адвокат і бізнесмен Гомес Адамс обожнює висаджувати в повітря іграшкові потяги, а його дружина Мортисія доглядає за отруйними рослинами. Дядько Фестер лікує голову в лещатах і уміє генерувати електрику, а діти, Вендздей і Пакслі, мучать один одного і отримують від цього задоволення. У їх моторошнуватому особняку живуть мовчазний дворецький Ларч, кисть руки на ім’я Річ і бабуся, яка пригощає домашніх стравами з відбілювача та очей тритона.
За жанром історії про сімейку Адамсів відносяться до чорного гумору. Більшість жартів побудовано на «ненормальних» і часто шокуючих захоплень родини, члени якої щиро не розуміють, що своєю поведінкою і способом життя вони викликають в оточуючих страх і роздратування. Незважаючи це, Адамси є згуртованою і люблячою родиною, яка формально не бажає іншим людям ніякого зла. Мортисія — зразкова мати, і вони з Гомесом залишаються пристрасними один до одного. Батьки підтримують своїх дітей. Сім’я гостинна до гостей; в деяких випадках вони готовий пожертвувати великі суми грошей на добру справу.
У 1964 році на каналі ABC вийшов перший серіал “Родина Адамсів”, що тривав два роки. Але по-справжньому культовим втіленням Адамсів став однойменний фільм 1991 року режисера Баррі Зонненфельда (за чутками, спочатку його мав знімати Тім Бартон). Образи з цієї стрічки стали канонічними, але далися непросто. Так, акторка Анжеліка Г’юстон, яка зіграла Мортисію, весь час носила складний корсет, що затягував її талію до осиних розмірів, а гримери щодня протягом 100 днів зйомок клеїли їй спеціальні накладки на повіки, щоб зробити мигдалеподібну форму очей. Класичним образом стала і Крістіна Річчі в ролі Вендздей: моторошна маленька дівчинка з блідим обличчям і косичками. Бюджет у стрічки був чималий – так, тільки 100 тисяч доларів знадобилося для будівництва готичного особняка. Фільм отримав безліч номінацій: “Оскара” за найкращі костюми, “Золотий глобус”, Сатурн і BAFTA.
Після цього персонажі сімейки Адамсів ще не раз ставали героями художніх фільмів, теле- і мультсеріалів, мюзиклів і відеоігор. Не так давно на Netflix вийшов серіал «Венздей», спін-оф від знаменитої «Родина Адамсів». Це сповнена таємниць і надприродних явищ історія про роки навчання Венздей Адамс в академії Невермор. Нинішня ж історія вже не дуже схожа на соціальну сатиру та стосується здебільшого блідолицьої похмурої дівчинки з двома косичками. Це стовідсотково підлітковий детектив з елементами фентезі, горору та комедії.