Одним із засновників паризького коледжу для найбідніших, які бажали вивчати богослов’я, був Роберт де Сорбон . Саме тому створений ним заклад відомий як університет Сорбонна. За час існування ( заснований у 1253р.) навчальний заклад випустив не одне покоління вчених, філософів та інтелектуалів.
Сьогодні ця академічна установа славиться в усьому світі можливостями надання освітніх послуг у галузі мистецтв, гуманітарних наук, інженерії, медицини, технології та менеджменту.
У різні періоди у Сорбонні навчалися:
- Джон Кальвін (французький проповідник, один із найвідоміших діячів Реформації, що охопила Європу в 16 столітті)
- Денні Дідро (французький мислитель доби Просвітництва, твори якого увійшли до скарбниці світової філософії, літератури, мистецтвознавства, суспільних та природничих наук)
- Вольтер (один із найбільших французьких філософів-просвітників XVIII століття: поет, прозаїк, сатирик, драматург, історик, публіцист)
- Оноре де Бальзак ( французький письменник і драматург)
- Фома Аквінат ( французький філософ і теолог, більш відомий як Святий Фома Аквінський)
- Данте (італійський поет доби Відродження, письменник і політик, якого називають «Батьком італійської літератури»)
- Осип Мандельштам (російський поет, прозаїк, есеїст, перекладач, літературознавець)
- Микола Гумільов ( російський поет)
- Марина Цвєтаєва ( російська поетеса, прозаїк, перекладачка)
- Жан-Люк Годар ( французький кінорежисер, актор, сценарист, продюсер; один з найвидатніших представників напрямку «французької нової хвилі» у кінематографі).
З викладачів та співробітників університету відомі Луї Пастер, Антуан Лавуазьє, Марія і П’єр Кюрі.
Пріоритетна мета паризького вишу – надати безкоштовну освіту студентам із будь-яких країн світу. У Сорбонні здобувачі освіти зобов’язані сплатити лише адміністративний внесок у розмірі 180–250 євро залежно від програми. Сьогодні в структурі університету працюють тринадцять незалежних вищих навчальних закладів.
У 2024 році до Сорбонни мають право подавати документи абітурієнти , яким виповнилося 18 років. Іноземці можуть вступати на бакалаврат або в магістратуру. Для вступу на перший курс потрібно закінчити 1-2 курси українського університету.
Для українських студентів необхідно мати такий пакет документів:
- Атестат або диплом, перекладений на французьку мову ( або англійську при вступі на англомовний курс) та завірений у нотаріуса. Нострифікація ( підтвердження отриманого в Україні диплома) для продовження навчання не потрібна.
- Супровідний лист – пояснення довільної форми причин, за якими абітурієнт обрав саме цей навчальний заклад і конкретний факультет.
- Виписка з рахунку абітурієнта (або його спонсора) про наявність достатньої кількості грошових коштів для навчання на рік.
- Паспорт, свідоцтво про народження – копії і нотаріально засвідчений переклад.
Як доповнення можуть знадобитися рекомендаційний лист, резюме або інші документи, передбачені університетом залежно від обраних спеціальностей.
Вступні іспити до Паризького університету не проводять , за винятком деяких спеціальностей .
Проте іноземці обов’язково повинні володіти французькою мовою на високому рівні. Для підтвердження цього здається один з мовних іспитів С1 (DALF)- рівень, або В2(DELF) . Потім у приймальну комісію надається сертифікат. Якщо програма навчання буде англомовною , потрібно сертифікат про проходження іспитів IELTS чи TOEFL.
Студентам фінансових спеціальностей необхідно скласти тести на аналітичні здібності GMAT , або GRE та надати їх результати до приймальної комісії.
За відсутності деяких документів абітурієнт має пройти співбесіду. Плата в Сорбонні для іноземців з країн , які не входять у Єврозону, становить:
- 2770 євро/рік – програми бакалаврату;
- 3770 євро/рік – магістерські програми;
- 3800 євро/рік – докторантура ( в т.ч. для громадян країн ЄС).
Гранти та стипендії доступні для тих, хто відзначений за особливі успіхи у навчанні або дослідницькій роботі, а також для студентів, які відчувають труднощі з грошима ( при наявності документальних підтверджень).
Студенту Сорбонни слід усвідомити , що працювати доведеться важко і наполегливо. Мотивувати і контролювати себе потрібно буде самому – це одна з відмінностей європейської системи освіти.