Він грав ролі, писав сценарії, був продюсером власних фільмів. Видатному англійському та американському кінорежисеру, актору Чарльзу Спенсеру Чапліну 16 квітня, виповнюється 135 років з дня народження. За свою кар’єру, яка тривала понад 65 років, він пройшов шлях від британських мюзик-холів до Голлівуду. Його творчість стала проривом у світовому кінематографі. Образ зворушливого волоцюги із вусами щіточкою, недоречним костюмом та кумедною ходою здатен розсмішити багатьох до сліз і назавжди залишитися в історії кіно.
Він народився в Лондоні 16 квітня 1889 року. Його батьки – Чарлз Чаплін та Ханна Харіет Педлінгем Хілл свого часу були затребуваними естрадними акторами, які виступали з гастролями в Європі та Сполучених Штатах Америки. Невдовзі батьки розійшлися. Чарлі з братом залишилися під опікою матері. Через декілька років вона втратила голос і була вимушена залишити сцену. Сім’я швидко збідніла, братів віддали в будинок сиріт. Аби вижити, хлопці змушені були багато працювати. Чарлі рідко відвідує школу, працює продавцем газет, помічником лікаря, у друкарні тощо, але ніде довго не затримується через юний вік.
Він вперше виступив на сцені у віці п’яти років, його номер замінив номер матері в програмі мюзик-холу. Після того він вступає до дитячої танцювальної групи. Це так вплинуло на творчу манеру актора, що згодом критики називали фільми Чапліна “фільмами-балетами”. Тоді Чарлі твердо вирішив, що він повинен реалізувати те, що не вийшло у його матері. Він стане актором, доб’ється слави, успіху, багатства, і тоді мама буде ним пишатися. Коли Чарлі Чапліну виповнилося 12 років, його взяли на роботу до театру. Оскільки хлопчик ще практично не вмів читати, вчити ролі йому допомагав брат. За кілька років, юного актора запросили зніматися в кіно, яке на той час тільки починало розвиватися. Протягом декількох років Чарлі також грав у вар’єте. Через 3 роки із трупою він поїхав на гастролі до Америки і там вирішив зробити все можливе, щоб не повертатися додому в Англію. Перших три роки Чарлі гастролював в усіх штатах, намагаючись підкорити Новий Світ і стати всесвітньо відомим актором.
Одного разу, хлопець отримав запрошення у кіностудію “Кейт стоун”, де знімали фільм без сценарію, актори мали імпровізувати. Аби здобути роль, Чарлі вирішив загримуватися і зіграти щось смішне. Він одягнув широчезні штани, великі черевики, кумедну шапку, взяв палицю та приклеїв вуса. І … роль він здобув, а 23 вересня 1913 року вже укладає контракт з “Кейт стоун Філм” з платнею 150 доларів на тиждень. Першим фільмом Чапліна стала комедія “Заробляючи на життя” (1914), а в образі волоцюги Чарлі з’явився у фільмі “Дитячі автомобільні гонки” (1914). Персонаж, придуманий Чапліном – це маленький чоловічок, невдаха, який в будь-якій ситуації зберігає свою гідність. Він готовий поділитися останнім, бути щирим та наївним. Головне для нього – влаштувати щастя інших людей. А своє… якось складеться згодом. У 20-х роках персонаж Чапліна (“маленька людина”) був відомий під ім’ям “Шарло”.
Заробітки Чарлі швидко ростуть. У 1917 році Чаплін укладає зі студією “Ферст Нешнал Пікчерз” (First National Pictures) контракт на 1 мільйон доларів стаючи на ті часи найдорожчим актором в історії кіно. З часом він вирішує знайти творчу самостійність і в 1919 році засновує студію “Юнайтед Артістс” (United Artists) спільно з Мері Пікфорд, Дугласом Фербенксом і Девідом Ворком Гріффітом.
Актори та кіношники постійно скаржилися на Чапліна, що працювати з таким перфекціоністом неможливо. Метр вимагав, щоб усе було ідеально. Так, Чапліну знадобилося 342 дубля, щоб зняти епізод, в якому актриса говорить фразу: “Квіти, сер”. Чаплін вимагав від актриси Вірджинії Черрілл, яка грала сліпу квіткарку у “Вогнях великого міста”, щоб вона голосно і повільно вимовляла свою репліку, ніби говорить з глухою людиною. В результаті зйомки 70-секундної сцени зайняли… кілька днів.
Славу Чапліну принесло німе кіно, і хоча звук з’явився у фільмах вже у 1927 році, Чарлі залишається вірним старій кінотехніці ще ціле десятиліття.
Його найвідоміші фільми: “Вогні великого міста”, “Цирк”, “Золота лихоманка”, “Нові Часи”, “Малюк”. Герої Чапліна уособлювали безправний світ знедолених, якому протистоять багатство, насильство і лицемірство сучасної цивілізації. Першою звуковою картиною Чапліна став “Великий диктатор”. Це антигітлерівський фільм, знятий у 1940 році.
Стрічка була політичною сатирою на нацизм. Це останній фільм, де використовується образ Волоцюги-Чарлі. Фільм відмовилися показувати в кінотеатрах Англії та США, оскільки боялися порушити непевне перемир’я із Німеччиною, а Чапліна звинуватили у розпалюванні істерії. Було навіть призначено комісію з розслідування антиамериканських дій актора. Після того, як фільм подивився Гітлер, актора назвали “негідником”.
Під час Другої світової війни “Комітет допомоги Росії у війні” в Сан-Франциско запросив Чапліна виступити на мітингу замість хворого Джозефа Е. Девіса, колишнього американського посла в СРСР. Свою промову Чаплін почав із звернення “Товариші!” і закликав якнайскоріше відкрити другий фронт. Після цього виступу (через вимовлене слово “товариші”) Чапліна стали вважати комуністом. Після Другої Світової війни, за свої політичні переконання Чарлі Чаплін був вигнаний із США. У 1952 році він поселяється у Швейцарії, в чарівному, спокійному, провінційному і затишному містечку Веве. Аби відчути чарівність цих місць потрібно прогулятись його горами і пагорбами. І саме тут Великий Чаплін проводить свої останні 25 років життя. Він так і не став громадянином США, хоча прожив там понад 40 років, залишаючись підданим Великобританії. За своє життя Чарлі Чаплін був посвячений у лицарі королевою Єлизаветою II. Також актор був нагороджений Міжнародною премією Миру в 1954 році.
Народившись у бідності, він зміг заробити на своїх фільмах близько 10,5 мільйонів доларів, стати легендою Голлівуду та відомим серцеїдом. А жінок у житті Чапліна було чимало. Він був одружений 4 рази і є батьком 11 дітей. Остання дитина в актора з’явилася, коли йому було… 73 роки.
Чарлі Чаплін тричі здобував славнозвісну статуетку Оскар – найвищу нагороду американського кінематографа. Першого “Оскара” за “Кращу чоловічу роль” у 1941 році йому приніс фільм “Великий диктатор”. У 1948 році ще раз був удостоєний “Оскара”. Цього разу – за найкращий сценарій (“Месьє Верду”). У 1972 році 82-річному Чарлі Чапліну вручили почесний Оскар – “За безцінний внесок у те, що в ХХ столітті кінематограф став мистецтвом”. Зал аплодував великому коміку, стоячи протягом 12 хвилин.
Чарлі Чаплін помер 25 грудня 1977 року у віці 88 років. Через два місяці після похорону великого актора світ облетіла сенсаційна новина – труну з тілом коміка викрали з цвинтаря у Веве. Про це вранці 2 березня 1978 року цвинтарний доглядач повідомив у поліцію, а ввечері невідомі зателефонували вдові Чапліна і заявили, що саркофаг із тілом її чоловіка знаходиться у “надійному місці”. Переговори з грабіжниками, які вимагали 600 тисяч швейцарських франків, тривали майже місяць. Поліція засікла злочинців на 27-му дзвінку. Зловмисниками виявились 38-річний Ганчо Ганєв та 24-річний Роман Вардас.
У 2012 році капелюх і тростина Чарлі Чапліна на аукціоні у Лос-Анджелесі були продані за 62,5 тисячі доларів. Організатори аукціону заявили, що саме ці аксесуари використав великий комік на зйомках фільмів “Нові часи” та “Вогні великого міста”. Щоправда, достеменно невідомо, скільки всього тростин та капелюхів, що знімалися разом із Чапліним, дійшли до наших днів.
Його слова: “Я вірю, що могутність сміху і сліз зможе стати протиотрутою від ненависті та страху”, – стали лейтмотивом життя великого коміка. Його наслідують досі, хоча за останнє сторіччя кіно кардинально змінилося. Воно стало кольоровим і звуковим, проте образ великого Чапліна залишається впізнаваним і близьким людям дотепер. Адже він – людина, котра дарувала посмішку.