Що таке Covid-19 (коронавірус)?



Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому. Новий коронавірус - це передусім зоонозна інфекція. Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не несуть загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини.
Яка безпечна відстань між людьми за імовірності передачі Covid-19?



Коронавірус поширюється через мікроскопічні краплі рідини, що виділяються через ніс і рот пацієнта при диханні, чханні або кашлі. Якщо здорова людина перебуває занадто близько до хворої, вона ризикує вдихати їх або "ловити" на обличчі, руках, слизових оболонках. Відстань від півтора до двох метрів, що використовується у більшості країн, досі адекватно допомагає запобігти зараженню, але тільки якщо рух відбувається в приміщенні або в тиху погоду, і якщо люди рухаються дуже неквапливо.
Сприятливу загальнозміцнюючу дію для профілактики коронавірусу має:



Часник, цибуля, лимон — корисні для здоров’я продукти, які мають певні антибактеріальні властивості. Проте, під час поточного спалаху не було отримано жодних підтверджень ефективності їх вживання як засобу профілактики від зараження новим коронавірусом. Сприятливу загальнозміцнюючу дію мають збалансоване харчування, вживання достатньої кількості води, регулярні фізичні вправи і здоровий сон.
Як часто потрібно міняти захисну маску?



Правильне використання маски: вона має покривати ніс і рот; вона має щільно прилягати, без відступів по краях; маску потрібно міняти, щойно вона стала вологою; не можна чіпати зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, потрібно помити руки з милом чи обробити спиртовмісним антисептиком; заміняти маску щочотири години; не використовувати маску повторно.
Скільки вірус живе на поверхнях?



Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.
Як вірус не може потрапити в організм людини?



Підхопити вірус можна при тісному контакті з зараженою людиною, на відстані менше метра. Заражається людина і через краплі, які утворюються, коли носій кашляє чи чхає. Або ж коли торкнутись поверхні чи предмета, на яких вже є вірус, а потім – власного рота, носа чи очей.
Як передається коронавірус?



Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендується мити руки водою з милом. Це захищає від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин. Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Їх теж необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.
Скільки в середньому спиртовмісного антисептику слід використовувати на одну обробку?



Антисептик (розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину) має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню). Тривалість обробки — близько 30 с. Особливу увагу слід приділяти нігтям (там накопичується найбільше бруду). У разі частого користування антисептиком потрібно застосовувати крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.
Як правильно мити руки?



Миття рук з милом: тривалість процедури — 20–40 с; вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою; обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету, якщо відсутній антисептик для рук.
Симптоми коронавірусу:



Коронавірус інфікує легені. Симптоми починаються з лихоманки, що супроводжується сухим кашлем, який може призвести до проблем з диханням. Кашель називають сухим, коли він є лоскітливим і подразнюючим, при ньому не виділяється мокротиння. Неперервним є кашель, який не зупиняється понад годину або є три чи більше нападів кашлю за добу. Цей кашель значно гірший, ніж звичайний кашель. Ще одним симптомом коронавірусу є утруднене дихання, задуха, стискання в грудях.